Українська громада Чикаго – острівець Батьківщини на американській землі

Українська громада Чикаго – острівець Батьківщини на американській землі

Візитка 

Наталія ФІГЕЛЬ – журналіст, кореспондент, співзасновник Медіа-порталу української діаспори VIDIA. Випускниця Інституту журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка та школи ім. Олександра Довженка у Києві. Організатор конкурсу «Міс Українська Діаспора». Народилася у Києві, живе в Чикаго.

Наталія ФІГЕЛЬ

Українська діаспора у Чикаго – одна з найчисельніших у США. За різними підрахунками, у Чикаго й околицях живе 100-250 тисяч українців і американців українського походження. У Чикаго є все необхідне для життя емігранта: українські церкви, музеї, фінансові установи, лікарі, школи, магазини, офіси, українські організації. Звісно, це не Батьківщина. Але емігранти створили тут «Україну на чужині».

– Наталю, ви, серед тих, хто презентує і Америці, і світу українську культуру, життя діаспорян… Для вас – це лише робота, чи й душевна необхідність також?

– Мені було надзвичайно цікаво побачити, чим живе українська громада у Чикаго. Мистецькі виставки, концерти, політичні події – тут є все, що цікавить людей. Проте дивувало замало достойного і цікавого висвітлення цих подій – не лише для діаспори, але й України. Тому й вирішили створити інформаційний ресурс, який би став новинним центром висвітлення подій в українській діаспорі Чикаго і згодом – діаспори у світі.

Довелося наполегливо працювати над відео-, текстовими і фотоматеріалами для новоствореного медіа-порталу української діаспори VIDIA. За власні кошти придбали обладнання. Пощастило зустріти друзів, які згодом стали нашими однодумцями, а також відеооператорами, фотографами, кореспондентами. Хочемо показати глядачам якісні текстові, фото- і відеоматеріали про цікаві, подекуди унікальні події в діаспорі. І пробити інформаційну стіну між діаспорою та Україною.

– Ваші репортажі можна побачити і на українських телеканалах. Інформаційний міст – Україна-США – дуже важливий для обох країн.               

– Не вірилося, що я – київська дівчина – приїду в Чикаго і одразу ж стану журналісткою. Але наполеглива праця дає результати. Одне з перших інтерв’ю було з Мирославою Гонгадзе. Мала таке відчуття, що це був знак: треба боротися за професію своєї мрії. Згодом, після багатьох відеосюжетів з життя української громади, запропонували матеріали «Голосу Америки». Зараз співрацюємо з багатьма друкованими та інтернет-виданнями. Готуємо відеорепортажі для українських телеканалів. Радіємо, коли гарна новина дарує радість землякам. Коли важливу політичну заяву з діаспори одразу ж поширюють провідні інформаційні ресурси в Україні. Закордонні українці мають право висловлювати свої думки.

Журналістський проект – медіа-портал української діаспори VIDIA – найбільший незалежний інформаційний ресурс діаспори. Чи маєте намір створити на його основі, можливо, ще телебачення?

– Загалом, нашу роботу можна вважати волонтерською. Не залежимо від спонсорів і будь-яких організацій. Цінуємо свободу у редакційній політиці. Щодо створення телебачення у діаспорі – це одна з мрій, яка, можливо, у майбутньому здійниться. Воно має бути якісне, новітнє, прогресивне. У діаспорі є багато новинного, історичного, мистецького матеріалу. Вважаю, світ повинен знати про це.

– Не таємниця – багато американців про Україну навіть не чули. Прикро…           

– Намагаємось популяризувати українські події серед англомовної аудиторії. Україна для багатьох американців – вже не територія біля Росії. А держава, де живуть гарні люди, де є неперевершене мистецтво, народна творчість, мелодійна мова. І, на жаль, – недемократична влада. З цією владою працівники Медіа-порталу VIDIA зустрілися в Чикаго. На саміт НАТО тоді прибув особисто Віктор Янукович. Проте нам, журналістам, які мали офіційну акредитацію від організаторів саміту, було надзвичано важко потрапити на прес-конференцію до Президента. Але сюжет від VIDIA вже наступного дня був у ефірі «Голосу Америки» з цікавими деталями перебування Януковича на саміті, які не бажали помічати «потрібні» медіа.

– На вашу думку, Наталю, як зараз уживається нове покоління української діаспори з колишніми емігрантами?

– Про співіснування поколінь в українській громаді різне кажуть. Я на початках відчувала віддаленість у стосунках перших і останньої хвиль еміграції. А тепер маю багато друзів українського походження, які народилися у США. Вони такі ж українці, як і ми, але з дещо іншим мисленням і світосприйняттям. Більшість українців, які емігрували у Штати в першій половині минулого століття, змогли отримати тут освіту, виховали у патріотичному дусі своїх дітей, збудували українську громаду. Ці люди втікали від радянського гніту, пережили повоєнні табори у Європі, важку, чорну працю в еміграції, однак не асимілювалися – залишилися українцями. Вони, у певній мірі, для мене – герої.

Медіа-портал VIDIA організатор найкрасивішої події діаспори – презентує українську вроду. Приємно, що цьогоріч тернополянка отримала титул «Міс…».    

– «Міс Українська Діаспора» – не банальний конкурс краси, а поєднання української вроди, харизми, патріотизму і таланту красунь. Це конкурс, де дівчата не дефілюють у купальниках. Тут є повага до традицій і національної культури. Щороку запрошуємо найпопулярніших українських зірок для шоу-програми конкурсу. Торік зірковим гостем був Олександр Пономарьов, цього року всіх приголомшила Руслана та віртуозна гра скрипаля Василя Попадюка. Конкурс збирає тисячну публіку у чудовому концертному залі в Чикаго. Значна частина глядачів – не лише українці, а й американці, поляки, латиноамериканці.

Наші конкурсантки – особливі дівчата, а переможниця – це посол доброї волі від діаспори. Цьогоріч перемогла красуня з міста Чорткова, що на Тернопіллі Соломія Крунь. У подарунок «Міс…» отримала не діамати, а авіаквиток в Україну.

У конкурсі взяли участь вісімнадцять красунь з різних куточків США. А родом вони – з Івано-Франківська, Харкова, Дніпродзержинська, Житомира, Львова, Тернополя, Києва… У журі були, зокрема, Саванна Тігарден – «Міс Чикаго-2013» конкурсу «Міс Америка», українка Наталі Мартінес – зірка американського телебачення, українка Іванка Річардсон – «Віце-Міс Чикаго» 1962 року та інші. І ще цікавий факт: конкурс став історичним заходом в українській громаді Чикаго – він потрапив у вечірній випуск новин на американському телеканалі NBC 5. А привітання надіслали американський конгресмен Майк Квіглі та сенатор Марк Кирк. Новини про «Міс Українська Діаспора-2013» опублікували всі провідні українські ЗМІ.

– Наталю, ви готуєте для глядачів в Україні, зокрема, для «1+1», сюжети про Чикаго. Це – неймовірно цікаві телемандри. І трішки сумні…   

– Ви про цикл «Неперевершене Чикаго»? У цьому мегаполісі стільки всього різного і захоплюючого! Одна із серій – про Українське Чикаго – справді трохи ностальгічна. Ми показали вулиці, церкви, музей української околиці Чикаго, познайомили глядачів із справжньою героїнею однойменної пісні – гуцулкою Ксенею, з родиною емігрантів. Життя українців у діаспорі – неоднозначне. Декому доводиться важко… Маю велику мрію, що колись багато емігрантів повернуться в Україну, і збудують країну мрії. А зараз вони здобувають досвід, біжать у марафоні життєвих випробувань… Важливо, аби кінцевою зупинкою була Батьківщина.

Ольга ЧОРНА, США.

1412656_666258150061850_1698549434_o

1398653_666226483398350_1981826463_o

1398152_667049939982671_1741190956_o

1392852_667050679982597_873150352_n

599698_425074347536511_486274983_n

546408_397672466943366_1127211035_n

486263_431471246920090_1206807909_n

278524_188105807917967_1238196_o

8101_434458003264812_776581276_n

Фото Оксани ФЕДОРУК-ТЕРЛЕЦЬКОЇ і Максима ПРОКОПІВА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

2 коментарі

  1. Avatar
    Ярина

    Дехто з українців справді хотів би повернутися на Батьківщину. Але погляньте що зараз твориться в Україні! Дорогу до Європи Янукович з регіоналами фактично перекрили. Осоромили державу. Людей обдирають за допомогою корупції, цін, податків. Діаспора зацікавлена, аби Україна була справді вільною, багатою, розвиненою. Наша земля заслуговує на процвітання і пристойне життя людей. Шкода… Гарне інтерв’ю. З душею, зі смуткомі і з надією.

    Відповісти
  2. Avatar
    Згідна

    людей не обдирають – їх вже обдерли. навіть у селах люди їдять переважно картоплю, бо молоко чи мясо везуть на базар, бо треба за щось одягатися, вчити дітей, а тим часом наші керовніки сидять на золотих унітазах

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *