Пенсіонерам в Україні завжди було важко виживати. Особливо тим, хто отримує мінімалку. Та й багатьом працюючим людям живеться несолодко. А під час пандемії – й поготів.
Ціни вражають своєю неадекватністю. І на компослуги, і на продукти, і на одяг, і на ліки… Зараз на кожному кроці – аптеки. Подекуди в одному будинку – аж дві. Проте конкуренція між аптечними закладами така собі…
Укотре українці змушені викручуватися, точніше, виживати. І щоразу це стає важче…
Пенсійний фонд України оприлюднив дані про середній розмір виплат різним категоріям пенсіонерів станом на 1 жовтня 2020 року. Середній розмір виплати для 11,220 мільйонів пенсіонерів склав 3410,60 гривні.
За останній квартал розмір пенсій зріс на 17,06 гривень, або на 0,5 відсотків (на 1 липня середній розмір пенсійних виплат становив 3393,54 гривні), що еквівалентно вартості одного звичайного батона з білого пшеничного борошна. Ось так «підросли» пенсії українців: вистачить купити ще один батон.
І, зауважте: йдеться про середні пенсії. Мінімальна пенсія – лише 1712 гривні. І її отримують чимало українців.
Тим часом Мінсоцполітики опублікувало розрахунки, які свідчать, що мінімальної пенсії ледь вистачає на їжу. Адже реальний прожитковий мінімум для пенсіонера становить 3170 гривень. Тобто, «мінімальники» отримують на 1458 гривень менше необхідної для прожиття суми.
Із 1 грудня цього року в Україні зростає прожитковий мінімум. Отже, автоматично відбудеться збільшення соціальних стандартів. Тож мінімальна пенсія, яка залежить від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, становитиме 1769 гривень. Максимальна теж підвищиться – до 17690 гривень.
Різниця між теперішніми 1712 гривнями і майбутніми 1769 – невелика. Всього 57 гривень. Можна буде купити на три батони більше.
Також перерахують щомісячні виплати для тих, хто має більше необхідного стажу для отримання пенсії (понад 35 років для чоловіків і понад 30 років – для жінок). Такі пенсіонери отримають аж… 1% надбавки від мінімальної пенсії за кожен додатковий рік. Зараз ця сума становить 17,12 гривні, а з 1 грудня буде 17,69. Підвищення складе всього… 57 копійок.
А тепер про ціни, які злітають догори на тлі карантину. Слід зазначити, в Україні вже пів року діє держрегулювання цін на соціально значущі товари. Воно було введено на час карантину і, згідно з постановою уряду, має діяти до його скасування. Але… регулювання в цьому випадку не означає заборони на зростання цін. Як ідеться в постанові, Кабмін «вводить державне регулювання цін шляхом декларування зміни роздрібних цін на товари». Причому не на всі, а лише на ті, які віднесені до соціально значущих.
У списку продуктів харчування, віднесених до соціально значущих, усього десять найменувань: гречка, цукор, борошно, яйця, вермішель, молоко жирністю 2,5%, масло жирністю 72,5%, хліб житньо-пшеничний, курятина і негазована вода.
Судячи з інформації на сайті declaration.consumer.gov.ua, де торгові точки декларують зміну цін, подорожчання не оминуло жодного товару з цього списку. Хіба що дорожчали продукти в різний час, зазначає Фінанси.ua. Так, у червні багато виробників підвищили ціни на яйця; в липні-серпні – на воду; у вересні – на курятину. Також восени подорожчали гречка, хліб і борошно.
Найсуттєвіше зросли у ціні хліб – на 37,3 відсотки та цукор – 33 відсотки. Далі слідують: молоко, яйця, борошно…
І це подорожчання невідомо коли зупиниться. Адже останнім часом торговці активно декларують нове зростання вартості борошна та хліба. Борошно, згідно з прогнозами, подорожчає майже на 10 відсотків. Приблизно на стільки ж зросте і ціна хліба – від 5 до 9,9 відсотків.
І ще один важливий момент – держбюджет і МВФ. Міжнародний валютний фонд наразі заморозив співпрацю з Україною через нереалістичний бюджет, руйнацію реформ та знищення антикорупційної структури у державі. Отже, до кінця цього року транш не отримаємо.
За словами директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, без допомоги західних фінансових партнерів наша країна не зможе профінансувати дефіцит бюджету. А він – найбільший в історії сучасної України. Тому треба буде відмовитись від певних витрат. Фактично, грошей вистачить лише на захищені статті: зарплати, пільги, Пенсійний фонд, медицину. На інші сфери коштів бракуватиме.
Така перспектива загрожує економіці та українцям…
Ольга ЧОРНА.