В Європі тернопільські студенти заробляють до 800 євро у місяць, у США – до 1500 доларів

В Європі тернопільські студенти заробляють до 800 євро у місяць, у США – до 1500 доларів

Чимало українських студентів влітку шукають вражень і заробітку за кордоном.  Є й такі, що вирішують попрацювати вдома. З настанням безвізу значно розширилися можливості, однак, плюсів і мінусів в обох випадках – безліч. «Наш день» з’ясовував, на яку роботу можуть сподіватися тернопільські студенти за кордоном і вдома.

Що пропонує світ?

Анна Волянюк з адмiнiстратором готелю
Анна Волянюк з адмiнiстратором готелю.

За кордон переважно їдуть ті, хто хоче нових вражень, адже це – хороша можливість побачити нові міста та зустріти нових людей. Та й заробіток там кращий: у Європі звичайний студент може заробити до 800 євро, а в США – до 1500 доларів. Переважно це робота в сфері обслуговування – офіціант, бармен, прибиральник. На жаль, знайти роботу за фахом у сусідніх країнах дуже важко, тому доводиться працювати в інших галузях.

Про досвід роботи офіціантом в Польщі розповіла студентка Анна Волянюк. Родом дівчина з Тернопільщини, Аня навчається в львівському коледжі за спеціальністю готельно-ресторанна справа.

– Коли почула про можливість заробітку, зацікавилася. А коли дізналася, що це зарахують як практику, одразу погодилася, – каже Аня.

Дівчина вже три місяці практикується в місті Колобжег.

– Спочатку працювати важко, нічого не встигаєш і боїшся помилитися, та й загалом незвично, все-таки 8 годин на ногах, – розповідає дівчина. – Заробіток становить 500 євро у місяць, не рахуючи чайових.

На питання, чи хоче Аня надалі там працювати, відповідає коротко:

– Гроші це добре, але дім миліший.

Програми обміну

Лiля Янiшин на роботі в супермаркетi
Лiля Янiшин на роботі в супермаркетi.

Є безліч програм для роботи за кордоном: Work and Travel, AnyWay, RimTour. Можливість поїхати є, але це потребує зайвих витрат за житло та проживання. Найпопулярнішою серед молоді є Work and Travel, адже ця програма дає змогу не тільки непогано заробити, а й побачити світ. Учасник може вибрати будь-яку  країну з переліку дозволених.

Студентка Ліля Янішин скористалася нагодою.

– Програму порадив друг, я зацікавилася, адже давно мріяла відвідати США. Крім цього, це хороша можливість покращити рівень англійської та заробити гроші. Загальна сума витрат приблизно три тисячі доларів, але їх легко відробити, – поділилася дівчина.

Ліля разом з друзями винаймала кімнату в приватному будинку в місті Льюїс.

– Працювала спочатку касиром в супермаркеті, оскільки після роботи був час, підробляла прибиральницею, – каже дівчина. – Пізніше влаштувалася в готель “хаускіпером”, там і залишилася до кінця терміну.

Ліля розповідає, що отримала безцінний досвід роботи та яскраві враження від побаченого і радо скористалася б нагодою ще раз.

Крім цього, є безліч інших програм, які дають можливість поїхати працювати в готелі Греції та ОАЕ, займатися фермерством в Новій Зеландії або агропромисловістю в різних країнах Європи. Головне – визначитися зі своїми бажаннями.

Заробіток в Україні

Проте і в Україні можна заробити. Як і за кордоном, тут студенти також працюють здебільшого в сфері обслуговування, адже це оптимальний варіант – можуть взяти на короткий термін, непогана зарплата, та й чайові залишаються.

– Вже третій рік працюю в ресторані. Влітку маю повний робочий день, а під час навчання працюю в другу зміну. Не хочу втрачати місце, адже зарплата досить висока, – розповідає студент першого курсу Тернопільського технічного університету Богдан.

Хлопець стверджує, що якби не батьки, то давно покинув би навчання, бо, на його думку, майбутній фах не принесе йому великих грошей. На жаль, студенти все частіше розчаровуються в своєму виборі й не вірять в успіх своєї професії.

Для тих, хто хоче працювати за фахом, експерти радять волонтерство та стажування, навіть на безкоштовній основі, адже потім можна буде офіційно влаштуватися на роботу. Це хороша можливість отримати потрібні навички та досвід роботи в колективі.

Популярною є робота для “впарювання” продукції. Таких вакансій безліч: менеджер з продажів, агент із залучення клієнтів, промоутер, мерчандайзер – всі ці спеціальності, пов’язані із продажем або просуванням продукції чи послуг. Така робота, однак, потребує вміння спілкуватися та великої наполегливості.

Влітку  легко можна влаштуватися  аніматором. Чим займається аніматор? В обов’язки людини на цій посаді входить, в основному, складання та проведення розважальної програми для різних груп осіб. Часто студенти вибирають  вакансію аніматора в дитячому таборі. Така посада — це прекрасна можливість побути далеко від міської суєти і зануритися в  дитяче життя.

Перетворити хобі на роботу

Крім цього, зараз набуває популярності перетворення захоплення на власну справу. Це може бути що завгодно: в’язання одягу, оздоблення вишивкою, перукарські послуги, створення прикрас і квіткових композицій. Звичайно, подібними речами займаються здебільшого дівчата, але хлопці також не пасуть задніх. Вони займаються заміною програмного забезпечення, ремонтом електроприладів та гаджетів.

Першокурсниця Настя захопилася нейл-артом: покриває нігті гель-лаком та оздоблює малюнками, прикрасами.

– Спочатку робила нігті собі та рідним, бо не мала потрібних навичок. Пізніше почали з’являтися перші охочі, звичайно, оплату брала тільки за матеріали, небагато. На всі гроші купувала більше лаків, поповнювала асортимент інструментів. З кожним разом удосконалювала свої навички, тому тепер маю непоганий дохід, – поділилася дівчина.

Юля Барська з групою дiтей.
Юля Барська з групою дiтей

Випускниця Юлія Барська займається танцями з дитинства, завжди багато працювала в цьому напрямку та віддавалася справі. Недавно дівчина отримала змогу набрати власну групу діток. Для неї це – швидше задоволення, ніж робота, на кожне тренування Юля ходить з чудовим настроєм. За словами дівчини, немає нічого кращого за усмішки дітей.

Стають популярними й заняття приватним репетиторством. Якщо є хороший рівень знань якоїсь мови, математики, історії чи будь якого іншого предмету, то можна допомогти іншим покращити їх знання і отримати непогані гроші – від 60 до 100 гривень за одне заняття.

Такі типи  заробітку набирають популярності, адже робити те, що вмієш найкраще, – одне задоволення.

Отож, можна зробити висновок: робота як і закордоном, так і в Україні потребує зусиль та старань. Варіантів безліч, як кажуть, на будь-який смак. Головне – чітко знати, чого хочеш, і твердо постановити цілі. А “тут чи там” – вирішувати кожному.

Василина БОГУЦЬКА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *