В Україні хочуть збільшити ПДВ: подорожчають всі товари

В Україні хочуть збільшити ПДВ: подорожчають всі товари

У Верховній Раді обговорюють ідею підвищення податку на додану вартість до 22-24%. Зараз в Україні ПДВ нині становить 20%. Якщо це станеться, то підвищений податок витягне гроші з гаманців усіх без винятку українців. 

Пригадується, деякі політики у своїх передвиборчих програмах наголошували про необхідність зниження ставки ПДВ з 20% до 15%. Звучало гарно, але нереально…

Наскільки здорожчають українські товари, якщо підвищать ПДВ, залежатиме від моделі, яку оберуть у парламенті. На думку експертів, правильною була би багатоступенева модель – підвищення базової ставки ПДВ з паралельним запровадженням пільгових ставок податку – 5-10% – на соціальні товари. Йдеться, зокрема про овочі, фрукти, цукор, олію, хліб. У цьому випадку ціни на соціальні товари могли би навіть знизитися.

У разі збільшення ставки ПДВ за всіма чи окремими групами товарів, їхня вартість автоматично зросте.

Як розповів ТСН економічний експерт Олексій Кущ, зараз ПДВ в Україні втратив функцію бюджетоутворюючого податку. Щороку рівень доданої вартості в українській економіці поступово знижується. «У нас спрощується профіль економіки – переходимо до звичайної сировинної моделі. Тобто експортуємо переважно сировину, яка видобувається з надр, або аграрну – переважно технічні монокультури. Постійно проходить процес деіндустріалізації. Відповідно, зникає економічна база для податку на додану вартість», – пояснив фахівець.
За його словами, найочевидніша мета збільшення ПДВ – зібрати з платників додаткові кошти для латання дірок у бюджеті.

Наслідки підвищення цього податку будуть невтішні, оскільки ймовірне зростання тіньового сектора економіки та контрабанди. Крім того, це негативно вплине на внутрішнє виробництво. Адже ціни на товари зростуть.

Зазвичай, українські політики кивають на Європу, мовляв, от у них… Але в даному випадку це недоцільно. Бо в кожній європейській країні «свій» ПДВ. Наприклад, в Угорщині податок на додану вартість складає 27%, у Швеції, Хорватії та Данії – 25%, Люксембурзі – 17%, Мальті – 18%, Німеччині та Румунії – 19%, Швейцарії – 7,6%.

В української влади вічно болить голова, де взяти грошей. Тому підвищення податків – вихід із ситуації. Хоча, якби в Україні правила гри для ведення бізнесу були для всіх однакові, то бюджет з цього мав би неабиякий зиск. Бо зараз малий бізнес сплачує в 10 разів більше податків, ніж мільярдери. І, водночас, найбільше страждає, скажімо, від локдаунів та карантинних обмежень під час пандемії коронавірусу.

Як заявив голова ДПС України Олексій Любченко під час VIII Міжнародного податкового форуму-2021, в Україні потрібно вирівняти податковий ландшафт та створити рівні умови для сплати податків. Йдеться, найперше, про оподаткування тих структур, щодо яких були створені преференційні умови ведення бізнесу протягом 30-ти років існування нашої держави. Так, зокрема на IV групі спрощеної системи оподаткування працюють більше 52 суб’єктів підприємництва з мільярдним (!) обсягом доходів, які проводять діяльність у сфері рослинництва й тваринництва. При цьому вони сплачують фіксований сільськогосподарський податок і сплачують в десятки разів менше податку на додану вартість

«Спрощена система – це, в першу чергу, підтримка малого та середнього бізнесу. Якраз мільярдери у цій класифікації менше за всіх сплачують податки. Вони навчилися ухилятися від оподаткування через різні механізми, починаючи від виводу коштів, преференційних режимів, заниження податку на прибуток тощо. При цьому малий бізнес сплачує в десять разів більше, перебуваючи на тій же спрощеній системі. Оце і є викривлення податкового ландшафту», – пояснив Олексій Любченко.

Тим часом… В Україні фіксуєтьсязниження рівня середньої зарплати. У першому цьогорічному кварталі на 2% зменшився ВВП, порівняно з аналогічним періодом минулого року. І ростуть ціни…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *