Розмову із медичним директором Тернопільського обласного клінічного перинатального центру «Мати і дитина» Валентиною Якимчук ми розпочали із приємної новини: з 1 червня у їхньому закладі відновили партнерські пологи. Вони були тимчасово призупинені з огляду на ситуацію із захворюванням на коронавірус. Про це, а також інші важливі аспекти у роботі перинатального центру – у сьогоднішньому інтерв’ю.
– Валентино Дмитрівно, отож, відтепер рідні чи близькі люди можуть бути поруч із жінкою, яка народжує немовля?
– Так, і це дуже добре. Присутність рідної людини під час пологів, її підтримка дуже важливі. Це позитивно впливає на жінку і новонароджене немовля. Та й коли у перші хвилини життя тато пригортає до грудей своє тільки-но народжене дитя, це дуже зворушливо. Думаю, ця мить привносить гармонію та більшу відповідальність у подружні стосунки. І любов, у якій мають народжуватися і рости діти.
– У вашому закладі щороку з’являється на світ 2,5 тисяч немовлят.
– Наш перинатальний центр «Мати і дитина» – єдиний в області заклад охорони здоров’я третинного рівня з надання високоспеціалізованої медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим з груп високого акушерського та перинатального ризику, передчасних пологів, що потребують високої інтенсивності лікування з використанням сучасних технологій. До нас, насамперед, скеровують вагітних пацієнток з різною патологією, зокрема, захворюваннями серцево-судинної, ендокринної систем, легень, нирок, неврологічними, іншими порушеннями, також тих, хто має ускладнений перебіг вагітності.
– 85 відсотків передчасних пологів в області концентруються у вашому центрі.
– Практично всі передчасні пологи мають відбуватися в перинатальному центрі. Тому що в нас є дитячі анестезіологи, відділення інтенсивної терапії новонароджених оснащені необхідним обладнанням, якого немає в районах. Тут створені всі умови для надання допомоги, дихальної підтримки, лікування та виходжування недоношених немовлят.
Ви – лікарня «Доброзичлива до дитини»…
– Ми були першими в області та одними з перших в Україні, хто приєднався до цієї програми з ініціативи ВООЗ та ЮНІСЕФ. З 2003 року цей статус підтверджуємо постійно донині.
– У цьому пологовому будинку ви працюєте з 1984 року. Маєте з чим порівняти: колись і тепер…
– Я прийшла сюди одразу після закінчення медичного вишу. Спочатку працювала лікарем-ординатором, потім – завідуючою відділенням, пізніше – заступником головного лікаря. Зараз – медичний директор. Все змінилося на краще. Зверну увагу лише на один аспект. Скільки болю терпіли раніше жінки під час пологів. Зараз такого нема. Обласний перинатальний центр є безперечним лідером у застосуванні регіонарних (місцевих) методів знеболення пологів і кесаревих розтинів серед акушерських стаціонарів Тернопілля. У нас є навчені фахівці, анестезіологи, які володіють цією методикою.
З цього питання ми співпрацюємо з американськими колегами. Тож майже всі пологи проводимо під епідуральною анестезією, і кесареві розтини – під спінальною анестезією, без загального наркозу. Це позитивно впливає на емоційний, психологічний, фізичний стан жінки. Під час кесаревого розтину вона, наприклад, може розмовляти, одразу чує плач своєї дитинки, ми їй кладемо на груди немовля. З перших хвилин життя маляти мама з ним контактує.
– Ви проводите спеціальні навчання з медичними працівниками. Як вони відбуваються?
– Ми проводимо так звані ургентні дзвінки, щоб швидко відпрацювати алгоритм дій, щоб кожен знав, що він має робити при невідкладних термінальних станах. Використовуємо роботу командою, коли працює ціла бригада, а не одна людина. В цю команду входять лікарі: анестезіолог, акушер-гінеколог, неонатолог, дитячий анестезіолог. Також акушерки, молодші медичні працівники. Відповідно, у кожного є розроблений план, як вони мають діяти при тій чи іншій патології.
– Недавно ви виходили немовля, яке при народженні важило 780 грамів.
– Ми виходжували діток з вагою і 510 грамів, і 630, і 750. Раніше терміну народжується приблизно кожне десяте немовля. Органи та системи такої дитинки не готові до існування поза організмом матері. Аби такі дітки вижили і росли здоровими, потрібен оптимальний температурний режим і догляд, спеціальне обладнання, професіоналізм медиків. Усе, що замінить матір на цьому життєвому етапі. У відділенні інтенсивної терапії вони перебувають до того часу, поки зможуть самостійно дихати, обходитися без додаткової подачі кисню, починають набирати вагу. Після цього раніше ми переводили їх в обласну дитячу лікарню для подальшого лікування. Але минулого року відкрили у себе відділення другого етапу виходжування недоношених новонароджених діток. І ось цю дівчинку, яка з’явилася на світ з вагою 780 грамів, наші медики виходили і виписали додому уже з набраною вагою до 2 кілограм.
У цих відділеннях отримують допомогу дітки з вродженими вадами, з різними відхиленнями в здоров’ї, які були діагностовані ще у перинатальному періоді. Адже у нас проводиться скринінг при вагітності й багато патологій виявляють ще до пологів. Минулого року таких немовлят народилося більше двох сотень. 80 відсотків з них – це якраз передчасно народжені діти. І, як я уже казала, їм надають всі види тривалої респіраторної підтримки – від штучної вентиляції легень до неінвазивної вентиляції в різних режимах. Кожна дитина підведена до монітора, де цілодобово, щохвилини, медики відстежують її життєзабезпечуючі показники.
– Що б ви побажали нашим читачам, а особливо – майбутнім мамам?
– Щоб у них, у їхніх родинах народжувалися гарні, здорові діти. Звертайтеся в обласний перинатальний центр, у нас є всі для цього умови. Облаштовані індивідуальні пологові зали для партнерських пологів. Умови перебування роділь, породіль наближені до домашніх, відповідають сучасним європейським стандартам. Усі палати для жінок у післяпологовому відділенні оснащені санвузлами, можна прийняти душ. В індивідуальних палатах є також телевізор, холодильник. А найголовніше – це професіоналізм наших спеціалістів.
Зіна КУШНІРУК.