У селі Увисла Чортківського району на Тернопільщині першого серпня урочисто встановили гранітний монумент розвіднику, підполковнику Михайлу Цимбалістому. Офіцер українського війська загинув під час виконання бойового завдання у ніч з 13 на 14 вересня поблизу населеного пункту Павлопіль на Донеччині від кулі ворожого снайпера.
Михайло Цимбалістий з перших днів російської агресії став на захист східних кордонів України. Він брав участь у ключових боях українсько-російської війни, учасник оборони Донецького аеропорту, кавалер орденів «За мужність» ІІІ та ІІ ступенів.
Як розповідає батько Василь Цимбалістий, попри відмовляння Михайло вирішив стати військовим у 20 років. Поступив у Львівську академію сухопутних військ. Закінчив її з відзнакою. Він мав мрію служити у розвідці і здійснив її. Був безмежно закоханим у свою справу. Завжди оберігав рідних від хвилювань. Не розповів батькам про останню ротацію на Схід, аби вони не переживали.
Михайло був дуже доброю і чуйною людиною, – додає Василь Цимбалістий. – Він завжди робив все для того, щоб нас не засмутити. Я часто згадую ці його вчинки з теплом у серці. Ніколи не затримувався довго з друзями, не хотів, щоб ми хвилювалися. А ще – просто фанатично був закоханий у службу. Завжди говорив «хто, як не я».
Батько зізнається, для них з дружиною дуже важливо зберегти пам’ять про сина.
«Звичайно, такі події, як сьогодні, рвуть серце і нагадують про нашу втрату і відкривають рану, – каже Василь Цимбалістий. – Але потім стає легше, як після візиту до лікаря. Адже для нас дуже цінно, що нашого сина пам’ятають і шанують. Біль, який ми переживаємо, не мине ніколи. Я віддав би все, аби помінятися з ним місцями. Але Бог вирішив інакше. Він забирає кращих. Дякую людям, які ініціювали спорудження такого пам’ятника – для нас це важлива подія. Дякуємо за пам’ять і добрі слова про нашого сина».
Військовий капелан Костянтин Холодов, який особисто знав Михайла Цимблістого, теж приїхав на відкриття пам’ятника.
«Ми були знайомі з 2014 року, – розповідає священник. – Він був Людиною з великої літери. Мав глибоку віру у Господа, в його допомогу, в Україну. Він завжди приходив на службу, для нього була дуже важлива молитва».
Отець Костянтин наголошує, сьогодні, як ніколи дуже важлива пам’ять про наших героїв. Адже зараз по всій країні багато зранених душ, людей, які пережили втрати.
Нічого не замінить рідним сина, чоловіка, брата, коханого. Це рана, яка кровоточить, – каже отець Костянтин. – Але ми повинні пам’ятати про подвиг загиблих, про сміливість тих, хто став на захист нашої Батьківщини. Такі монументи, як освячуємо сьогодні, нагадуватимуть усім про захисників, яких ми втратили, про біль, про велику жертву, відчайдушність та велику любов до України наших військових.
Віддати шану Герою прийшли рідні та бойові побратими Михайла Цимбалістого, представники Міністерства оборони та Збройних Сил України, керівництво Тернопільської обласної держадміністації, обласної ради, Хоростківської міської територіальної громади та представники громадськості.
Дякуємо батькам Михайла за те, що вони виховали справжнього чоловіка, Героя, який поставив свободу і справедливість вище власного життя. Про таких людей маємо пам’ятати завжди і зберегти цю пам’ять в прийдешніх поколіннях українців, – наголосив Ігор Гайдук, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації.
Ідея увіковічнити пам’ять про українського розвідника виникла в однокласників полеглого офіцера і була підтримана всіма жителями села та Хоростківської громади. Кошти на його спорудження збирали жителі довколишніх сіл, місцеві підприємці, долучилася влада. Ідею викарбувати в граніті українського героя втілили тернопільські митці: заслужений скульптор України Роман Вільгушинський та заслужений архітектор України Іван Жовнич.
Вшанують пам’ять про героя російсько-української війни Михайла Цимбалістого і в Тернополі. У листопаді 2020 року депутати міської ради підтримали проєкт рішення про найменування однієї із вулиць обласного центру іменем полеглого розвідника. Також очікується, що на фасаді ЗОШ № 29 у Тернополі буде встановлено пам’ятну дошку на честь офіцера.