Володимир Гройсман: «Невеликі села мають стати основою української економіки»

Володимир Гройсман: «Невеликі села мають стати основою української економіки»

Прем’єр-міністр побував на Тернопіллі з робочим візитом. Володимир Гройсман разом з головою облдержадміністрації Степаном Барною взяв участь у форумі, присвяченому децентралізації, побував на місцевих підприємствах і заклав капсулу під будівництво водної арени.

Перші результати децентралізації

Форум “Децентралізація – основа формування нової системи управління та місцевого розвитку” зібрав на Тернопіллі високопосадовців з Києва, керівників обласних адміністрацій України і голів об’єднаних територіальних громад,  а також експертів з Європи, які ділилися досвідом того, як подібна реформа стала початком успіху їхніх держав.

“Децентралізація – це коли Прем’єр-міністр приїжджає в область  і спілкується з головами громад, як з головою облдержадміністрації”, – пожартував Степан Барна.

Реформа з децентралізації, яка досі викликає деякий опір прихильників старої системи, уже принесла перші результати. Тернопілля займає одну з лідируючих позицій. В області на цей час створено 36 громад. Вони охоплюють 34% території. Це – 345 населених пунктів. У кожному з них життя починає змінюватися, і це відчувають місцеві мешканці. Торік громади отримали 141,5 мільйона гривень на розвиток інфраструктури – про такі кошти до реформи можна було лише мріяти…

Степан Барна відзначив, що за підсумками минулого року зросли і власні доходи об’єднаних громад області – на понад 257 мільйонів гривень. А станом на середину червня загальні фонди бюджетів громад поповнилися на понад 229 мільйонів.

Спілкуючись з головами громад, Володимир Гройсман – автор реформи з децентралізації – відзначив, що відстоював її як можливість європейського шляху для України.

– У 2014 році я запускав цю реформу спільно з експертами і представниками місцевого самоврядування, – зауважив Прем’єр. – Це була ідея реформи, яка сьогодні визнається багатьма як одна з найуспішніших в Украні. Без належного рівня розвитку місцевої ініціативи неможливо побудувати розвинену державу. Як це зробити, якщо громада не здатна себе обслуговувати? Тому за десятки років села почали занепадати і зникати. Реформа децентралізації дає Україні шанс на успіх. І ми маємо сьогодні перші результати, не дивлячись на труднощі.

3

Не кількість, а якість

За словами Прем’єра, процес об’єднання громад і надалі буде добровільним. Люди, однак, уже відчули можливості реформи – загалом в Україні цього року вже понад 500 громад безпосередньо співпрацюватимуть із центральним бюджетом.

– Ми створили фінансові, податкові можливості, – зауважив Гройсман. – Зараз готуємо закон про те, щоб надати об’єднаним громадам ще й право управління землями поза межами населених пунктів. Всі ці ресурси потребують розумного інвестування. Тому важливо, аби керівники громад були лідерами, вміли брати на себе відповідальність і підбирали гідну команду.

Олег Кохман – голова Великогаївської громади, однієї з найперших на Тернопільщині об’єднаних громад. Під його керівництвом 14 сіл. За півтора року, за його словами, населені пункти вдалося кардинально змінити.

– З освітленням ми впоралися минулого року, а дороги розпочали ремонтувати, – розповів голова громади. – Маємо вже три кілометри сучасної дороги.

Попереду ще чимало роботи, і все залежить від бажання людей спільно взятися до праці, відзначив під час форуму перший заступник міністра регіонального розвитку України В’ячеслав Негода. Щодо Тернопільської області, то тепер у нас в пріоритеті не кількість громад, а їх якість. Можна, звісно, “наплодити” й сотню громад, але чи буде від цього людям краще?

У свою чергу Степан Барна наголосив, що перспективи в об’єднань є. За три роки децентралізації сума доходів на одного жителя громади зросла вчетверо і нині становить 900 гривень. Тому стає більше сіл, які бажають об’єднатися,

10 територіальних громад за найближчий рік, а також ще 4, котрі сьогодні просяться на вибори, – це очевидна зміна й бажання працювати на своїй території, – зазначив він. – Надзвичайно важливо й те, що громади області отримали значний фінансовий ресурс. Для порівняння – субвенції з Фонду регіонального розвитку у 2014 році становили 12,5 мільйонів гривень для всієї області, а в 2017 році лише Шумська територіальна громада отримала 16 мільйонів.

Чому потрібні реформи?

Перебуваючи на Тернопіллі, Прем’єр-міністр ознайомився також з діяльністю підприємств. Зокрема, побував на одному з найуспішніших господарств краю – ПАП «Іванівське». Він повідомив, що Уряд завершує розробку програми підтримки українського фермерства і закладає в проект державного бюджету на 2018 рік обсяг її фінансування на рівні не менше 1 мільярда гривень.

– Аграрії сьогодні формують майже 17% ВВП країни. Невеликі села мають стати основою нашої економіки, щоб було не тільки вирощування, а й переробка продукту, створювалися робочі місця, – зазначив Прем’єр.

На завершення візиту заклали капсулу під будівництво «Водної арени» неподалік Тернополя. Амбіційний проект з реконструкції веслувального каналу починають втілювати на руслі річки Серет. Його загальна вартість – в межах 68 мільйонів гривень. Уже виділено 17,5 мільйонів на першочергові роботи, з яких 10,5 мільйонів – державні кошти та 7 мільйонів – співфінансування з місцевого бюджету. Такий веслувальний канал буде єдиним в Україні.

Спілкуючись з журналістами, Володимир Гройсман згадав і про реформи в освітній, медичній та пенсійній сферах. За його словами, Уряд розраховує, що пакет законопроектів буде остаточно ухвалений у Верховній Раді вже у вересні.

– Плюс 5% ВВП ми вимушено витрачаємо на безпеку й оборону, – зазначив він. – І треба збільшувати ці видатки. А це – ще один виклик. Тож реформи потрібні, як повітря.

Юлія НАГОРНА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *