Володимир ТРУШ: «Тернопільщина зміцнює свою оборону і активно допомагає військовим та мешканцям постраждалих регіонів»

Володимир ТРУШ: «Тернопільщина зміцнює свою оборону і активно допомагає військовим та мешканцям постраждалих регіонів»

З початку  війни в Тернопільській області створили військово-цивільну адміністрацію, яку очолив Володимир ТРУШ. Ми розпитали у нього про те, як змінилося життя області в умовах повномасштабного вторгнення російського війська, комендантську годину, блокпости та формування бригад територіальної оборони.

Володимире Любомировичу, розкажіть, чим займається військово-цивільна адміністрація, якими є її повноваження і завдання?

24 лютого із початком війни на базі всіх ОДА в Україні утворені військові адміністрації. Такий указ підписав Президент України Володимир Зеленський. Основне  наше  завдання – це проведення заходів  безпеки  в  області та  забезпечення  функціонування області у воєнний час.

Чи є зміни у роботі підприємств, організацій, медичних закладів, структур соціальної сфери?

Підприємства та організації, що забезпечують життєдіяльність міста, продовжують працювати. Область забезпечена усім  необхідним. Достатньо продуктів харчування,  медикаментів, безперебійно працюють комунальні служби.  Працюють усі види платежів – готівкові та безготівкові платежі.

Що стосується закладів охорони здоров’я Тернопільщини,  вони готові приймати поранених. Так, 26-го лютого медики області прооперували жительку Бучі, яка отримала поранення, виїжджаючи із Київської області. Первинна медична допомога продовжує надавати амбулаторну допомогу та проводити вакцинацію. Екстрена медична допомога працює в штатному режимі. Наразі на Тернопільщині ми готуємо бригади екстреної медичної допомоги, які, можливо, за дорученням МОЗ, додатково будуть потрібні у містах України, де зараз активно ведуться бойові дії.

Прокоментуйте, будь ласка, обставини в області, станом на сьогодні.

На Тернопільщині встановлена комендантська година з 22.00 до 06.00 год. Це означає, що перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень, які будуть надаватися виключно працівникам підприємств та організацій, що забезпечують життєдіяльність міста, буде заборонено. Після 21.00 години у Тернополі також будуть вимикати вуличне освітлення.

Встановлені блокпости та активно формуються підрозділи Територіальної оборони. Хочу відзначити, що з початком війни жителі області проявляють громадську свідомість та вступають до лав Територіальної оборони.

Також на одному із засідань штабу ради оборони Тернопільщини прийнято  рішення про заборону продажу алкогольних напоїв. Окрім цього, у Тернополі призупинили перегляд камер зовнішнього відеоспостереження всім мешканцям міста, доступ до них матимуть лише спеціальні силові підрозділи. Припинили роботу ліфтів, оскільки під час війни саме це місце є найбільш небезпечним для бомбардувань та проведення терористичних актів.

Чоловіки, віком 18-60 років, які приїжджають до Тернополя,  реєструються та стають на облік у військкоматі.

Підприємців ми ж закликаємо не підіймати ціни й не заробляти на війні. Якщо від покупців будуть надходити скарги на підняття цін, буде вжито заходів до власників.

Що варто знати жителям Тернопільщини про особливості життєдіяльності в нинішніх умовах воєнного часу? Як їм слід поводитись?

Основне правило – не панікуйте та перевіряйте інформацію з офіційних джерел. У разі сигналу повітряної тривоги, спускайтесь у захисні укриття. Допомагайте сусідам, людям похилого віку.

Якщо ви хочете допомогти армії, то вступайте у підрозділи територіальні оборони. А також, закликаємо не фотографувати військову техніку Збройних сил України. Не підіймайте дрони. Це буде розцінюватися як диверсійна робота та правоохоронці їх будуть збивати. Наразі в області працює спеціальна протидронова група.

Які завдання поставлено органам місцевої влади, маю на увазі керівництву територіальних громад?

Перш за все забезпечити жителів міста та області укриттями, які будуть укомплектовані за всіма нормами. Зокрема, там повинне бути світло, вода, та все необхідне для більш тривалого перебування людей.

По друге, необхідно забезпечити безперебійну діяльність критичної інфраструктури у громадах. Також важливо організувати злагоджену роботу по прийнятті переміщених осіб. 

Нині активно формуються загони місцевої тероборони. Які особливості цієї кампанії та куди можуть звертатися охочі захищати свою Вітчизну?

Тероборона в Україні сформована на 100%. Ми бачимо багато охочих вступити до лав Територіальної оборони, і продовжуємо їх приймати. Зокрема,  звернутися  можна до Тернопільського обласного центру комплектування та соцпідтримки.

Також на штабі оборонної роботи Тернопільщини ми прийняли рішення, що кожна громада, яка хотіла сформувати свій добровольчий батальйон, може  подати списки, зв’язатися із керівником Територіальної оборони. Так, вони узаконять добровольчі формування, а учасникам видадуть зброю та навчать нею користуватися.

Крім  того,  ми  визначили місця в області, де будуть проводитися вишколи, навчання, заходи тероборони, Нацполіції, Нацгвардії. За потреби залучатимуть добровільні формування територіальної оборони. Людей вчитимуть користуватися стрілецькою і важкою зброєю.

Усі, хто буде проходити навчання, матимуть спеціальні форми та позначки. Голови громад будуть проінформовані про проведення вишколів.

Скільки біженців може прийняти область, які можливості для забезпечення їхнього перебування на Тернопільщині?

Тернопільщина продовжує приймати українців з областей, де ведуться активні бойові дії. Більшість з них рухаються далі на Захід. Кожного дня ми маємо по 2 – 3 тис. таких людей.

Спочатку ми підготували 20 тисяч місць для прийому, пізніше 35 тисяч. Зараз ми можемо прийняти 45 тисяч людей і більше. Лише за першу ніч війни  ми розмістили на Тернопільщині 22 дитини з Києва та Сум та майже 50 дорослих жителів з областей, де ведуться активні бойові дії. Кожного дня ця кількість людей збільшується. Зокрема,  у Тернополі вчора, 27 лютого, розмістили понад 900 осіб. 

Як можна допомогти людям, котрі приїжджають до нас із прифронтових територій і чим конкретно?

На Тернопільщині розгортають гуманітарні штаби. Наразі йде підготовка продуктів та речей першої потреби, для тих хто прибуватиме до області.

У Тернополі розгорнули гуманітарний штаб та діє цілодобовий пункт збору допомоги у приміщенні Управління соціальної політики Тернопільської ради, що на вулиці Лисенка, 8. Туди тернополяни можуть принести одяг, їжу та речі першого вжитку.

На залізничному вокзалі люди, які прибуватимуть з інших областей, можуть отримати інформацію, де їм знайти ночівлю, необхідні речі тощо.

Мешканці ж Тернопільщини, які готові прийняти до себе людей з інших областей, звертайтеся за телефоном гарячої лінії гуманітарного штабу (тел. 063180 38 83, тел. 0963373870).

Куди нашим краянам слід звертатися у випадку нештатних чи надзвичайних ситуацій?

В області активно працює поліція, працівники ДСНС. Всі служби переведені у посилений режим роботи. Медики, енергетики, всі комунальні служби працюють у посиленому режимі. Що стосується небезпеки повітряних дій, то у нас є  сповіщення за допомогою сирени. Після неї – повідомлення на телебаченні чи радіо про прохання спуститися у захисні укриття. Повторюю, навчальних тривог – немає. Це війна.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *