Як благородна ідея вшанувати Героїв розсварила бережанців (ФОТО)

У старовинному містечку розгорілася справжня суперечка щодо місця, де мав би бути встановлений пам’ятник Героям Небесної Сотні. Кілька десятків бережанців виступили проти спорудження монумента у них під вікнами. Кажуть, для такого важливого пам’ятника потрібно знайти достойніше місце, наприклад, у центрі Бережан.

DSC_0704

Невеличкий скверик, який обрали для вшанування загиблих Героїв, розташований між вулицями Вірменська та Академічна неподалік Бережанського агротехнічного інституту. У 2014 році міська рада присвоїла йому ім’я «Сквер Устима Голоднюка». Адже саме тут навчався Герой Небесної Сотні зі Збаража. У закладі також встановлена пам’ятна дошка на його честь.

Сам же сквер – невеличка зелена зона між двома будинками, засаджена липами. На траві граються діти із сусідніх будинків.

DSC_0678

– Тут під землею каналізація, водопровід, старі труби, – розповідає місцева жителька Люба Орийник. –  Як щось трапиться, то що сквер будуть руйнувати, щоб відремонтувати трубу? Це ж значні кошти. А ще сюди часто приїздять туристи, іноземці, які колись тут жили або ж їх рідні. До того ж усі 14 лип хочуть зрізати, щоб посадити нові дерева. Навіщо це робити – не розумію.

DSC_0705

DSC_0707

Електроопори у сквері вже почали переставляти. Та і в цьому люди бачать небезпеку – адже одну з них встановили ледь не за метр від будинку.

Люди запевняють, вони дуже хочуть, аби пам’ять героїв вшанували у їхньому місті. Однак зелена зона поряд з домівкою, на їх переконання, не найкраще для цього підходить.

DSC_0679

– Наші діти тут граються. Іншого подвір’я у нашого будинку немає – каже мама двох діток Галина Станічна. – У місті є лише один нормальний майданчик. Куди ж подітися малечі?

Нарікають люди і на сусідство з інститутом. Кажуть, студенти під їх вікнами курять на перервах, а ввечері приходять сюди з пивом та залишають поблизу будинку купу сміття.

Проблеми з облаштуванням скверу можуть виникнути і через те, що це історична частина міста.

– Ця територія входить в історичний ареал міста. І якщо тут проводити якісь  роботи, то треба здійснювати археологічні розкопки,
DSC_0697– розповідає історик та краєзнавець Богдан Тихий.
– За Австрії, Польщі, Радянського Союзу тут ніхто нічого не будував, адже тут прокладені комунікації – каналізації, вода, високовольтний кабель. Ці два будинки – пам’ятки архітектури місцевого значення. Свого часу тут жив Маркіян Шашкевич під час навчання в гімназії. Тут колись знаходилася міська рада. А ось ліпнина на старовинному будинку надзвичайно цінна. Таку ж можна побачити лише у Відні. Пам’ятник абсолютно не вписується у цей сквер, а точніше, це місце не підходить для подібного монумента. Він буде затиснутий між двома вулицями.

Пан Богдан додає, що електромережі у сквері вже давно потрібно ліквідувати і модернізувати. Адже через них неможливо розгледіти та сфотографувати старовинні будинки, Вір­менську церкву.

DSC_0673

У двох будинках, які оточують сквер, мешкає кілька десятків людей. Вони нарікають, коли чиновники обирали місце, їх думки не запитали.

У міській раді вже є готова проектна документація з реконструкції скверу. Запевняють, він стане набагато затишнішим і діти зможуть там гратися.

DSC_0716

– Це буде сучасний, красивий сквер. Спеціалісти з ландшафтного дизайну висадять  декоративні дерева, сформують відповідно територію.  Доріжки вистелимо бруківкою і тоді встановимо пам’ятник, – розповідає секретар Бережанської міської ради Петро Гончар. – Ми не руйнуватимемо сквер,  навпаки, він стане кращим. Нас підтримує більшість жителів міста і студентство інституту, який знаходиться неподалік.

DSC_07211До слова, як розповіли у міськраді, долю пам’ятника загиблим на Майдані Героям вирішував організаційний комітет, який складався приблизно з двох десятків чоловік. Це і громадські активісти, і політики, і активні бережанці.  Проект вигляду пам’ятника винесли на голосування громади. У центрі міста встановили скриньки для голосування. Обрали проект місцевого митця Олега Шупляка. Згодом колегіально з представниками громадськості обрали місце для монумента.

Натомість жителі вулиць Вірменської та Академічної переконані – варто встановити  постамент Небесній Сотні у центрі міста – поблизу будинку райради, там де колись був пам’ятник Леніну або поряд з символічним «Вічним вогнем», щоб чиновники не забували, за що боролися наші Герої і сумлінно працювали.

DSC_0728
Мешканці міста вважають, що саме тут, у центрі Бережан, має постати цей монумент

У міській раді називають цю ідею абсурдною. Кажуть, чому ж люди не опротестовували це рішення, коли воно було прийняте, а активізувалися тільки тоді, коли розпочалися роботи. Адже вартість лише розробки проекту – більше 10 тисяч гривень.

Отак благородна ідея вшанувати Героїв Небесної Сотні у Бережанах розсварила людей. І хоч незадоволених не так багато, та все ж, думаю, що вони заслуговують бути почутими. Хіба не за це боролися і гинули на Майдані наші Герої?

Адже пам’ятники – це не монументи з металу чи каменю, а, насамперед, пам’ять і шана тим, хто мріяв змінити країну і не побоявся віддати за це життя. Адже пам’ять… Вона не у постаментах – вона у наших серцях.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *