Як розрахувати час посіву розсади?

Як розрахувати час посіву розсади?

Запеклі городники, знудьгувавшись по роботі, частенько вже після Нового року розгортають підготовку до вирощування розсади, щоб якомога раніше посіяти насіння овочів. Скуповують різне насіння, заготовляють ґрунт, торф’яні горщики й таблетки, ящики, коробки, скляночки… І мало не з кінця січня, засукавши рукава, приступають до таїнства посівної. Але, чи виправдана така рання посівна епопея насправді? Чи гарантує вона більш раннє рясне плодоношення? На жаль, наша відповідь багатьох розчарує: результати можуть бути не просто дуже далекі від очікуваних, але й набагато гірші, ніж у тих, хто посіяв городину на 1-2 місяці пізніше. 

Перерослі рослини мають менший врожай

Справа в тому, що розсада будь-якої овочевої культури має строго певні вікові рамки для пересадження на грядки. Від цього віку й залежить увесь її подальший розвиток і плодоносіння. Розсада, що переросла, досить болісно переносить пересадження, довго приживається, розтрачуючи на це свої сили, пізніше вступає в плодоносіння, у підсумку – кількість і якість плодів знижуються. Напевно, багато городників спостерігали, як посаджені одночасно із квітучими переростками маленькі сіянці буквально за лічені тижні доганяли перших у рості й розвитку, при цьому зовні виграючи за всіма показниками – міцні, здорові, з насичено зеленим листям. А перерослу розсаду завжди легко визначити по блідому забарвленню, витягнутим, стоншеним стеблам. 

Для цього можна скористатися простим методом зворотного відліку: від передбачуваної дати висадження розсади в ґрунт (у теплицю або на грядки) віднімаємо її оптимальний вік на той момент, плюс ще приблизно п’ять днів на сходи й плюс п’ять днів на адаптацію після пікіровки – одержуємо зразкову дату посіву. При цьому потрібно враховувати ще характеристики сортів. Наприклад, томати пізніх строків дозрівання потрібно сіяти раніше, ніж ранні сорти, тому що кожен сорт має свої строки вегетації від появи сходів до початку плодоносіння. Ця інформація завжди зазначена на впакуванні з насінням. 

Зверніть увагу: щоб визначити оптимальні строки посіву насіння, необхідно точно знати, коли й куди саме будуть висаджуватися рослини – у теплицю або у відкритий ґрунт. 

Строки й можливості в кожного свої: десь стійке тепло наступає з кінця квітня, а десь і наприкінці травня ще можливий заморозок; у когось звичайна плівкова теплиця, а в когось – стаціонарний парник, що добре обігрівається. Усі ці фактори потрібно враховувати в кожному конкретному випадку, але головним пунктом є лише ваша власна дата планового висадження розсади на постійне місце.

Максимальний вік овочевих культур для висаджування на город

  • Томат – 55-60 днів для сортів і гібридів середнього й пізнього строку дозрівання, 45-50 днів для ранніх сортів і гібридів. 
  • Солодкий перець – 65-75 днів. На відміну від томатів, перець не такий чутливий до переростання. Тому, якщо вже висаджуєте його з бутонами або квітками, то найперші краще вищипати – так йому буде легше адаптуватися до зовнішніх умов.
  • Баклажан – 60 днів.
  • Огірок, кабачок, патисон, гарбуз, диня, кавун – 25-30 днів. Ці культури ростуть досить швидко й не люблять пересадження, тому вирощувати їх краще відразу в індивідуальних горщиках, щоб мінімізувати стрес при висадженні на грядки.
  • Капуста білокачанна рання, цвітна капуста – 45-50 днів, капуста середніх і пізніх строків дозрівання – до 40 днів.
  • Салат кочанний – до 40 днів.
  • Селера – 70-80 днів.

Якщо з’являються якісь сумніви при визначенні точної дати початку посівної, то керуйтеся підтвердженим на практиці висновком: розсада, що трохи недоросла, завжди набагато краща навіть злегка перерослої. Це особливо актуально стосовно: томатів, огірків і гарбузових. Тому деякі відхилення від розрахованих дат припустимі тільки у бік більш пізніх строків посіву.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *