Сума приголомшує: з 1991 року і до нинішніх днів, за різними оцінками, з України в офшори вивели 148 мільярдів доларів. І за це нікого не покарали.
Щоправда, не всі ці фантастичні багатства виводила з країни корупційна клептократична влада. Бізнес використовує офшори для легального зниження податкового навантаження, зменшення ризиків та спрощення судового захисту своїх інтересів, зазначила у статті для DT.UA науковий співробітник ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» Інна Шовкун.
Деякі кошти повертаються «додому» у вигляді прямих іноземних інвестицій та кредитів. Приміром, наразі кошти з офшорів відіграють важливу роль у промислових інвестиціях. Так, частка Кіпру прямих іноземних інвестицій, накопичених в промисловості України, склала торік 19,3 відсотки, або $2,6 млрд., Нідерландів – 12,8 відсотків, або $1,7 млрд. Офшорні гроші надходять в економіку також у формі боргового фінансування.
Якщо в Україні створять сприятливі фіскальні умови, то, ймовірно, з офшорів надходитимуть ще солідніші суми.
А ось щодо тіньового сектора економіки країни, то, за словами Інни Шовкун, там обертаються кошти, що складають приблизно 35-40 відсотків обсягу офіційного ВВП.
Кожна влада за часи незалежності клянчила гроші в Європи, Америки, Канади, Міжнародного валютного фонду, Світового банку і ще бозна в кого. Лякали українців соціально-економічними катастрофами. Постійно закликають простих людей «затягнути паски». Дійшло вже до того, що важкохворі українці відмовляються від медичної допомоги. Кожен другий припиняє лікування через нестачу грошей або відкладає його, прирікаючи себе на смерть. Цю жахливу статистику оприлюднили представники громадських організацій. З ліками мала б допомогти держава, але в казні традиційно немає грошей. Загалом, держава оплачує лише 10 відсотків закупівель ліків.
Чиновники та «чесні» бізнесмени, поки виживають люди і країна, обдирали й обдирають неньку, як липку, І ця практика триває…
Чимало критики звучить і на адресу НБУ: за високий курс долара, принижену гривню, захмарні зарплати керівництва фінустанови. А ось ще «новинка»: збитки, завдані державі від розтрати коштів Нацбанку, сягають мільярдів гривень. Про це заявив глава Національного антикорупційного бюро Артем Ситник. Уже кілька місяців розслідується кримінальне провадження, де фігурує керівництво НБУ і воно пов’язане з витрачанням коштів, виділених комерційним банкам на рефінансування. Законність витрачання цих коштів і є предметом розслідування справи. Йдеться про величезні фінансові потоки, виведені за кордон – в офшори. Ця «діяльність», вочевидь, не могла обійтися без участі керівництва НБУ, найперше, Валерії Гонтаревої.
Тим часом, у Євросоюзі зробили різку заяву: корупціонери перетворюють Україну на банкомат. Корупція б’є по Україні більше, ніж війна. За словами очільника представництва Євросоюзу в Україні Хьюга Мінгареллі, «кілька людей перетворюють вашу фантастичну країну на банкомат».
А нова адміністрація президента США Дональда Трампа, Конгрес і Сенат готуються розслідувати системну корупцію української влади. Зокрема, конгресмен Дейна Рорабейкер, який є головою підкомітету з питань Європи, Євразії та нових загроз комітету у закордонних справах Палати представників, став головним голосом у питанні корупції в Україні. Комітет призначив слухання з приводу незаконної діяльності ряду українських бізнесменів та політиків, серед яких – Ігор Кононенко, Валерія Гонтарева, Віталій Хомутинник та Олександр Грановський із найближчим оточенням, серед якого депутат президентської фракції Сергій Алексєєв і скандальновідомий суддя з пулу Януковича – Ємельянов. Про це йдеться у статті американського видання «PRNewsChannel». І наводиться низка звинувачень. Зокрема, Гонтаревій інкримінується співпраця зі структурами Януковича та допомога у виведенні двох мільярдів гривень, що на той час складало $200 мільйонів. Ігор Кононенко згадується як найближчий друг президента, а його діяльність пов’язують з корупційними схемами, сірим експортом і також виведенням коштів. «Праву руку» Кононенка – Олександра Грановського пов’язують із рейдерськими скандалами, схемами Сергія Курченка та іншими «подвигами».
Конгрес планує розглянути питання про створення спецкомітету з розслідування фінансових злочинів українських посадовців. Адміністрація Трампа має скласти список корумпованих українських політиків, запропонувати заходи щодо виправлення становища і перелік можливих санкцій. А також розслідувати незаконне виведення коштів в офшори і почати притягнення наших політиків та їх фінансистів до відповідальності.
Виходить, якщо українська влада з корупцією дати ради не може – Америка допоможе…