За межею бідності – пів України

За межею бідності – пів України

Декому з українських політиків та урядовців краще казки писати. Чого лишень не обіцяли?! А ось і нова обіцянка – зарплати «як у Польщі чи Словаччині» до 2030 року. Таке завдання щодо зростання середньої платні ставить уряд, написав на своїй фейсбук-сторінці прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Європейські зарплати – це добре. Але в «Слузі народу» обіцянки Шмигаля розгромили. Зарплата в Україні може зрівнятися із заробітком у Польщі не раніше як за 30-40 років., прогнозує голова Комітету з питань податкової та митної політики, народний депутат від «Слуги народу» Данило Гетманцев. За його словами, зараз Україна – найбідніша країна Європи, і «потрібно думати, як наздогнати хоча би Вірменію чи Білорусь».

Нардеп зазначив, що не знає, якими розрахунками керувався очільник Кабміну. «Якщо ми порівняємо рівень ВВП на душу населення з польським і порахуємо, то нам потрібно десь 30-40 років, аби наздогнати Польщу. Це за умови, що Польща стоятиме на місці», – наголосив Гетманцев. Тобто, «польська» зарплата українцям може «засвітити» не раніше 2051 року.

За даними порталу Eurostat (європейське статистичне відомство), середня зарплата сягає: у Польщі – 1114 євро, в Словаччині – 1258. Водночас в Україні – 416 євро.

Зараз різниця між українською та польською середніми зарплатами сягає 350%. Наздогнати Україні Польщу найближчим часом просто нереально.

А тим часом у парламенті заявили, що рівень бідності в Україні за минулий рік зріс на 50 відсотків. Значний брак грошей відчувають зараз майже 20 мільйонів наших співвітчизників, сказала віце-спікер Верховної Ради Олена Кондратюк. За її словами, дані багатьох міжнародних організацій свідчать, що серед українців значно зросла чисельність бідняків. За межею бідності перебуває близько 19 мільйонів осіб.

У зв’язку з цим парламент доручив Кабміну терміново затвердити стратегію і комплекс заходів по боротьбі з бідністю в Україні до 2030 року. Також, відповідно до цілей ООН, Україна зобов’язалася вчетверо скоротити рівень бідності.

Скільки вже тих стратегій було! До речі, першу українську стратегію подолання бідності затвердили в 2001 році. Тоді передбачалось, що політика подолання бідності мала поєднуватися з політикою становлення середнього класу. І де той середній клас?! Там, де «подолана» бідність.

Остання ж стратегія подолання бідності ухвалена у 2016-у – терміном до 2020 року. А щодо середнього класу, то минулоріч, за даними Держстату, в Україні середняками вважали себе аж… 1,1 відсотка опитаних.

При теперішніх тарифах на компослуги, ймовірно, біднішими відчують себе ще більше українців. Плюс –  зростає вартість продуктів харчування.

Щодо комуналки, то людям слід готуватися до ще вищих цін. Зокрема, Міністерство економічного розвитку очікує, що при оптимістичному сценарії ціни на газ для населення в нинішньому році зростуть на 20%; у 2022-у – на 10%, а в 2023-2024 роках будуть додавати по 5% щорічно. Про це йдеться в сценарії розвитку економіки, розробленому в уряді. Для порівняння, торік газ для населення подорожчав на 56,3%.

Відреагують на зростання вартості газу тарифи на централізоване опалення та гарячу воду. Вже цього року за них доведеться платити на 16-18% більше, ніж минулоріч. У наступному році зростання складе 6-9%, а в 2023-2024 роках – від 3 до 5%. Ціни на електроенергію збільшаться на 38%. У 2022 році електрика подорожчає ще на 15-20%. Не омине зростання тарифів і залізничні перевезення. У згаданому міністерстві очікують, що в нинішньому році вартість квитків для пасажирів зросте на 22%. У 2022-у – на 15-26%; у 2023-у – на 6,5-15%. А в 2024 – ще на 6,5-10%.

Звісно, прогнозовані цифри можуть змінитися, але підвищення тарифів на комуналку не оминути. Як і на продукти харчування. Це – світова практика. Не лише в Україні все дорожчає.

А щодо подолання бідності, то цю проблему й надалі чимало українців вирішуватимуть за допомогою заробітків. Бо лише два відсотки наших співвітчизників вважають економічну ситуацію в країні хорошою. Майже 70 відсотків оцінили її як «дуже погану». Ще 26 відсотків не вважають економічну ситуацію доброю чи поганою, свідчать результати опитування Центру Разумкова. І люди не надто вірять у швидкі зміни в економіці…

Ольга ЧОРНА. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *