Низка українських політиків і чиновників вказують у декларації про доходи великі суми грошей як подарунки, які згідно із законом не оподатковуються, пише obozrevatel.com. У відеосюжеті зазначається, що згідно з українським законодавством, чиновник повинен передавати отриманий ним подарунок спеціальній комісії, яка оцінює його вартість. Дорогі подарунки повинні передавати у спеціальні музеї.
“Незабаром декларування доходів і витрат, коли доведеться відповідати, звідки взялися гроші на шикарне життя. Тому депутати готуються відповідати за свій добробут. Але роблять це дуже хитро. Вписують в декларації подарунки на мільйони гривень невідомо від кого – адже подарунки не оподатковуються… Якщо депутатам дарують десятки мільйонів гривень, то що ж підносять президенту і прем’єру?”, – йдеться в сюжеті.
Автори навідалися в музей урядів України, в якому зберігається колекція подарунків, які отримали високопосадовці.
За словами співробітника музею Володимира Татаренка, за минулий рік колекція вже екс-прем’єра Арсенія Яценюка поповнилася приблизно 15 експонатами. Серед подарунків – турецький килим, маленький фрагмент Берлінської стіни і декоративні тарілки. Ні коштовностей, ні діамантів у колекції немає. Також в музеї не виявилося ручки, яку Яценюку подарував Папа римський Франциск у 2014 році.
Зазначається, що в музей також не надійшли презенти, які отримали всі колишні міністри і віце-прем’єр-міністри Кабміну Яценюка. Аналогічна ситуація склалася і щодо членів уряду прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.
“Президент, в свою чергу, повинен передавати подарунки в спеціально створений фонд”, – йдеться в тексті. Там авторам запропонували подивитися на вишиванку і картину, що надійшли до фонду президентів у період з 2015 по 2016 роки.
“Хто ще любить подарунки, так це народні депутати. На камери народні обранці кажуть, що люблять отримувати в подарунок книги. Спіймати на гарячому, коли вони отримують цінні подарунки, майже неможливо”, – йдеться у відеосюжеті.
Автори розслідування вирішили запитати нардепів про походження дорогих подарунків.
“Сергій Каплін – член фракції БПП – колись вихвалявся отриманим у подарунок дорогим iPhone за 20 тисяч гривень. Зате в Декларації за 2015 рік поле “подарунок” – порожнє. Сам нардеп заявив, що дорогий смартфон нібито не треба було вносити в декларацію. Є й ті, хто вказав подарунок в декларації. Ось, наприклад, нардеп БПП Віталій Гудзенко – має 86 тисяч гривень. Він заявив, що зазначена сума – страхові виплати. Втім, записані дані були в графу “подарунки, призи і виграші” , – говорить голос за кадром.
“Подарунки – це один з варіантів, як можна “накачати” в деклараціях великі статки. Вони так робили і роблять, тому що подарунки, за податковим законодавством, від близьких родичів не підлягають оподаткуванню”, – пояснив юрист Лаврентій Царук.
“Ще один народний обранець з чималими подарунками – Максим Курячий, також член фракції БПП. У нього 148 тисяч подарованих гривень. На камеру парламентарій сказав, що гроші отримав від батьків. Не гребує отриманням грошей у подарунок і Аркадій Корнацький – йому подарували 382 тисячі гривень. “Ні, це не виграш точно… Це, швидше за все, між членами сім’ї було дарування частки в майні”, – пояснив він. Найбільше подарунків або виграшів отримали брати Добкіни, у яких в графі “подарунок” – по 10 мільйонів гривень”, – наголошується в розслідуванні.
У сюжеті також повідомляється, що з 2014 року журналістам відмовляють у праві з’ясувати, як працює комісія з оцінки подарунків у Верховній Раді України.