Люди або свині: кому сьогодні у Ланівцях на Тернопільщині живеться краще

Мешканці райцентру більше тижня ночують у наметах, щоб врятувати рідне місто від нестерпного смороду

DSC_0062

Польова кухня, намет і нічні чергування. Жителі Ланівців вже вісім днів пікетують місцеву свиноферму. Все через жахливий «аромат», яким містяни дихають три роки поспіль. На пікети збираются не вперше. Навіть перекривали київську трасу. Однак вирішити ситуацію не вдається. Зараз люди облаштували блокпост біля в’їзду на підприємство та не пропускають машини з комбікормами для тварин.

DSC_0104

Щоб врятувати тварин, підписали угоду

Тут люди не відчиняють вікна, аби провітрити оселю, і не сушать одяг на вулиці. Вже кілька років життя мешканців Ланівців залежить від напрямку вітру та місцевої ферми. Практично за десять метрів від людських осель у містечку вирощують тисячі свиней.

Зрештою ланівчани, життя яких стало нестерпним через сморід, почали протестувати проти ароматного бізнесу і перекрили довіз кормів на підприємство. Після кількаденного пікету погодились на компроміс, і ще 23 травня підписали угоду між ПАП «Агропродсервіс», представниками громади Ланівців, міською радою, райдержадміністрацією, районною радою за участю заступника керівника робочої групи від Тернопільської ОДА з врегулювання екологічних питань та забезпечення належної діяльності підрозділів ПАП «Агропродсервіс» у Лановецькому районі Олега Напори. Від громадськості угоду підписали восьмеро осіб.

Сторони домовилися про закриття діяльності свинокомплексу ПАП «Агропродсервіс», вивезення поголів’я свиноматок згідно з погодженим графіком до 7 грудня 2015 року. З метою недопущення загибелі тварин сторони врегулювали питання безперешкодного забезпечення та підвезення кормів на свинокомплекс. Громадськість залишила за собою право моніторингу зазначеної угоди.

DSC_0103

Обіцянки – обіцянками, а бізнес – бізнесом

Як ведеться в Україні, особливо перед виборами, головне пообіцяти, а виконувати – то вже залежить від обставин. Напевне, якби власники підприємства жили поблизу ферми, то давно би впровадили там європейські стандарти, але ж мешкають там прості люди…

Отож за півроку, розповідають місцеві жителі, вимоги громади підприємство не виконало. З травня до грудня ситуація практично не змінилася. Щоправда, сморід трохи зменшився, як і поголів’я свиней. Однак про закриття підприємства люди можуть лише помріяти.

DSC_0060

– Навесні ми пішли на поступки і надали керівникам підприємства півроку часу для вивозу тварин, – розповідає представник громади Ланівців Олег Довгалюк. – Однак вони не дотримали всіх умов угоди. Зокрема, не дали нам можливості моніторити виконання угоди, не пускали нас на територію підприємства, а також не вивезли свиней. Щодо цієї ферми порушено кримінальну справу, однак розслідування затягується. Адже підприємство не має дозволу на викиди, не має дозволу архітектурно-будівельних інспекцій на будівництво і добудову приміщень. Віддаль від свиноферми до людських осель – близько 10 метрів, а відповідно до законодавства вона має становити не менше 500 метрів. Громада Ланівців налаштована категорично – є Конституція, закони України, ми налаштовані серйозно і будемо добиватися справедливості.

DSC_0092

Андрій Комаринець із сім’єю мешкають за десяток метрів від свиноферми. Родина живе тут не одне покоління, але останні два роки вони згадують із жахом. Через сморід відчувають страшенний дискомфорт.

– Смердить і на подвір’ї, і в хаті. Ні вікно відчинити, ні одяг посушити, адже все відразу набирає неприємного запаху, навіть вентиляцію з кухні ми забрали, адже натягує «аромат» з вулиці, – розповідає пан Андрій. – Отаке у нас «казкове» життя, і нікому до цього немає діла.

– Найбільший сморід від шостої до півдев’ятої години, – додає дружина, пані Оксана. – А ще все залежить від напрямку вітру. Діти приїздять з навчання на літні канікули, то кажуть – від цього запаху починає боліти голова. А в одязі, який попрали й висушили вдома, у місто вийти соромно.

DSC_0089

«Ланівці – для людей, а не свиней»

На акції протесту – і матусі з немовлятами, і 70-річні бабусі. Останні кажуть: прийшли заради дітей та онуків. Адже не хочуть, щоб вони жили у забрудненому місті. Люди розповідають про зростання захворювань дихальних шляхів, алергій, про те, що з немовлятами страшно виходити на вулицю, що влітку взагалі нестерпно і хочеться втекти подалі від рідних домівок. За словами ланівчан, у лікарнях щоразу більшає хворих, а нещодавно виявили онкологію у двох діток.

Люди стоять, незважаючи на вітер і дощ. Чергують і вдень, і вночі. Кажуть, відступати нікуди, адже жити у такому смороді більше не хочуть. Також короткотерміново перекривали київську трасу. Якщо до їх вимог не дослухаються, то рух автомобілів на дорозі до столиці обіцяють зупинити на тривалий час.

DSC_0081

Натомість керівництво підприємства ТОВ «Агро-Ланівці», засновником якого є ПАП «Агропродсервіс», каже, що протестувальники не погоджуються на жодні перемовини і блокують роботу підприємства.

– Ми не встигли добудувати нові приміщення, щоб перевести свиноматки з поросятами. Як тільки це буде зроблено, виконаємо умови угоди. А зараз готові йти на компроміс з людьми, – каже директор ТОВ «Агро-Ланівці» Іван Хаблюк. – Ми вже розробили проект угоди, який підписали представники громади і влади. (Від редакції. Однак, як дізналися журналісти, більшість ланівчан на віче не підтримали цей проект). Робимо все для того, щоб забрати неприємний запах. Мова йде про будівництво і встановлення фільтрів, постійний моніторинг стану атмосферного повітря, грунтів та підземних вод атестованими лабораторіями. Ми висадили 8 тисяч саджанців яблунь та близько 170 хвойних та листяних дерев, щоб створити буферну зону, яка поглинатиме залишки запаху. Проводимо систематичне внесення мінеральних та біобактерій. Також у проекті угоди передбачений соцпакет для підтримки міста.

DSC_0065

За словами пана Івана, харчів для свиней залишилося дуже мало, тож керівництво підприємства готове сідати за стіл переговорів і спокійно обговорити ситуацію, що склалася. Однак кажуть, що протестувальники не хочуть цього.

Зараз на фермі 1700 свиноматок і близько 3 тисяч свиней. Працює 60 людей з Ланівців та довколишніх сіл. Вони запевняють, що жодного поганого запаху не відчувають. А те, що хворіють більше, з цим не пов’язано.

– Людям потрібна робота і хороша зарплата. Якщо підприємство закриють, то куди ми подінемося? – додає працівниця ТОВ «Агро-Ланівці» Надія Смик.

Влада пропонує шукати компроміс

Місцева влада приїхала підтримати людей. Кажуть, виступають за те, щоб людям було комфортно жити у рідному місті.

– Я із самого початку був у координаційній раді щодо цого конфлікту, – розповідає міський голова Ланівців Роман Казновецький. – Умови угоди, підписаної 23 травня, не були виконані, тому назрів цей конфлікт. Жителі Ланівців сьогодні справедливо відстоюють свою позицію. Найважливіше зараз знайти компроміс у цій ситуації, щоб і тварини не загинули без їжі, і люди змогли жити в належних умовах. Вже відбулася сесія міської ради, на якій ми порушували це питання, направили листи до всіх контролюючих органів з проханням відреагувати на нашу проблему, також ведемо перемовини з ПАП «Агропродсервіс».

DSC_0058

– У цій ситуації потрібно шукати компроміс і порозуміння, – додає голова Лановецької РДА Юліан Сірант. – Відомо, що вже засідала обласна комісія з цього питання і передала документи у прокуратуру. Ми будемо діяти згідно з чинним законодавством і вести перемовини з людьми та керівництвом підприємства, щоб врегулювати конфлікт.

DSC_0059

 

Цієї ночі у Ланівцях кілька десятків людей знову ночуватимуть у наметах, аби їх почули і дали можливість дихати чистим повітрям. Напевне, в Україні інакше неможливо нічого добитися. Адже у містечку вже кілька років смердить від ферми, яка навіть немає всіх необхідних дозволів для своєї діяльності. Люди чи свині? Дивне протиставлення. Але все ж. Цікаво, кому сьогодні у Ланівцях живеться краще?

Юля ТОМЧИШИН.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *