Богдан ОНИСЬКІВ: «У Великодні свята, в час пандемії, слід берегти своє здоров’я, особливо вагітним жінкам»

Богдан ОНИСЬКІВ: «У Великодні свята, в час пандемії, слід берегти своє здоров’я, особливо вагітним жінкам»

Чимало наших краян зустрінуть Великодні свята на робочому місці. Серед них і медики. Саме вони найперше закликають жителів області поберегти своє здоров’я під час святкування Великодня. В особливій зоні ризику – вагітні жінки.

Про це розмовляємо з доцентом кафедри акушерства і гінекології факультету іноземних студентів Тернопільського національного медичного університету, що діє на базі обласного перинатального центру, Богданом ОНИСЬКІВИМ.   

– Богдане Омеляновичу, у свій час ви працювали на різних керівних посадах. Навіть начальником управління охорони здоров’я в облдержадміністрації. Також багато років – у практичній медицині. Зараз ви ще й викладаєте на кафедрі.

– У мене завжди була мрія викладати для іноземних студентів. Як бачите, вона здійснилася. І хоч зараз ми працюємо онлайн, це дуже цікавий досвід. До того ж я вправляюся в англійській мові. От недавно мені пише студент з Африки про те, що він в селі, де нема Інтернету. Аби зі мною поспілкуватися, йому треба йти в місто. Чи можу я дати йому письмове завдання, а він мені письмову відповідь. Спілкуємося із студентами з Індії. Там зараз дуже важка ситуація із розповсюдженням та лікуванням коронавірусної інфекції. Ми і це обговорюємо, аналізуємо. Шукаємо вихід.

– COVID-19 став агресивнішим і в Україні: інфекція вражає більш молодих людей.

– Тому ми остерігаємося Великодніх свят. Коли відбуваються масові заходи, люди родинами чи знайомі ходять один до одного в гості. Значно збільшується ризик захворіти на коронавірусну інфекцію. Я буду говорити про вагітних жінок. Зараз маємо, хоч і дуже хитку, але все-таки стабілізацію захворюваності. Вже нині кількість ліжок для жінок, хворих на COVID-19, в обласному перинатальному центрі збільшили до 40. До речі, наш центр – єдиний в області, де надають допомогу вагітним та приймають пологи у жінок, які хворі на коронавірус. Фактично, у районах, чи міських закладах Тернополя відповідного профілю, брати на себе відповідальність при цій інфекції за здоров’я та життя матері і дитини не хочуть.   

– Тобто жінки, які чекають маля, мали би подбати про свою та безпеку майбутньої дитини насамперед самі?

– Абсолютно вірно. За даними вчених, вагітні, хворі на COVID-19, потрапляють у відділення інтенсивної терапії в п’ять разів частіше, аніж не вагітні, й в чотири рази частіше потребують штучної вентиляції легень. Ризик померти у вагітних жінок в 20 разів вищий, ніж у не вагітних. Тому ми й остерігаємося, щоб Великодні свята не спровокували вибух захворюваності на коронавірусну інфекцію серед майбутніх матерів. Коронавірус стовідсотково впливає на плід. Наприклад, при УЗД-обстеженні пацієнток, які перенесли COVID-19 чи хворіють ним, спостерігаємо «ковідну» плаценту. В основі коронавірусної інфекції – васкуліт, ураження судин. Плацента – це місце, де кровоносна судина матері обмінюється киснем, вуглекислим газом, поживними речовинами та продуктами обміну з кровоносною системою плоду. Якщо вона повноцінно не виконує свою функцію, плоду бракує кисню – це велика загроза. Це впливає на дитину. І навіть вже є ковід у новонароджених дітей.
Коронавірусна інфекція також збільшує ризик тромбозу. Вагітним жінкам безперешкодний кровообіг особливо важливий – це запорука життя плоду.

Тому ми хочемо донести цей месидж до всіх жінок, що ковід є, він ніде не дівся, хвороба підступна, отож варто поберегти себе та майбутнє немовля.

– Тим паче, що широкої вакцинації у нас нема.

– Саме так. Якщо на сьогодні третина населення Великобританії – вакцинована, населення Ізраїлю вакциноване, в Америці число вакцинованих доходить до 200 мільйонів, то в Україні і на Тернопільщині зокрема, – ситуація далека до бажаної. А найбільший ризик захворіти – це святкування, людні місця, гості, які незрозуміло з ким теж спілкувалися. Словом, небезпечний ланцюжок. Жінкам, які чекають народження дитинки, треба ізолюватися. Тому що на сьогоднішній день є два види порятунку – це обмеження соціальних контактів і вакцинація. Оскільки вакцинація для нас в широкому розумінні слова недоступна, треба дотримуватися карантину. Тим більше, поки що немає і єдиної думки про вакцинацію вагітних.  

Є ще одна небезпека – це контакт із родичами, які вертаються з-за кордону.  А зараз, на Великдень, – це явище масове. Не так давно у перинатальному центрі стався прикрий, болючий і для родини, і для медиків випадок: померла молода жінка, у якої був COVID-19. Відповідно до зібраного анамнезу, чоловік її приїхав з-за кордону. На самоізоляції не був. Він перший захворів, ймовірно, він заразив дружину. Позитивні ПЛР-тести виявилися тільки в нього і в неї. Прогноз був одразу поганий, вірус прогресував. Штами важкі, досі в нас були середньої тяжкості. Консультували цю жінку всі обласні спеціалісти, інфекціоністи. На жаль, не допомогла і штучна вентиляція легень. Тому, коли ви навіть не буваєте на людях – переконайтеся, що домашні не принесуть інфекцію. Інакше ізоляція невиправдана. 

– Дехто нарікає на умови перебування у ковідному відділенні.

– Донедавна перинатальний центр взагалі містився в одному корпусі. Коли у 2008 році, тоді я був начальником обласного управління охорони здоров’я, тож добре пам’ятаю, з державного бюджету були виділені кошти під програму «Щасливе материнство», їх фактично не освоїли. Будівництво іншого корпусу почали і зупинили, бо тодішні керівники обласної ради вбачили у цьому корупційну складову. Вже у 2015-2020 роках на завершення будівництва з обласного бюджету виділили 25 мільйонів гривень. І ще 4 мільйони – на обладнання та облаштування палат. Ніхто, звісно, не передбачував цієї епідемії. Тому ковідне відділення довелося розгорнути у колишньому, пристосованому відділенні консервативної гінекології. Більше просто нема де. Звичайно, що там умов, таких, як би хотілося, нема. З обласного бюджету на 2021 рік на це, на жаль,  не виділили жодної (!) копійки. Хоча це мало би бути першочерговим завданням керівництва теперішньої обласної ради. Щоб спрямувати кошти не на власний піар, а, наприклад, на те, щоб у кожній палаті обладнати душ і туалет. Добре, що ми вишукали кошти й закупили покращеного типу апарат ШВЛ. 

– А скільки жінок із діагнозом COVID-19 вже народили у вашому перинатальному центрі?

– Дев’яносто діток з’явилося на світ від матусь з ковідом. І, давайте, скажемо відверто: медичний персонал тут теж щодня ризикує і життям, і здоров’ям, коли надають допомогу пацієнткам з коронавірусною інфекцією. І лікарі, і медсестрички працюють в нелегких умовах, бо тільки відпрацювати зміну у спецкостюмі не зовсім просто. Тим паче, у вагітних жінок з коронавірусною інфекцією часто бувають нервові зриви, це ж не звичайне запалення, а васкуліт, який впливає на всі судини, і головного мозку теж. Є ацидоз – порушення кислотно-лужної рівноваги крові. Всі біохімічні процеси в організмі збиваються. Часто жінки відмовляються їсти. Годуємо навіть дитячими сумішами. Тобто, медики надають весь спектр необхідного лікування, і при потребі – догляду. Я розумію, що є свобода слова, доступ до будь-якої інформації. Але не можна неперевіреними фактами топтатися по медицині. Давайте спільними зусиллями: медиків, політиків і мас-медіа доносити до людей правдиві новини. Бо людей не потрібно лякати, «накручувати», а пояснювати, застерігати.

І маємо пам’ятати: у ковіду ні свят, ні вихідних не буває… 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *