Віряни оголосили безстрокову акцію протесту в обласній прокуратурі.
Скандал навколо старовинних святинь у церкві Святого Миколая в Бучачі триває вже шість років. Храм був споруджений у 1610 році. Поруч, у Бучацькому замку, тоді жила та молилася двоюрідна сестра Митрополита Петра Могили Марія. У ньому було зібрано надзвичайно багато цінностей. Однак, на думку частини прихожан, до сьогодні залишилися лише їх копії.
Мешканка Бучача Галина Гнатів разом зі своїми однодумцями подали вже не один позов до суду, оббивали пороги не лише обласних, а й столичних правоохоронців. Врешті жінка наважилася на відчайдушний крок і оселилася у громадській приймальні обласної прокуратури.
Термос з чаєм, печиво, вода, купа документів, які зібралися за роки судів і протистоянь, Конституція України. Пані Галина з вечора понеділка живе у коридорі прокурорської приймальні. Зізнається – свою акцію оформила офіційно. Вдень її приїздять підтримати однодумці. Вночі спить на підлозі.
Пані Галина зазначає: з храму була викрадена церковна документація. А далі зникло дуже багато цінних святинь. Зокрема, унікальний іконостас 1743 року – єдиний в Україні, ікони, церковна атрибутика. Всього, за підрахунками жінки, близько 60 старовинних речей зникло, а деякі замінені на фальшиві.
Зі свого боку, отець Тарас Дручок, який вже понад 16 років є настоятелем храму, переконує, що звинувачення про підміну святинь безпідставні. Священик, який привів служити у храм ще й свого сина, каже, що його опонентами рухає особиста неприязнь і навіть бажання поставити на чолі церкви іншу людину.
Підтримали бучацького отця і в облдержадміністрації. Саме обласні чиновники мають дбати за збереження реліквій. Махінацій із пам’ятками там, проте, не побачили. Зокрема, у 2013 році була створена комісія, до якої увійшли працівники адміністрації й обласної ради. Згідно з копією акту обстеження церкви, її учасники, за винятком одного, визнали, що всі святині – автентичні.
Незадоволені мешканці Бучача місцевим перевіркам не повірили.
Завдяки резонансу, якого справа набула після публікацій у ЗМІ й сюжетів на телебаченні, її передали в правоохоронні органи.
Зокрема, з 2013 року бучацька поліція розслідує кримінальне провадження за фактом незаконного привласнення церковного майна. Експертизу, якої вимагали жителі Бучача, нарешті провели у 2015 році. Тривала вона протягом трьох днів, результати, однак, оприлюднили аж за рік.
Подекуди зміни в пам’ятках, як видно з фотографій різних часів, просто разючі. На давнішій світлині одного з образів в Ісуса – видовжене обличчя, а вбрання у стриманій кольоровій гамі. На цій же іконі в сучасному її вигляді не лише одяг Христа став яскравішим – у нього покруглішало обличчя й навіть оновилася зачіска, з-під якої тепер видно чималенькі вуха.
Те, що пам’ятки мають інший вигляд, ніж на фото попередніх років, експерти пояснили змінами, які були внесені в процесі реставраційних робіт. Таке пояснення, однак, не переконало невдоволених людей. Галина Гнатів обіцяє припинити свою акцію протесту, якщо буде проведена повторна експертиза цінностей у храмі незалежними експертами та врешті закінчено слідство.