Дональда Трампа запрошують у Підгайці (ФОТО)

DSC_0423
Сучасні вулички Підгайців.

У старовинному містечку на Тернопільщині жили предки зятя американського президента

У минулому номері «Нашого ДНЯ» ми розповідали про те, що  Джаред Кушнер, чоловік Іванки Трамп, – нащадок українських емігрантів по лінії матері. На американському генеалогічному сайті є інформація, що дід матері Кушнера, Давид Штадтмауер, народився в селі Підгайці Тернопільської області. Приблизно в 20-х роках Штадтмауери перебралися в Америку і осіли в Нью-Йорку. І вже там батьки Джареда познайомилися. Щоб дізнатися, чи залишилися сліди знаменитих нащадків у Підгайцях, «Наш ДЕНЬ» вирішив завітати у це славне своєю історією містечко та розшукати інформацію про прадіда Джерада Кушнера.

DSC_0382

Підгайці – одне з найменших містечок Тернопільщини, віддалений райцентр, який на перший погляд нічим не привертає увагу. Та якщо поглянути ближче –  вражає його величезний потенціал. Тільки зауважте – тут зосереджено 54 пам’ятки архітектури та містобудування державного і місцевого значення, 14 пам’яток археології, 15 пам’яток історії, 8 пам’яток монументального мистецтва, 2 історико-меморіальні цвинтарні комплекси. Це, насправді, досі невикористана і забута перлина українського туризму та музей просто неба.  Перша відома писемна згадка про королівське село Підгайці датується 1397 роком, вперше як місто воно згадане у 1463 році, магдебурзьке право отримало повторно – у 1539 році.

Спершу приходимо у міську раду – тут про знаменитих нащадків вже чули і разом з місцевим краєзнавцем Степаном Колодницьким розпочали дослідження предків рідні Дональда Трампа.

DSC_0422

– Ми були приємно вражені, почувши таку новину, – зізнається міський голова Підгайців Тетяна Левкович. – Сподіваємся, що мала батьківщина предків зацікавить і  Джерада Кушнера і це відкриє для нас нові перспективи та інвестиції. Адже за радянських часів Підгайці входили до Бережанського району. Тому більше коштів вкладали у розвиток Бережан як райцентру, а наше містечко потроху занепадало. Сьогодні у нас немає промислових підприємств. Але ми сподіваємося на розвиток туризму, адже у Підгайців багата і цікава історія. До нас часто приїздять гості з різних міст та країн. Тільки нам потрібно розвинути інфраструктуру, щоб наш населений пункт включили у туристичні маршрути.

Підгайці були одним із найбільш «єврейських» міст Галичини – перед Другою світовою війною єврейська громада міста складала близько 53%.

DSC_0414
Краєзнавець Степан Колодницький.
– У місті чудово розвивалася торгівля, адже воно знаходилося на перетині важливих торгівельних шляхів, – розповідає Степан Колодницький. – Взагалі, євреї – це своєрідний економічний барометр міста. Якщо їх там багато мешкає, то значить у цьому населеному пункті вигідно жити.

Сьогодні ж сотні підгайчан шукають кращої долі у Польщі, Італії, Іспанії, США та інших країнах. За словами Тетяни Левкович, практично у кожній другій сім’ї містечка є заробітчани.

Степан Колодницький має копію книжки «Місто Підгайці» на івриті, яку видали євреї, котрі вижили після Голокосту, у Тель-Авіві в 1972 році. У ній зібрані світлини та історії з життя євреїв у Підгайцях. На одній із світлин зображені учасниці сіоніського дівочого гуртка. Серед них – Фріда Штадтмауер. Це родичка Давида Штадтмауера – прадідуся Джерада Кушнера. Вона не виїхала у США і пережила у Підгайцях Голокост. На іншій світлині вона вже в Ізраїлі, і в неї вже подвійне прізвище – Перл-Штадтмауер.

Учасниці гуртка «Сіоністської молоді»,  серед яких Фріда Штадтмауер.
Учасниці гуртка «Сіоністської молоді», серед яких Фріда Штадтмауер.

Інформації про інших родичів Трампа, на жаль, не збереглося. Однак Степан Колодницький планує продовжити пошуки і написати у синагогу «Підгайці», яка знаходиться в Брукліні й довкола якої об’єдналися євреї, які емігрували з Підгайців. Інформація про предків знаменитих американців також могла зберегтися у львівському або ж варшавському архівах.

Синагога у Підгайцях збереглася, хоч і перебуває у занедбаному стані. Це – велика споруда, яка мала оборонне значення. Розмірами і товщиною стін вона нагадує міні-фортецю. Побудована вона була у першій половині XVII ст. і має статус пам’ятки національного значення.

Синагога у Підгайцях.
Синагога у Підгайцях.

Сьогодні ж пан Степан шукає кошти, аби врятувати синагогу. Частину перекриття вже замінили. Хоч всередині не залишилося ні сліду від сакральної будівлі – лише елементи орнаментів та написів на стінах. Але всередині прибрано, і металеві вхідні двері-решітка зачиняються. Степан Колодницький сподівається, що вдасться знайти кошти і зберегти будівлю.

DSC_0430

Про колись величезну єврейську громаду Підгайців нагадує найбільший в Україні єврейський цвинтар – кіркут. Тут збереглося більше 1000 надгробків.

Значна кількість надгробних плит була знищена – під час Другої світової війни на бліндажі, а у радянські часи  їх навіть використовували для спорудження будинків, пам’ятників.

DSC_0446
Єврейський цвинтар у Підгайцях – найбільший в Україні.

На цьому цвинтарі похований підгаєцький рабин Арон Веніамін Сольник – видатний вчений. Він став відомим у світі через «промову Веніаміна» – збірку запитань і відповідей з іудейського релігійного правосуддя.

Степан Колодницький розповідає, що всі, хто приходив на цвинтар, спершу повинні були тричі обійти навколо могили рабина Арона Сольника, молитися,  а далі вже йти вклонитися до могил своїх рідних.

Могила рабина Арона Сольника
Могила рабина Арона Сольника

Взагалі тут кожен надгробок – маленька історія родини у знаках і символах, кожен з яких означає соціальний статус, вік, стать, професію і ще багато інших характеристик померлого. На жаль, у Підгайцях немає знавців івриту – тож поки що знайти могили Штадтмауерів не вдалося. Та Степан Колодницький переконаний – предки Джерада Кушнера поховані саме тут.

У радянські часи цвинтар хотіли знищити і побудувати на його місці дитячий садок і гастроном. І лише завдяки Мойсею Габору, який дійшов до Сталінграда разом зі своїм сином під час Другої світової війни, вдалося відстояти збереження кіркуту.

DSC_0433

Також у Підгайцях до сьогодні залишилося приміщення школи, де навчався прадід матері відомого американця і є світлина, на якій він, ймовірно, присутній.

Степан Колодницький каже, що і надалі досліджуватиме та розшукуватиме інформацію про родину Штадтмауерів і сподівається віднайти ще багато цікавих фактів.

Мешканці Підгайців з оптимізмом  сприйняли звістку про відомого земляка. Жартують, що тепер чекають новоспеченого американського президента та його зятя в гості. Сподіваються, що, можливо, хоч вони допоможуть їхньому містечку з багатою історичною спадщиною розвиватися і стати відомим туристичним центром.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *