Фізичні та юридичні особи Тернопільщини звертатимуться до Нацбанку через «Єдине вікно» НБУ у Львові

Фізичні та юридичні особи Тернопільщини звертатимуться до Нацбанку через «Єдине вікно» НБУ у Львові

Національний банк України завершив централізацію своїх функцій у Тернопільській та Житомирській областях. Відтепер готівковий обіг цих областей забезпечуватиметься відповідними підрозділами НБУ, які територіально розташовані в інших областях. Приміром, у відомстві регулятора зазначили, що громадяни та юридичні особи Тернопільщини матимуть змогу звертатися до Нацбанку через відповідні відділи «Єдине вікно» НБУ у Львові.

Чайковський– Що означає це на практиці? – запитуємо у кандидата економічних наук, доцента кафедри банківської справи Тернопільського національного економічного університету Ярослава Івановича ЧАЙКОВСЬКОГО.

– Із початком централізації, починаючи з 2015 року, НБУ фактично звузив свою представленість в областях до двох функцій: забезпечення готівкового грошового обігу та підтримки діяльності відділів щодо роботи з фізичними та юридичними особами «Єдине вікно». На сьогодні регулятор централізує ці дві функції у Тернопільській та Житомирській областях наступним чином. Керівництво готівковим грошовим обігом буде централізовано здійснюватися з Києва. Готівковий грошовий обіг цих областей забезпечуватимуть відповідні підрозділи НБУ, які територіально розташовані в інших областях України.

Фізичні та юридичні особи Тернопільської області матимуть змогу звертатися до НБУ через відповідний відділ «Єдине вікно» НБУ у Львові, а Житомирської – через відділ «Єдине вікно» НБУ в Києві за допомогою «Укрпошти» та електронної пошти (е-mail).

– Рішення регулятора є вигідним для Тернопільщини, чи ні?

Процес централізації функцій НБУ та вихід із мережевої системи, за якої Нацбанк мав територіальні управління, має як позитивні, так і негативні наслідки для Тернопільщини.

Позитив у тому, що це дозволить ефективніше регулювати банківський сектор, стимулювати його розвиток, забезпечити більш прозоре та безпечне користування банківськими послугами для споживачів.

НБУ делегує банківському сектору організацію готівкового грошового обігу по всій країні. Таким чином відбувається не лише централізація, а й децентралізація функцій НБУ, зокрема,  з організації готівкового грошового обігу.

З іншого боку,  ліквідація управління НБУ в Тернопільській області призведе до скорочення значної кількості висококваліфікованих банківських працівників, зниження рівня їх соціального захисту в умовах фінансово-економічної кризи та значної ліквідації банківських установ. Хоча частину персоналу в подальшому можуть працевлаштувати в НБУ в Києві або інших областях – за умови наявності відкритих вакансій і відповідності професійного досвіду роботи. Також це призведе до зниження ефективності контролю та нагляду з боку НБУ за діяльністю банківських установ, розташованих на Тернопільщині. Зокрема, за валютними операціями банків, що вплине на валютний курс, виплати відшкодувань вкладникам-фізичним особам у випадку банкрутства банків тощо. А ще – до подорожчання готівкових операцій для банківських установ Тернопільщини і зниження можливості оперативного задоволення потреб у готівці.

– Чи вплине ця централізація статусно на банківську систему нашої області?

– Так, вплине. Процес реформування не передбачає передачі окремих функцій, які виконували територіальні управління НБУ. Зокрема, управління НБУ в Тернопільській області виконувало функції у сфері валютного контролю, банківського нагляду, організації готівково-грошового обігу та взаємодії з органами державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронними органами і роботи зі зверненнями населення.

– Чому Нацбанк почав централізацію своїх функцій із Тернопільської та Житомирської областей? Які особливості цього, так званого, відбору? 

– Управління НБУ в Тернопільській області ліквідоване з 1 січня 2017 року. Воно вже не працює – у зв’язку з реформуванням банківської системи. Спершу планували зробити пілотний проект зі створенням чотирьох макрорегіонів: у Дніпрі, Києві, Одесі та Львові. Але згодом НБУ відійшов від цього проекту й розпочав ліквідацію територіальних управлінь.

Загалом, НБУ сподівається, що до початку 2019 року делегована модель готівкового грошового обігу запрацює в усіх областях країни. Суть делегованої моделі організації готівкового обігу полягає у тому, що НБУ передає частину функцій, які він сьогодні виконує в областях, іншим учасникам ринку. Так, зберігання та перевезення готівки по країні повністю забезпечуватимуть банківські установи та спеціалізовані компанії «Cash-in-Transit» (СІТ-компанії).

У колишньому управлінні НБУ в Тернопільській області є великі приміщення зі сховищами для готівки. Тепер НБУ буде розміщувати власні запаси банкнот і монет в сховищах уповноважених банків, які відповідають критеріям, визначеним НБУ.

У перспективі, протягом двох років, у власності НБУ залишаться тільки два касові центри, які забезпечуватимуть зберігання резервних фондів готівки та підкріплення банківських установ і третіх учасників готівкового обігу – в Києві та Львові.

За результатами пілотного проекту із впровадження нової моделі організації готівкового грошового обігу в Тернопільській та Житомирській областях НБУ буде розроблено детальний план подальших дій реформування верхнього рівня банківської системи України.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *