Шовковиця або Подарована надія

Шовковиця або Подарована надія

У далекому вже 1933 році моя родина жила на Вінниччині. У той холодний ранок ніщо не віщувало біди. Миска похльобки з дикої лободи швидко закінчилася, а їсти все ще хотілося. Наймолодший, Михайлик, все ще просив хлібчика, або крихт від хлібчика…
Тут із силою відкрились двері і на порозі став високий чоловік в чорній шкіряній куртці. А за ним ще два. Свої, сільські. Прийшли розкулачувати.
В хаті сільського коваля Володимира Лотоцького було що взяти, а заступитись за сивого старого та його дочку-вдову Марію з двома хлопчаками не було кому.
З хати винесли все. Навіть лавку, на якій лежала помираюча  дружина Текля (її зняли з рядном на підлогу).
Забрали все…
Хотіли ще залізний дах розібрати. Але сусід Олександр Войнаровський, який був агрономом в колгоспі, не дозволив. Подивився на величезну шовковицю і сказав, що тут будуть гусениць шовкопрядів вирощувати.
Так моя бабця Марія добровільно – примусово пішла до колгоспу. Стала в своїй хаті шовкопрядів годувати листям своєї шовковиці. А в стодолі, на рештках сіна,  сидів старий, колись поважний та мудрий коваль. До нього тулилось двоє малих хлопчаків. Текля наступного ранку померла, на одного їдця стало менше…
Той малий Михайлик згодом виріс і  став комбайнером. А ще – моїм татом. Переїжджаючи жити в інший кінець України, я взяла з собою жменю тієї землі і паросток шовковиці, який прийнявся тут, на Гусятинщині. Як пам’ять, як оберіг.
Щороку, у День пам’яті жертв Голодомору ми з мамою Ксенею ставимо свічку за усіх померлих у ті роки та за Людину, що подарувала  надію і не дала стерти з лиця  землі все найдорожче, допомогла зберегти наш рід – за Олександра Войнаровського.
Ми повинні пам’ятати свою історію. Пам’ятати добро. Щоб зло не повторилося. Ніколи.

Валентина ЗАПІЧЕНКО.

с. Городниця на Гусятинщині.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *