13 травня: Всесвітній день кульбаби та інші цікаві свята й пам’ятні дати

13 травня: Всесвітній день кульбаби та інші цікаві свята й пам’ятні дати

13 травня – день пам’яті апостола Якова. Він був рідним братом Іоанна Богослова. Батько Якова був рибалкою і звали його Зеведей. Якось ловили Яків і Іоанн рибу, як раптом Господь закликав їх до служіння і відтоді вони ходили по містах і проповідували. Яків, в основному, проповідував в Іспанії, але згодом повернувся до Юдеї, де прославляв справжню віру. Саме він охрестив філософа Гермогена і його учня Філіпа. Коли почалися гоніння на християн, апостола Якова вбили мечем.

В народі 13 травня називали “Теплого Якова”. 

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 13 травня:

1501 рік – Амеріго Веспуччі вирушає в подорож на Захід, під час якої з’ясовує, що Колумб відкрив новий континент;

1830 рік – Еквадор виходить зі складу Великої Колумбії й оголошує себе незалежною республікою;

1865 рік – в Одесі відкривають третій в Україні університет (сьогодні – національний університет імені Мечникова);

1909 рік – розпочинається перша Джиро д’Італія;

1913 рік – відбувається політ першого у світі 4-моторного літака, конструкції киянина Ігоря Сікорського (вага літака (близько 5 тонн) була вчетверо більшою за вагу найбільшого на той час аероплана);

1918 рік – у США надрукували поштові марки з переверненим зображенням літаків, які стали колекційною рідкістю;

1927 рік – засновують київський футбольний клуб “Динамо”;

1950 рік – в англійському Сільверстоуні відбуваються перші перегони першого чемпіонату “Формули-1”;

1963 рік – Кувейт стає 111-ю державою, прийнятою в ООН;

1981 рік – на площі Святого Петра у Ватикані турецький терорист Алі Агджа важко ранить папу Римського Івана Павла II;

1990 рік – виходить перше число газети “Галичина” – демократичної багатотиражної газети Івано-Франківської області;

1991 рік – в Києві проходить I Конгрес поляків, які мешкають в Україні;

1991 рік – Вінні Манделу, яка була дружиною президента ПАР Нельсона Мандели, звинувачують у викраденні людей і катуваннях;

1992 рік – американські космонавти перебувають у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин (світовий рекорд), уперше в космос виходять одразу три космонавти;

2014 рік – проросійські бойовики під час боїв за Слов’янськ влаштовують засідку на околицях села Маячка (внаслідок нападу бойовиків на колону 95-ї окремої аеромобільної бригади гине 7 українських десантників).

Який день в Україні і світі

13 травня в Україні і світі святкують Всесвітній день кульбаби. У цей період квітнуть ці яскраві рослини. Хоча перші кульбаби часто з’являються ще в квітні, а в травні жовті квіти змінюються на білі пухнасті кулі з насінням. Корінь кульбаби широко застосовують у науковій медицині. Його додають до складу відварів, що лікують захворювання травної системи. А ще кульбаба володіє кровоочисним, сечогінним, жовчогінним ефектом. На латині ця квітка називається Taraxacum, що означає “лікування очей”.

Міжнародний день хумусу. Подія була започаткована 2012 року Беном Ленгом. Хумус готують з турецького гороху (нуту), оливкової олії, тахіні (кунжутна паста), лимонного соку і різних спецій. Найбільше поширена страва в країнах Ближнього Сходу, а в Ізраїлі навіть вважається національною. З’явився хумус ще в давні часи, хоча невідомо конкретне місце його створення.

Всесвітній день техніки для майбутнього. Головна мета цієї дати полягає в приверненні уваги людства до важливості технологічного розвитку, підвищення поінформованості щодо технологій майбутнього.

Міжнародний день вітряка. Щороку припадає на другі вихідні останнього весняного місяця. Національним святом цей день вважається в Нідерландах. Там його створили ще на початку 2000-х років. Згодом святкування поширилося і на інші країни. Вперше вітряні млини з’явилися в Стародавній Персії, а далі вже перейшли в Середньовічну Європу. В Україні також будували вітряки. Ставили їх на полях і на узбіччях доріг.

Всесвітній день справедливої торгівлі. Щороку припадає на другу суботу травня. Свято було запроваджене Всесвітньою асоціацією справедливої торгівлі, щоб підтримати суспільний рух за дотримання міжнародних стандартів товарів, особливо тих, які є експортною продукцією з держав, які розвиваються.

Всесвітній день птахів, які мігрують. Припадає щороку на другу суботу і неділю травня. Свято заснували орнітологи з лабораторії Корнелла в США. Вони запропонували таку цікаву подію ще 1993 року. Передумовою для святкування виступила Міжнародна конвенція захисту птахів, яку прийняли 1906 року.День народження застібки-липучки. Саме цього дня 1958 року Жорж де Местраль, вчений зі Швейцарії, отримав патент на цей винахід. Якось Местрель гуляв у лісі зі своїм псом на повідку і до тканини приліпилися лопухи, які підштовхнули вченого створити липучку. Така застібка дуже проста у використанні. Тому її часто використовують під час створення одягу і взуття для військових, дітей, медиків тощо.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *