Не боятися змінювати професію, вчитися новому і розвиватися – це запорука професійного успіху в сучасному світі. В Тернопільському обласному центрі зайнятості застосовують сучасні технології і нові методи, аби допомогти безробітним знайти нове місце праці і реалізувати свої здібності.
– Упродовж 2018 року через службу зайнятості Тернопільщини шукали роботу 47,7 тисяч осіб, – розповідає директор обласного центру зайнятості Василь Олещук. – Завдяки модернізації та розвитку державної служби зайнятості, у співпраці з роботодавцями та іншими соціальними партнерами працевлаштовано 27,6 тисяч осіб, що на 6,5% більше, ніж за 2017 рік, при цьому 67% з них працевлаштовані оперативно, в день звернення у службу зайнятості. Понад 3 тисячі краян залучені до тимчасової зайнятості, майже 2,6 тисячі осіб скористалися можливістю пройти професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації.
Серед найважливіших проблем на ринку праці, на думку Василя Олещука, мала кількість вакансій в сільській місцевості, особливо в зимовий період. Натомість 70% вакансій зосереджено в обласному центрі. Дається взнаки також тінізація економіки, низький рівень оплати праці, що пропонують роботодавці.
– 33% вакансій з мінімальною оплатою праці і лише 7% із зарплатою вищою від середньообласного рівня, який становить 8307 гривень , – додає посадовець. – Варто зазначити, 45% безробітних мають вищу освіту, натомість роботодавці здебільшого шукають фахівців робітничих професій.
Роботодавці Тернопільщини у 2018 році шукали працівників на понад 40 тисяч вакансій. Серед найпопулярніших професій – водії, оператори котельні, трактористи, слюсарі, швачки, електрогазозварники, продавці, кухарі, охоронники, офіціанти, бармени, перукарі, дорожні робітники, працівники будівельних професій, а також бухгалтери, медсестри, вчителі, вихователі, економісти, інженери різних галузей.
У 2019 році державна служба зайнятості продовжує змінюватися на вимогу часу . Вже з січня запроваджують новий формат взаємодії з шукачами роботи – 60 фахівців виконують функції кар’єрних радників. Вони співпрацюють з безробітними, яким під час першої зустрічі з працівниками служби зайнятості не вдалося знайти робоче місце. З такими пошуковцями роботи кар’єрні радники укладають індивідуальні плани, у яких покроково вписують що робити, аби працевлаштуватися.
– Кар’єрні радники – це особисті консультанти осіб, які шукають роботу, та безробітних у пошуку роботи, плануванні кар’єри, підвищенні конкурентоспроможності на ринку праці, – розповіла заступник начальника відділу організації сприяння працевлаштування населення обласного центру зайнятості Наталія Стахів. – Вони будуть супроводжувати безробітного від дня звернення в службу зайнятості до факту його працевлаштування. Кар’єрні радники зможуть оперативно виявляти проблеми, які прешкоджають безробітному на ринку праці та допомогти їх вирішити.
У 2018 році 2600 осіб, які шукали роботу, пройшли навчання і 98,7% з них після цього отримали нове місце праці.
– Також безробітні можуть виконувати громадські роботи і отримувати за це кошти, – розповідає начальник відділу організації надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Наталя Косенко. – Замовниками виступають органи місцевої влади і оплачують кошти за це. У 2019 ми розширили перелік цих робіт, особливо тих, що є соціально спрямованими. Йдеться про ремонтні і підсобні роботи на об’єктах соціальної сфери, догляд за людьми похилого віку і хворими у медичних закладах, супровід осіб з вадами зору, екологічний захист населених пунктів, допомога сім’ям загиблих учасників АТО та інші.
– В середньому в місяць, виконуючи громадські роботи, працівники можуть заробити 4-5 тисяч гривень. Однак є ОТГ, які платять безробітним і 15 тисяч гривень, – зазначають в обласній службі зайнятості. – Договори укладають на 1-2 місяці. Це чудова нагода для людей зробити добре справу для своєї громади і заробити кошти.