Кому в Україні жити добре?

Кому в Україні жити добре?

Які найгостріші проблеми країни? На думку українців, основною проблемою, порівняно з іншими, є низькі зарплати і пенсії. Ця тенденція не змінюється вже декілька місяців, свідчать результати опитування, проведеного Українським інститутом майбутнього спільно із соціологічною компанією New Image Marketing Group.

На другому місці – війна на Донбасі, корупція та високі комунальні тарифи. Крім того, до умовного другого місця у жовтні додалася проблема пандемії коронавірусу, яку ще місяць раніше серед основних проблем згадували рідше.

Українці насилу виживають: не всім вистачає коштів для повноцінного здорового харчування та нормальної організації побуту. А ще люди завжди з тривогою очікують нових платіжок за компослуги, бо для багатьох сімей оплата за них сильно б’є по кишені. Особливо загострилася ситуація в період пандемії, різних обмежень, коли в людей виникають проблеми із заробітками.

І поки пересічні громадяни «варяться» у соціально-побутових проблемах, для політиків та чиновників майже немає нічого неможливого. Захотіли, скажімо, поповнити парламентський чи кабмінівський автопарк – поповнили. Захотіли провести ремонт у Раді за десятки мільйонів бюджетних гривень – проведуть.  

Верховну Раду відремонтують за 41,5 мільйона. Йдеться про облаштування місця для пресконференцій у кулуарах. Півтора мільйона заплатили дизайнерам, щоб вони «намалювали» цей пресцентр, повідомляють «Наші гроші». До речі, столи будуть ручної роботи.

Політики дорого обходяться платникам податків. Для прикладу, парламентські фракції отримують мільйони на утримання своїх секретаріатів. Місячний фонд оплати праці патронатної служби у фракціях Раді дев’ятого скликання складає понад два мільйони гривень, йдеться в аналізі Руху ЧЕСНО. Якщо детальніше, то щомісяця фракції отримують 2 мільйони 105 тисяч 616 гривень, із яких 1 594 108 грн – посадові оклади та 511 508 грн – надбавки за вислугу років.

Найбільший місячний фонд оплати праці у фракції «Слуга народу» – 631 776 гривень. А найбільший посадовий оклад та надбавку отримує керівник секретаріату – 23 837 та 9 535 гривень, відповідно.

Хто ж забезпечує роботу фракцій Верховної Ради? Зокрема, у секретаріаті патронажної служби працюють тіньові представники Офісу Президента, колишні помічники «ексрегіонала» Михайла Чечетова та фігуранта антикорупційних розслідувань Ігоря Кононенка, зазначають у Русі ЧЕСНО.

Також у парламенті є ще одна допоміжна структура – патронажна служба, яка забезпечує діяльність фракцій та груп. За трудовими договорами працює майже 60 осіб у цих структурах. Секретаріатів не мають лише позафракційні нардепи.

Усі працівники секретаріатів фракцій отримують зарплату з держбюджету.

Аналіз Руху ЧЕСНО вказує на те, що на роботу в патронажну службу беруть переважно помічників нардепів на громадських засадах, колишніх депутатів та колег по партійній роботі. Їхні робочі обов’язки та завдання визначені в окремому Положенні. Та деякі з них поєднують низку обов’язків і паралельно працюють не лише на партію своєї фракції, але й неформально на Офіс Президента.

У парламенті зараз працює 421 депутат. Нардепи мають 4188 помічників. У декого в помічниках – близькі родичі. Переважна більшість помічників – 3130 працюють на громадських засадах, 990 – за строковим трудовим договором на постійній основі, а 68 помічників – за сумісництвом.

Витрати на помічників прив’язані до прожиткового мінімуму на 1 січня кожного року і складають 25 мінімумів. «Платити» депутат може максимум десятьом помічникам. У 2020 році на помічників із бюджету щомісяця йшло понад 22 мільйони – це більше 260 мільйонів гривень на рік. 

До речі, для нардепів не проблема призначати помічниками родичів, друзів, власників бізнесу з потенційним конфліктом інтересів або осіб, які не мають належного рівня компетенції.

Посвідчення помічника нардепа – це щось. Хай навіть помічник працює без зарплати. Як стверджують експерти, «корочка» досі вважається «чарівною» і для правоохоронців, і дає право безперешкодно проходити до низки держорганів та установ, відвідувати засідання місцевих органів влади, безоплатно користуватися інформаційними базами даних та інше. І нерідко вирішувати власні питання і не тільки…

Ольга ЧОРНА. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *