Кожна людина має право, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується – це право гарантується статтею 43 Конституції України.
Для працівників, які вже працюють, та для тих, які мають намір влаштуватись на роботу, важливо розуміти способи виплати і розміри заробітної плати та їх вплив на соціальне та пенсійне забезпечення, адже офіційне працевлаштування – це певна гарантія роботодавцем соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.
На даний час виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, нажаль, нормою життя. Виплати у «конвертах» стали одною із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і перш за все це втрата страхового стажу для призначення пенсії.
Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до кишені надходять «чисті доходи». Надаючи згоду працювати на таких умовах, робітники самі позбавляють себе соціальних гарантій. Соціальний захист сьогодні та пенсійне забезпечення в майбутньому залежить, перш за все, від свідомої громадянської позиції самих працюючих. Тому переконливо радимо працівникам, яким пропонують роботу без укладання трудового договору з оплатою праці «у конверті», перш, ніж погодитися на дану пропозицію, зважити всі переваги офіційного працевлаштування, серед яких:
- Економічні й соціальні гарантії, а це право на:
гарантований розмір заробітної плати (у тому числі доплати, надбавки та заохочувальні виплати);
– відпустку, у тому числі додаткову й без збереження зарплати, відпустку у зв’язку з вагітністю й пологами;
на оплату лікарняного;
на достроковий вихід на пенсію через шкідливі умови праці;
на скорочений робочий день, тиждень через шкідливі умови праці;
не працювати у вихідний і святковий день;
не залучатися до понаднормових робіт без бажання працівника;
на допомогу в зв’язку з безробіттям; на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань;
на зарахування виробничого стажу;
матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості;
на гарантії за колективним договором.
- Трудові гарантії.
(Офіційне укладення трудового договору захищають найманого працівника відповідно до чинного трудового законодавства у разі порушення його прав, а саме: якщо роботодавець затримує виплату заробітної праці; відмовляється оплатити виконану роботу; не додержується інших своїх зобов’язань).
Відсутність офіційно оформлених трудових відносин між роботодавцем і працівником означає, що працівник не матиме всіх перелічених гарантій.
Заробітна плата офіційно працевлаштованого працівника, про яку щомісячно та в повному обсязі звітує роботодавець і з якої здійснюється сплата єдиного внеску, забезпечує працівника повним соціальним захистом, гарантованим державою, а період роботи зараховується в повному обсязі до стажу, який буде разом із розміром заробітної плати враховуватися при нарахуванні пенсійної виплати.
Відповідно до діючого пенсійного законодавства встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто у страховий стаж при виході на пенсію враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску.
Згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», із 2018 року встановлено право на пенсію за умови наявності 25 років страхового стажу, а з 2028 року – 35 років страхового стажу.
А тому про гідну старість потрібно подбати вже сьогодні, вимагаючи від роботодавця декларувати заробітну плату в повному обсязі і відповідно сплачувати єдиний внесок.
Роботодавець-порушник повинен нести відповідальність згідно із законом. Тому роботодавцям слід бути готовими до того, що в разі нехтування правами своїх працівників їм доведеться заплатити штраф в сумі 30 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. У 2018 році розмір штрафу: 111 690 грн.