З початку року державні виконавці Міністерства юстиції забезпечили виплату 1,1 млрд грн боргів з аліментів. Про це сьогодні в ході засідання оперативного штабу повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.
«У досягненні такого результату нам допомогло прийняття закону #ЧужихДітейНеБуває, який забезпечив виконавців дієвими засобами впливу на батьків, які не хотіли добровільно утримувати своїх нащадків. 118 тисяч неплатників позбавили права виїжджати за межі України. Понад 119 тисяч боржників обмежено у праві користуватися автомобілем і зброєю та полювати», – наголосив очільник Мін’юсту.
За його словами, державні виконавці активно використовують новий засіб примусу – суспільно корисні роботи. На даний момент співробітники органів ДВС склали майже 14 тисяч відповідних протоколів.
«Окрім цього, 8,7 тисяч боржників оголошено у розшук», – додав Міністр юстиції.
Він зауважив, що після початку дії закону обсяг повернутої заборгованості зріс по всій країні. Рекордсменом тут стала прифронтова Луганщина, де збори зросли в 11 разів. Окрім Луганської області у лідерах – Вінниччина, Сумщина, Львівщина та Івано-Франківщина.
Однак є регіони, де результати значно гірші, ніж загалом по Україні.
«Ми сформуємо контрольні групи, які поїдуть до проблемних регіонів для перевірки ефективності роботи органів виконавчої служби на місцях. Ми маємо виявити слабкі місця і виправити ситуацію. Ми будемо приймати жорсткі кадрові рішення щодо тих, хто не справляється з роботою», – заявив Павло Петренко.
Він поінформував учасників про підготовлений Міністерством юстиції за участі народних депутатів Ірини Луценко, Андрія Іванчука другий пакет законодавчих ініціатив, які запровадять ще жорсткіші засоби стимулювання батьків до сплати аліментів.
«Ми робимо ставку на економічні санкції. Не платити аліменти має бути не вигідно. Тож, якщо заборгованість перевищує один рік, на суму боргу нараховується пеня в 20%. Якщо заборгованість перевищить 2 роки – переплата сягне 30%. А тим, хто не платить 3 роки й більше, доведеться заплатити додаткові 50% від суми боргу», – заявив очільник Мін’юсту.
Також серед новацій – необхідність для претендентів на керівні державні посади надавати довідку про відсутність боргу та можливість звільнення з держслужби неплатників, які забули про своїх дітей більше, ніж на 12 місяців.
«Це нововведення примусить неплатників, які роками ховалися за депутатськими значками чи посвідченнями держорганів, виплатити заборговане», – заявив Міністр юстиції.
Також передбачене збільшення мінімальної суми виплат на дитину, автоматичний арешт коштів боржників, притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від виконання суспільно корисних робіт, звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних «горе»- батька або матері у випадку несплати останніми аліментів понад 3 роки та низка інших новацій.
«Даю доручення усім представників органів виконавчої служби у регіонах провести повну інвентаризацію неплатників та їхніх боргів. Адже новий пакет законодавчих ініціатив запроваджує ще жорсткіші заходи до боржників. Ми маємо бути готовими до використання нових санкцій одразу після вступу відповідного законодавства в дію», – зазначив він.