1 листопада 1980 року маленькі тернополяни вперше прийшли на лялькову виставу «Сембо», повідомили у прес-службі ТОДА. Сьогодні усі діти знають, де у Тернополі чекає на них зустріч з казкою – у Тернопільському обласному академічному театрі актора та ляльки, який розташований на вулиці Січових Стрільців, 15.
Але так було не завжди. Перші шість років ляльковий театр «прожив» у Палаці культури «Березіль». Саме там працювали перші актори театру під керівництвом першого головного режисера народного артиста України Євгена Ткаченка, і саме там діти вперше познайомились з антилопою на ім’я «Сембо».
Велика подяка засновнику та першому директору лялькового театру, заслуженому працівнику культури України Юліану Кройтору, за те, що1 квітня 1980 року, у свої 50 років, почав керувати театром і збагатив світ дітей Тернопільщини чудовими спогадами. У лютому 1986 року театр отримав стаціонарне приміщення. Спеціально оснащена сцена, затишна зала на 234 місця, акторські кімнати. У майстернях відтоді комфортно працюють люди, без яких створення вистави буде неможливим. Художники, лялькарі, костюмери, декоратори, звукачі та освітлювачі.
За тридцять п’ять років існування творча група театру створила більш ніж 120 вистав. А усього театр відвідали більш ніж 5000000 дітей та дорослих.
Із 1995 року головним режисером театру став режисер-лялькар, заслужений артист України Володимир Лісовий, а директором і художнім керівником у 1997 році був призначений заслужений діяч мистецтв України Іван Шелеп.
Про професіоналізм і талант колективу свідчать багато нагород, які щороку отримують вистави театру на різноманітних фестивалях, як в Україні, так і за кордоном.