Кожна 10 дитина у світі народжується передчасно, в той час, як в Україні цей показник вдвічі менший – лише 5,5 відсотків дітей поспішають з’явитися на світ раніше. Так, за 2017 рік в Україні з 347 тисяч немовлят – 19 тисяч народилися раніше терміну. Такі дані озвучив В’ячеслав Камінський, член-кореспондент НАМН України, Директор Київського міського центру репродуктивної та перинатальної медицини у рамках «Public talk», присвяченого Всесвітньому дню передчасно народжених дітей.
За даними ВОЗ світовий показник передчасних пологів коливається від 5 до 18 відсотків. Це – 15 мільйонів малюків щороку, 1,1 мільйон з яких помирають від ускладнень, пов’язаних з передчасними пологами. Це основна причина смертності новонароджених дітей у світі. На думку експертів, цей показник залежить від економічного розвитку держави. Так, наприклад, у дитини з Африки, що народилась раніше терміну, у 12 разів менше шансів вижити, ніж у дитинки з європейської країни. При цьому понад 75 відсотків «поспішайок» можна було б урятувати, якщо використовувати доступні й економічно ефективні методи догляду та інтенсивну терапію для новонароджених.
В Україні близько 85 відсотків передчасно народжених малят виживають, і з кожним роком лікарям вдається покращувати цей показник. На жаль, проблеми, над якими треба працювати, все ще є: оновлення технічної бази, професійне навчання лікарів, інформування майбутніх мам, психологічна допомога батькам.
«Більше 80 відсотків передчасних пологів відбуваються на 32-37 тижнях вагітності. Більшість цих дітей можуть вижити за наявності основного неонатального догляду. Ми маємо достатньо кваліфікованих спеціалістів, які готові рятувати діток, проте не повністю забезпечені ліками та необхідним обладнанням, – зазначив В’ячеслав Камінський. – Тому в найскладніший і найбільш стресовий період батьки вимушені шукати ліки. Хоча насправді мають бути поруч з немовлям, віддаючи йому всю свою любов і зосередившись на його швидкому одужанні».
Лікарі відзначають, що бюджетних коштів не вистачає для повноцінного забезпечення медичних закладів усім необхідним. У такі моменти неоціненною стає допомога соціально-відповідального бізнесу та різноманітні громадські ініціативи.
«Ми впевнені, що сьогодні бізнес не може стояти осторонь проблем і фокусуватися лише на якості свого продукту. Тому в нашій роботі ми приділяємо особливу увагу соціально-важливим проектам, які не про прибуток, а про допомогу тим, хто цього найбільше потребує. Три роки поспіль ми реалізовуємо програму допомоги «поспішайкам» «Orange Days» і віримо, що 1 000 000 гривень, на який ми уже закупили обладнання для українських лікарень, допоможе рятувати більше дитячих життів», – сказала Василиcа Петлицька, заступник директора з маркетингу Лінії магазинів «EVA».
Довідка
«Orange Days» – національна програма Лінії магазинів «EVA», започаткована у 2015 році. За час її існування вдалося зібрати 1 млн грн та передати нове обладнання перинатальним центрам та дитячим лікарням Львівської, Одеської, Тернопільської, Харківської, Дніпропетровської, Полтавської, Запорізької, Хмельницької областей, а тепер і м. Київ.