Великий піст 2021: яскраві рецепти на кожен день

Великий піст 2021: яскраві рецепти на кожен день

Різдвяний піст – другий Великий піст року. Під час цього посту традиційно забороняється вживати страви тваринного походження: м’ясо, яйця і молочні продукти. Натомість, можна їсти рибу, сухофрукти, хліб, каші, фрукти та навіть пити вино, окрім середи та п’ятниці. Ці дні вважаються строгими для дотримання посту.
Різдвяний піст триває 40 днів. Стартує з кінця осені, 28 листопада, та закінчується у Святвечір, 6 січня. Сьогодні ми зібрали рецепти, які допоможуть урізноманітнити меню в дні Різдвяного посту. 

Суп «Мінестроне»

Потрібно: цибуля – 2 шт., морква – 2 шт., болгарський перець – 1 шт., помідори – 1-2 шт., кабачок – 1 шт. часник – 1 зубчик, стручкова квасоля – 100 г, вермішель – 2 ст. л., лавровий лист, сіль, перець, оливкова олія, ароматні трави.
Приготування: приготуйте простий овочевий бульйон (невелику морквину, корінь петрушки та цибулину очистітьі вимийте. Залийте 1,5 л води. Додайте перець горошком та варіть 30 хвилин після закипання. Додайте лавровий лист та варіть ще 10 хв. Дістаньте овочі, спеції). Цибулю наріжте напівкільцями, часник пропустіть через прес. Викладіть у холодну сковорідку з оливковою олією. Обсмажуйте при слабкому нагріванні до напівпрозорості цибулі. Нарізану напівкружечками моркву додайте до цибулі та обсмажуйте ще 3 хвилини. Потім додайте солодкий перець соломкою, нарізаний кубиками кабачок та обсмажуйте ще 5-10 хвилин, до розм’якшення. Після додайте помідор та продовжуйте обсмажування ще кілька хвилин. Перекладіть всі обсмажені овочі в каструлю з бульйоном. Доведіть його до кипіння. Тим часом спаржеву квасолю швидко промийте під холодною проточною водою та викладіть у каструлю до овочів. Проваріть 5 хв. після закипання. Половину овочів із невеликою кількістю рідини подрібніть в блендері та викладіть пюре назад у каструлю. Потім всипте в каструлю дрібну вермішель та варіть 3-4 хв. Додайте сіль, чорний мелений перець, ароматні трави за смаком та перемішайте. Вимкніть вогонь, накрийте каструлю кришкою та потримайте на плиті 15 хвилин (щоб вермішель остаточно приготувалася). При поданні в кожну тарілку вливають трохи оливкової олії.

Крем-суп із червоної сочевиці з томатами

Потрібно: червона сочевиця – 200 г, консервовані помідори шматочками – 200 г, часник – 3 зубчики, цибуля – 1 шт., морква – 1 шт., 2 ст. л. оливкової олії, сіль, перець, спеції за смаком (шафран, базилік, куркума).
Приготування: червону сочевицю можна не замочувати, а просто дуже добре промити. Залити водою та поставити на плиту на 20-30 хв. Нарізати дрібно цибулю, натерти моркву. На сковорідку додати олію, обсмажити цілі зубчики часнику, додати нарізану цибулю та натерту моркву. Викласти помідори та трохи протушкувати. Додати усі овочі та спеції до каструлі з сочевицею, довести до кипіння і проварити хвилин 5. Дістати з каструлі зубчики часнику, додати сіль та перець. Злити бульйон в окрему ємність, він ще знадобиться. Збити овочі з чечевицею зручним способом у блендері. За необхідності розводити бульйоном. Подавати можна із сухариками, зеленню чи ложкою грецького йогурту. За бажання, у тарілку можна додати трохи соку лимону.

Лобіо

Потрібно: квасоля – 200 г, волоський горіх – 50 г, помідори – 200 г, цибуля – 100 г, болгарський перець – 150 г, зелень петрушки – 1 пучок, сіль, олія, трави, спеції.
Приготування: квасолю заздалегідь залийте холодною водою та залиште на всю ніч. Перед початком приготування страви промийте її, залийте свіжою водою та варіть до готовності. (Точний час визначиться уже у ході приготування. Він залежить від сорту, віку квасолі). Варіть на слабкому вогні, за необхідності підливайте воду, щоб квасоля була постійно вкрита нею. Наріжте окремо цибулю (на 4 частини, а потім скибочками), помідори – крупними кубиками, перець – соломкою. Також подрібніть у крихту горіхи (у ступці або блендером). Цибулю у глибокій пательні обсмажуйте на олії  до напівпрозорості. Потім додайте перець, обсмажуйте 5 хв. Останніми додайте помідори та тушкуйте до розм’якшення овочів під кришкою. Додайте до овочів відварену квасолю, додайте відвар, щоб покривав страву на половину (можна й більше, за смаком). Тушкуйте 15 хв. Опісля додайте зелень петрушки, подрібнені горіхи, посоліть та додайте спеції за смаком. (хмелі-сунелі, коріандр, гвоздику, селеру тощо; для кислого смаку можна додати гранатовий сік за 10-15 хвилин до кінця приготування).Перемішайте та тушкуйте ще 5-7 хв.
Готове лобіо подавайте, посипавши гранатовими зернятами. Можна також посипати додатково свіжою зеленню.

Потрібно: булгур – 200 г (крупа з пшениці, термічно оброблена, очищена від висівок та подрібнена), баклажани – 1 шт., помідори – 2 шт., болгарський перець – 2 шт., цибуля – 1 шт., морква – 1 шт., часник – 1-2 зубчики, олія, сіль, спеції за смаком.
Приготування: цибулю, моркву, перець, помідори окремо наріжте кубиками. Так само наріжте і баклажан. Якщо всередині є затверділі зерна, виріжте м’якоть разом із ними. Всипте 1-2 дрібки солі, перемішайте. Залиште баклажани на 15-20 хвилин, а потім промийте. Сіль витягне всю зайву гіркоту. Обсмажте на пательні з олією цибулю з морквою протягом 5-7 хв. Додайте солодкий перець та помідор, обсмажуйте ще 3-4 хв. Опісля додайте баклажан, обсмажуйте ще 5 хв., а потім підлийте трохи води та тушкуйте овочі до готовності. Бажано, щоб уся волога з них випарувалася. Додайте подрібнений часник та посоліть. Добре промийте булгур та відкиньте на друшляк. Обсмажуйте його на сухій сковорідці, на помірному вогні, поки він не висохне, постійно перемішуючи. Коли булгур підсохне, влийте ст. ложку рослинної олії та обсмажущте ще протягом 5-7 хв. Викладіть обсмажений булгур у каструлю та залийте 400 мл води. Посоліть, додайте спеції за смаком та варіть на слабкому вогні до готовності (приблизно 25-30 хв.) У готову кашу додайте овочі, перемішайте та приправте за смаком. При виборі посуду для приготування врахуйте, що крупа стане об’ємнішою приблизно вдвічі-втричі. Також потрібно залишити достатньо вільного місця для овочів.

Горіхово-квасолевий паштет

Потрібно: квасоля консервована (без томатів) — 1 банка, горіхи волоські (очищені) — 50 г, цибуля ріпчаста — 100 г, часник — 2 зубчики, перець чорний мелений — за смаком.
Приготування: часник пропустити через часникодавку. Горіхи обсмажити на сухій сковорідці, охолодити й порубати ножем. Цибулю дрібно порізати й обсмажити на олії. Квасолю і половину рідини з неї перекласти в миску, за допомогою блендера перебити на пюре. Додати до отриманої маси підготовлені часник, цибулю та горіхи й ще раз розмішати блендером. Готовий паштет можна використати для бутербродів, а можна перекласти в салатник і подавати на стіл.

Картопляно-грибна запіканка

Потрібно: картопля – 8 штук, гриби свіжі або заморожені – 750 г, цибуля ріпчаста – 2 штуки, спеції та сіль – за смаком.
Приготування: гриби відварюємо, віджимаємо і перекручуємо на м’ясорубці. Картопля також подрібнюється за допомогою м’ясорубки. Обидві маси перемішуються, і до них додається дрібно рубаний лук, сіль і спеції. Отриману суміш перекладаємо в спеціальну форму і запікаємо близько години в розігрітій духовці. За бажанням можна заправити страву часником і рубаною зеленню.

Морквяні котлети

Потрібно: 10 морквин, 3 яблука, 1 склянка манної крупи, половина склянки борошна, 1 ст. л. олії, цукор та сіль за смаком.
Приготування: сиру моркву та яблука натерти на крупній тертці, покласти в каструлю, влити трохи води, додати масло і тушкувати. Потім додати манну крупу, цукор, сіль і добре перемішати (якщо дуже рідке тісто додати муки). Зробити котлети, обваляти їх у борошні і смажити на добре розігрітій олії.

Капустяні котлети

Потрібно: 500 г капусти, 2 ст. л. манної крупи, 2 ст. л. мелених сухарів, сіль за смаком, 3 ст. л. олії, 1/2 склянки води.
Приготування: дрібно нарізати капусту, покласти в каструлю, додати воду, 1 ст. л. олії і тушкувати до напівготовності. У киплячу масу всипати манну крупу, варити, безперервно помішуючи, 10 – 15 хвилин, злегка остудити, посолити, розмішати і охолодити. Сформувати котлети овальної форми, запанірувати в сухарях, обсмажити.

Салат з редьки «Дайкон»

Потрібно: редька, яблуко, морква, майонез, сметана.
Приготування: редьку і яблуко подрібнюємо на крупній тертці, моркву – як для моркви по-корейськи. Редьку солимо і трошки відтискаємо сік. Змішуємо з яблуком і морквою. Перчимо і заправляємо сумішшю з майонезу і сметани в рівних пропорціях.

Пісне імбирне печиво

Потрібно: 1,5-2 склянки борошна, 7 ст. л. олії, 150 мл води, 2 ст. л. цукру, 1 ч. л. розпушувача, 2 ст. л. імбиру, 1 ч. л. меленої кориці, 1 ч. л. меленої гвоздики.
Для пісної глазурі: сік лимона, цукрова пудра.
Приготування: змішуємо окремо сухі інгредієнти, акуратно вводимо воду та олію та вимішуємо тісто. Розкатуємо тісто потрібної товщини та вирізаємо фігурки. Застилаємо  деко папером і викладаємо печиво. Випікаємо у розігрітій до 180 градусів духовці 10-12 хв. Прикрашаємо пісною глазур’ю: змішати цукрову пудру з лимонним соком та за допомогою кондитерського мішка зробити візерунки.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *