Зібрали врожай – сіємо сидерати

Зібрали врожай – сіємо сидерати


Зелене добриво покращує якість ґрунту
У природньому або органічному землеробстві існує закон: земля ніколи не повинна залишатися без рослин. Щоб ґрунтова поверхня була постійно прикрита, висівають зелені добрива, які називаються сидерати.
У цій якості використовують культури, які дружно сходять і швидко ростуть. Висівають сидерати навесні, улітку й восени – тобто в будь-який час.
Для сидерації потрібні швидкозростаючі рослини, які встигають наростити зелену масу до або після овочевих культур, а також у проміжках між їхнім вирощуванням.
Для цих цілей придатні наступні культури.
Підзимовий посів: кормові боби, озимі вика, рапс, жито. Ці культури, посіяні під зиму, сходять рано навесні й до моменту висадження розсади або картоплі встигають наростити достатній об’єм стебел і листків.
Ранньовесняний посів: ярова суріпиця, польовий горох. Особливо придатна для весняного посіву листова гірчиця. Цю холодостійку культуру можна висівати практично відразу після сходу поталої води. За ті кілька весняних тижнів, які залишаться до висадження розсади, гірчиця встигне наростити повноцінні листки й навіть зацвісти. Зашпарована в землю у квітучому стані, вона суттєво збагатить її азотом. При вирощуванні картоплі такий прийом дозволяє звільнити ґрунт від дротянки.
У середині весни висівають гречку. Культура відрізняється швидким ростом, вона миттєво формує розгалужене й глибоке коріння, тому особливо рекомендується до вирощування на важких ґрунтах. Якщо посіяти гречку навесні, то змішувати з ґрунтом її доведеться не раніше, ніж восени, тому цю культуру використовують для поліпшення землі в міжряддях саду.
На початку літа висівають багаторічну конюшину й однолітній люпин: жовтий, синій і білий. Сіяти люпин можна не тільки в червні, але й у липні-серпні, а також навесні, якщо клімат м’який. Ця рослина вважається кращим попередником для суничної плантації, бо активно пригнічує ґрунтову нематоду. Тож завжди є сенс у його ранньовесняному посіві – до моменту висадження ягідника (у серпні) люпин встигне розростися, очистити й удобрити землю. Також улітку можна посіяти олійну редьку – на сидерацію її зашпаровують пізно восени.
У ґрунті сидерати перетворюються в гумус – особливий вид органіки. Гумус – основа родючості. Саме кількість гумусу визначає харчову цінність ґрунту для рослин, водний і повітряний режим, впливає на структуру. Гумус поступово мінералізується, тож одним із завдань хлібороба є постійна підтримка його запасів у ґрунті. Сидерація підходить для цього якнайкраще. Однократне внесення зелених добрив оздоровлює і вгноює ґрунт на кілька років.
Рослини-сидерати можна не тільки закопувати в ґрунт, а й використовувати для компостування, для приготування рідких підгодівель, відварів для захисту від шкідників і хвороб сільськогосподарських культур. Вони виручать, якщо немає можливості купити перегній або мінералку. Використання сидератів завжди говорить про високу агротехнічну культуру землевласника. Безперечно, кожному дачникові варто ввести рослини-сидерати в сівозміну своєї ділянки.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *