Із вкрадених мільярдів до бюджету України з часу Революції гідності повернули тільки 8 тисяч гривень

Із вкрадених мільярдів до бюджету України з часу Революції гідності повернули тільки 8 тисяч гривень

На фоні фантастичних статків українських нардепів, посадовців, суддів та інших «слуг народу», бравурні повідомлення про підвищення соціальних стандартів пересічних українців звучать трохи непристойно. Як, наприклад, те, що мінімальна заробітна плата сягнула цієї осені аж 1378 гривень, а мінімальна пенсія – 1074. І ту «високу» пенсію отримали понад 70 відсотків пенсіонерів, тобто 8,6 мільйона із 12,3. Спробував би хтось із політиків порозкошувати на такі гроші.

 

Навіть зростаючу чисельність українців, яким держава призначає житлові субсидії, звели у ранг досягнення. Це ж є показник бідності, а не добробуту.

Скільки б в уряді не розповідали про реформи та здобутки, у світовому рейтингу процвітання, який склав британський центр «Legatum Institute», Україна посіла 70-е місце, втративши за рік сім сходинок. Можемо по-доброму позаздрити Норвегії, Швейцарії, Данії, Новій Зеландії та Швеції, які очолили п’ятірку найбільш процвітаючих держав. Під час складання рейтингу враховували такі показники, як економіка, можливості для бізнесу, управління державою, рівень освіти, охорони здоров’я та безпеки, а також рівень свободи. Згадані держави значно менші за Україну розміром, не мають таких щедрих чорноземів, як ми, не хваляться, що можуть нагодувати всю Європу хлібом та ще й іншим дістанеться. Вони просто нормально живуть, працюють, розвиваються.

Україна ж протягом незалежності не зробила економічного прориву. Традиційно, кожна наступна влада звинувачує попередників за складні економічні умови та низький рівень життя в країні. Роками розграбовують державу. Із вкрадених мільярдів до бюджету України з часу Революції гідності повернули тільки 8 (!) тисяч гривень. Таку цифру оприлюднив голова правління центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Чимало економістів та посадовців, відповідальних за розвиток господарства держави, всі негаразди списують на війну та постреволюційну понівеченість економіки. Так, ці чинники створюють кризову ситуацію. Але історія знає приклади, як зазначає видання «BusinessViews», коли, незважаючи на політичну нестабільність і війну, країни робили стрибок в економічному розвитку. Грузія, приміром, успішно впоралася з наслідками російської агресії. А благополучний Ізраїль майже постійно перебуває у стані війни з часу утворення держави.

Значна проблема в тому, що Україна не є привабливою для розвитку бізнесу. А рівень зовнішніх і внутрішніх інвестицій у нас майже найнижчий у Європі. Вести бізнесову діяльність у нашій країні дуже важко. Високі податки, кримінал, монополія, лобізм… Реально боротися з цими негативізмами не бралася жодна влада. Як наголошує «BusinessViews», через це навіть ті підприємства, які досі працюють в Україні, не мають змоги модернізувати своє виробництво. Серед них лише 15 відсотків відповідають вимогам сучасних технологій. У результаті, кваліфіковані кадри їдуть до інших країн у пошуках кращого заробітку, а головною статтею доходів вітчизняних підприємств є продаж сировини, замість готової продукції.
Склалося так, що більшість наших співвітчизників працюють лише задля того, аби елементарно себе прогодувати. І сподіватися на зниження цін на товари чи послуги наразі не доводиться. Приміром, за словами глави «Нафтогазу» Андрія Коболєва, у 2016 році, згідно з планом плавного підвищення тарифів на газ для населення, закріпленим у програмі співпраці з МВФ, зростання вартості «голубого палива» може продовжитися. Хоча, стримуючим фактором змогли б послужити стабільність курсу гривні й падіння цін на світових ринках.

В експертів на дорожнечу газу свої погляди. Високі й непрозорі тарифи для населення існують через те, що споживачам доводиться дотувати НАК «Нафтогаз України». Якби цю струкруру ліквідували, то тарифи можна було б відразу знизити у 2,5 раза. Таку думку висловила енергетичний експерт Марія Яковлєва. «Коли публікують, що «Нафтогаз» вніс 10 мільярдів гривень до бюджету, то варто опублікувати й те, скільки він узяв з бюджету. За 2014 рік це було 110 мільярдів. Якби після ліквідації «Нафтогазу» українському добувнику дали можливість продавати газ вільно, то ціна з 7200 гривень за кубометр знизилася б до майже 2880. Це вже все прораховано», – сказала Яковлєва. І додала: все населення країни цю компанію дотує, а не навпаки, як заявляють керівники компанії.

Невтішним є звіт Міністерства фінансів стосовно державного боргу України.

Протягом вересня він зріс на 109 мільйонів доларів і склав 70,671 мільярда «зелених». А до кінця року Україна отримає позик ще на понад 10 мільярдів доларів.

Згідно з індексом добробуту британського інституту «Legatum», наша держава посіла за економічними показниками 127-е місце із 142 країн, а за якістю державного управління – 120-е. А тут ще й політично-кримінальні скандали почалися…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *