На Тернопільщині найгірша ситуація з обліком тепла – лічильники є лише у 7 відсотків домогосподарств

На Тернопільщині найгірша ситуація з обліком тепла – лічильники є лише у 7 відсотків домогосподарств

Майже 76 відсотків підприємств ТКЕ в Україні постачають тепло за завищеними тарифами. Маніпулювати з показниками дозволяє монополістам відсутність обліку теплової енергії і сама система розрахунку вартості опалення – сплачується не за фактично спожиті Гкал, а за квадратні метри із застарілими завищеними нормативами тепловитрат. Крім того, держава не встановлює планку у вигляді середньозваженої ціни на теплову енергію, що дозволяє монополістам закладати у видаткову частину корупційні «бажання». Про це повідомляє «Укрінформ» з посиланням на ГО «Публічний аудит».

«У структурі вартості централізованого опалення 72 відсотки – це ціна на газ, інше – електроенергія, оплата праці, адміністративні, банківські та інші послуги. Це – відкрита інформація «Київенерго», а тому, за розрахунками «Публічного аудиту», вартість централізованого опалення для підприємств ТКЕ, з усіма податками та іншими витратами, становить 623,88 грн/Гкал (з ПДВ). У рамках цієї ціни постачають тепло лише 24 відсотки вітчизняних підприємств, і середній тариф по Україні вищий майже на 50 гривень», – ідеться в повідомленні.

Розрахунки проводилися, виходячи з того, що ціна природного газу для підприємств ТКЕ становить 2994,30 грн за 1 тис. куб. м з урахуванням податків та транспортних послуг (причому, вона навіть нижче пільгової для населення (3600 грн за 1 тис. куб. м). За даними НАК «Нафтогаз України», теплота згорання (калорійність) природного газу на території України становить від 8000-8250 Ккал/м3.

Виходячи з мінімальної калорійності газу в Україні, тисяча кубічних метрів газу відповідає мінімум 8 Гкал. тобто, для виробництва 1 Гкал ТКЕ необхідно витратити 125 куб. м газу, на закупівлю якого підприємство витрачає 374,3 грн. Це і є 72% тарифу на тепло. Далі додаємо 28% інших витрат і отримуємо 519,9 грн. Ще додаємо 20 відсотків ПДВ і маємо остаточну суму, в яку мали б обходитися компаніям ТКЕ послуги з централізованого опалення, – 623,88 грн/Гкал (з ПДВ), пояснюють експерти.

«Рекордсменами» з вартості тепла в Україні є: Київ (720 грн/Гкал), Черкаси (734 грн.), Чернігів (740 грн.), Рівне (764 грн.), Суми (773 грн), Херсон (781 грн), Харків (905 грн). «Звідки беруться такі тарифи, якщо вартість газу для всіх підприємств однакова? Справа у підході держави до їх формування, адже тарифи на тепло для кожного окремого підприємства встановлюються індивідуально за формулою: витрати плюс прибуток ділимо на обсяги споживання. Держава не встановлює для монополістів ніякої планки, наприклад: середньозважена ціна на теплову енергію. У результаті, підприємства закладають у видаткову частину всю свою безгосподарність і, без сумніву, корупційні бажання», – пояснюють у «Публічному аудиті».

З прийняттям закону про заборону на встановлення тарифів нижче економічно обґрунтованого рівня» апетити монополій, за оцінкою експертів, і надалі зростатимуть, а споживачам будуть обґрунтовувати зростаючі ціни на тепло.

Крім того, величезною проблемою залишається відсутність обліку теплової енергії та оплата не за фактичні Гкал, а за метри квадратні. Адже це дозволяє постачальникам маніпулювати з температурою, яка подається в приміщення, а також використовувати при розрахунку вартості опалення завищені застарілі нормативи витрат тепла, підкреслюють фахівці.

Якщо Київ у цьому опалювальному сезоні увійшов до трійки лідерів за кількістю лічильників тепла з показником у 77 відсотків, поступившись лише Хмельницькій і Львівській областям, то в багатьох областях цей показник дуже низький. Так, Волинь обладнана лічильниками на 38 відсотків, Харківська та Дніпропетровська області – на 37, Черкаська – 32, Полтавська – 31, Одеська – 28 відсотків. Найгірша ситуація з обліком на Тернопільщині – там є лічильники лише у 7 відсотків домогосподарств.

Громадський аудит резюмує, що споживачам можна порадити бути особливо уважними до температурних показників в оселі не боятися вимагати перерахунку, якщо вони не відповідають нормативним 18 градусів. «Прем’єр-міністр широко розрекламував цей механізм, судячи з усього, щоб збити градус напруженості в суспільстві, викликаний завищеними тарифами на житлово-комунальні послуги, тому вже є чимало прецедентів, коли людям перераховували зайво сплачені гроші за холод у квартирі».

Автор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *