На Тернопільщині відреставрували ікони, яким 126 років

На Тернопільщині відреставрували ікони, яким 126 років

Старовинні образи випадково знайшли у старій церкві в селі Мар’янівка Тернопільського району
Близько двох років тривала реставрація п’яти старовинних ікон. 12 січня останні дві повернули парафії УГКЦ Різдва Пресвятої Богородиці після реставрації. Відновлювали образи у Львові під проводом досвідчених майстрів Роксолани Мокрій та Юрія Буньо.
Завдяки місцевим жертводавцям, старанням громади села на чолі з отцем Іваном Зозулею реліквії вдалося зберегти для наступних поколінь, розповіли у Тернопільсько-Зборівській архиєпархії УГКЦ.


Віднайшли старовинні ікони 28 лютого 2020 року. Образи помітили отець Іван разом зі старшим братом Петром Костиком і майстрами, які здійснювали підготовчі роботи з перекриття храму. Експерти встановили, що вік ікон становить 126 років.

“Радісна знахідка відкрила нам автентичну духовну спадщину нашої парафії. Навіть більше: ми отримали підтвердження, що головними фундаторами храму була сім’я Романа та Ксенії Малевичів. Це безумовно нові цінні знахідки для історії сакрального мистецтва УГКЦ та парафії у селі Мар’янівка”, – зазначив отець Іван.

На першій іконі зображений Святий Роман та Матір Божа, яка тримає Ісуса на руках, на другій – Святий Миколай і поруч відразу біля нього Свята Ксенія. Власне, ці дві ікони якраз присвячені фундаторам храму Роману і Ксенії Малевичам. Третя ікона – Христос на Голгофі. Біля розп’ятого Спасителя Діва Марія та Іван. На четвертій зображена Богородиця у славі небесній, яка тримає на руках Христа і подає Святому Домінікові вервицю.

“Ці ікони спонукаютьдо багатьох роздумів, – додає отець Іван. – На кожній з них зображено багато духовних символів, які говорять нам про важливі речі. Час пошкодив ці полотна, але зміст, який вони несуть актуальний і сьогодні. Коли я беру в руки ікону Святий Миколай та Свята Ксенія, то мені вона нагадує духовний стан України, наше сьогодення. Вона дуже крихка. Коли береш її в руки, то маленькі часточки можуть залишатися на пальцях. Також є сьогодні Україна. Кожен, хто її торкається, частину забирає собі. Але вихід є. Ікону можна укріпити, реставрувати і її цілісність буде збережена. А наша країна потребує духовного оновлення. Джерелом відродження українського народу є Ісус Христос. Якщо ми всі визнаємо владу Спасителя у нашому житті, адже навіть на кожній Літургії кажемо «Все життя наше Христу Богові віддаймо…» . Насправді потрібно глибоко пережити цю істину і тоді  Ісус Христос допоможе зберегти українську ідентичність і єдність нашої держави”.

У наступному році церква відзначатиме 130-ліття уже з відреставрованими святинями. Вже тепер їх можна оглянути та молитися перед ними.

Катерина ГРИЦИШИН

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *