Вона не горить, відштовхує воду і захищає від опіків. Камуфляжну тканину з натуральних складників виготовляють у Тернополі. Аналогів їй в Україні немає. Чи захочуть чиновники вдягнути солдатів у якісну вітчизняну форму, а не заробляти на поставках з-за кордону?
Швидко рветься і легко спалахує
Наприкінці минулого року депутат-айдарівець Ігор Грищук спалив камуфляжні куртку та штани просто на сесії Львівської облради. Тканина миттєво спалахнула і почала горіти. «Ось так наші солдати спалахували під Іловайськом від російських «Градів», – заявив Грищук.
На якість форми, у яку сьогодні держава вдягає українських військових, скаржаться і самі бійці. За словами солдатів, вона виглядає досить естетично, але у неї є два великі недоліки – швидко рветься і легко спалахує.
«Був такий випадок. Бійцю на форму потрапила крапля напалму від снаряда «Град» і запалила всю форму. Багато в госпіталі потрапляли саме з опіками через те, що камуфляж плавиться і горить», – розповідають у соцмережах волонтери.
Камуфляжну тканину, яка майже цілковито складається з бавовни та є вогнетривкою, розробили на тернопільському ВАТ «Текстерно». Вона вже пройшла низку перевірок і має відповідні сертифікати.
– Нашу тканину обвозили по багатьох лабораторіях і всюди вона була прийнята як найкраща, – запевняє Катерина Александрова, голова правління ВАТ «Текстерно». – Тканина має вагу 260 грамів на один квадратний метр, її важко ткати верстатові, але ми готові до цих випробувань.
Засилля імпорту
Сьогодні на «Текстерно» – колишньому бавовняному комбінаті – виготовляють до 600 тисяч метрів продукції у місяць, в основному це постільна білизна. Сировину завозять із Середньої Азії, працюють три цехи – прядильний, ткацький і текстильний.
Процвітаюче в радянські часи підприємство-гігант у роки незалежності було геть занепало. З приходом нових господарів його реконструювали та переоснастили сучасним високотехнологічним обладнанням.
Утім, кажуть на підприємстві, при всій добротності виготовленої продукції фабрика не в змозі самостійно конкурувати із засиллям імпорту, наприклад, з Китаю чи Туреччини, на поставках якого можна заробити «швидкі» гроші. З імпортної продукції досі шили і форму для українських військових.
На тернопільському підприємстві камуфляжну тканину розробили ще наприкінці минулого року, а в лютому керівництво фабрики запропонувало її Міністерству оборони. На сьогодні підприємству вдалося отримати лише часткове державне замовлення на певний метраж товару. Відтак, тканину виготовлятимуть до вересня цього року.
На підприємстві сподіваються на більші обсяги замовлень від держави, що дасть працівникам фабрики стабільну роботу, а військовослужбовців забезпечить якісним одягом.
Чи вдягатимуть армію в українське?
Перші партії костюмів з тканини, виготовленої на ВАТ «Текстерно», вже найближчим часом поступлять до наших воїнів. З неї шитимуть куртки і штани для Збройних сил України. Також на підприємстві розробляють тканину для літніх кепок, а в перспективі готові виготовляти тканину для маскувальних халатів.
– Основну увагу ми зараз приділяємо продукції військового значення, – додає Катерина Александрова. – Це замовлення дасть змогу заводу працювати стабільно, але нам ще необхідно «вибороти» те, що роками ми не мали можливості взяти, а ці замовлення мали інші фабрики, які насправді не мали сертифікатів на випуск продукції, пропонували неякісний товар.
Голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна зазначає, що питання із держзамовленням на виготовлення камуфляжної тканини в Тернополі вже вирішене.
– Тканину таку в Україні не виготовляли. А це наша, ми лише завозимо бавовну, – зазначив Степан Барна. – У Черкасах є підприємство, яке складає нам конкуренцію, але воно працює на імпортній тканині. Ми розглядаємо можливість замовлення зі сторони Міноборони приблизно на пошиття 500 тисяч форм, а це 2 мільйони метрів тканини. Зараз на підприємстві працює понад 700 робітників, Це дасть можливість збільшити кількість робочих місць на 500 і завантажить фабрику стабільною роботою.
В Україні триває чергова в цьому році хвиля мобілізації. На підприємстві кажуть: готові забезпечити хоч усе українське військо якісною вітчизняною тканиною для пошиття форми, потрібна лише зацікавленість держави.
Антоніна БРИК.