Небезпечний мультисистемний синдром: що варто знати

Небезпечний мультисистемний синдром: що варто знати

Коронавірус може спровокувати гарячку та гіперзапалення  у дітей через 3тижні або навіть півтора місяці після перенесеної недуги. Випадки невідомої хвороби фіксують у всьому світі. Як же її розпізнати і як лікують її сьогодні розпитуємо у фахівців.

  • Чому виникає мультисистемий запальний синдром у дітей, які перехворіли на COVID-19?
  • Цей синдром є аналогом тяжкого перебігу COVID-19 у дорослих, — зазначає лікар-інфекціоніст Юлія Сивоглаз. — Обумовлений він надмірною імунною відповіддю організму на  вірус COVID-19, яка виявляється масованою, неконтрольованою, часто фатальною активацією імунної системи. Виникає в пізні терміни хвороби, може бути  у дітей у яких відмічався легкий перебіг інфекції, або взагалі безсимптомний, через 3-6 тижнів з’являється лихоманка іноді з шоком і поліорганною недостатністю. Такі пацієнти часто потребують інтенсивної терапії. Існують припущення що даний стан виникає у генетично схильних осіб, та у осіб, у яких мають місце ті чи інші порушення в роботі імунної системи.
  • Коли вчені розпізнали цю недугу?
  • Вперше мультисистемний запальний синдром описали у 2020 році наприкінці квітня. Вже у травні в різних країнах світу реєстрували госпіталізації дітей з лихоманкою і мультисистемним запаленням, – зазначає Оксана Боярчук, професорка, завідувачка кафедри дитячих хвороб . –  Ці діти напередодні перехворіли у легкій формі коронавірусом або ж безсимптомно, але мали у крові антитіла до SARS-CoV-2. Спершу медики вважали, що це Кавасакі подібне захворювання, адже симптоми були схожі з синдромом Кавасакі. Однак з часом ідентифікували  його як окрему недугу – мультисистемний запальний синдром, асоційований з COVID-19, у дітей.
  • Які симптоми цієї недуги?
  • Насамперед, це гарячка із температурою вищою, ніж 38 градусів, яка триває довше 24 годин, — каже Оксана Боярчук. — Також має бути ураження двох чи більше систем організму. Якщо говорити з досвіду, то найбільше вражається шкіра та слизові оболонки – з’являються висипання різних видів, коньюктивіт (почервоніння очей), такою набрякають кисті, стопи, обличчя  під очима. Також характерні болі в животі, ураження серця (перикардити і міокардити), які не завжди проявляються симптоматично, але ми бачимо вже під час обстежень дитини. Для запального мультисистемного синдрому також характерні низький тиск, стан шоку, болі в суглобах, порушення згортання крові, збільшення печінки і селезінки, низький рівень тромбоцитів. Рівень С-реактивного протеїну у крові дуже різко зростає з 5 до 200 і це свідчить про яскраво виражене запалення. 
  • Які симптоми мають насторожити батьків? Чи важливо у лікування вчасно звернутися до лікаря?  
  • Захворювання починається з високої температури, — зазначає Юлія Сивоглаз. — Також може бути діарея, блювання, болі в животі іноді дуже виражені. Висипка, негнійний коньюктивіт , тріщини на губах, ураження слизової рота та язика ,виражений набряк кінцівок, знижений тиск, виражена слабкість та дратівливість. Ці симптоми мають насторожити батьків та змусити звернутися до лікаря. Особливо якщо напередодні дитина перенесла COVID-19, або якусь легку застуду і при цьому, не була обстежена на COVID-19, але мала контакт. Надзвичайно важливо раннє виявлення цієї патології, та якнайшвидше розпочате лікування, яке зупинить подальший розвиток хвороби.
  • Чи допоможе вакцинація вберегти дітей від виникнення мультисистемного запального синдрому?
  • Вакцинація є найбільш ефективним методом попередження виникнення тяжких випадків  COVID-19. Після вакцинації організм вже знає як йому діяти в разі зустрічі зі  збудником. Імунна система чітко включає певні механізми захисту. Окремо варто зазначити що чим більша кількість вакцинованих людей, тим менше розповсюдження вірусу. Отже і частота виникнення мультисистемного запального синдрому буде менша в рази.

Юлія СТАСИШИНА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *