Поки варите борщ – «Нафтогаз» «наварює» на вас

Поки варите борщ – «Нафтогаз» «наварює» на вас

Для українців газ є не «голубим» паливом, а «золотим». І прем’єр Арсеній Яценюк нещодавно заявив: тарифи у бік зменшення уряд не переглядатиме у жодному випадку.

Розрахунки ж, проведені на підставі відкритих даних щодо цін на газ для промисловості та населення, а також обсяги продажів палива, свідчать: газ населенню продають з «наваром» у три рази. НАК «Нафтогаз України» не є збитковою компанією, оскільки доходи за перший і другий квартали нинішнього року складуть $500 мільйонів.

Видання «РБК-Україна», наприклад, зазначає: виходячи з динаміки споживання газу населенням, можна стверджувати, за півроку – з часу різкого підвищення цін на паливо в квітні і до початку опалювального сезону у вересні – «Нафтогаз» заробить не менше $400 мільйонів. На постачанні газу домогосподарствам. А із збільшенням поставок в опалювальний сезон прибуток зросте кратно. При цьому, пільги та субсидії, незважаючи на заяви влади і, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка зокрема, де-факто не працюють.

А на постачанні палива для підприємств із квітня по вересень прибуток компанії може перевищити $300 мільйонів.

Тарифи на газ для населення завищені, а газ, який подається для внутрішнього споживання – низькокалорійний, заявив експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко. «Якщо на плиті чайник не може закипіти двадцять хвилин, то вам у труби подають не газ, а газо-повітряну суміш, калорійність якої дуже низька. І ціна цієї суміші аж ніяк не 7200 гривень за тисячу кубометрів», – сказав він. За словами експерта, максимальна внутрішня ціна газу для населення повинна складати 5046 гривень. Раніше голова фракції ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко заявляла, що економічно обгрунтована вартість українського газу для населення – 2880 гривень за тисячу кубометрів.

Експерти наголошують: реформи, декларовані НАК «Нафтогазом», існують лише на папері. Розлучатися з прибутковим бізнесом із постачання «голубого», чи то, пак, «золотого» палива держкомпанія найближчим часом не має наміру. Навіть прем’єр називає сферу енергетичного сектора найбільш корумпованою у країні. Однак констатація факту главою Кабміну українців не тішить і не гріє. Люди очікують або реформ, або адекватної ціни.

Принагідно слід зазначити: більшість українців негативно оцінюють роботу прем’єра і президента. Про це свідчать результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології. Негативно оцінили роботу очільника країни Петра Порошенка 55,4 відсотка респондентів, позитивно – 27,1. Оцінка діяльності глави уряду Арсенія Яценюка ще нижча: його роботою незадоволені 66,7 відсотка співвітчизників і лише 16,8 – задоволені.

А який високий рівень довіри був до керівників держави після Революції гідності!

Верховна Рада також розчарувала виборців. Скандали, підкилимні ігри, бійки… Все, як завжди. А ще нардепи традиційно не відмовляють собі у розкошах. Будинки, вартістю у мільйони, шикарні авто, дорогі годинники… Життя у «слуг народу» – повний фарш. Навіть у тих, в чиїх деклараціях вказані скромні прибутки.     

Бідні депутати носять на зап’ястках тисячі зарплат українців, повідомляє «Телеканал новин 24». Приміром, Володимир Парасюк уподобав швейцарський годинник «Certina» вартісю майже 15 тисяч гривень. Це – приблизно три депутатські зарплати. Нардеп від «Самопомочі» Олександр Данченко полюбляє дзигари марки «Tissot» за 25 тисяч. Депутат від партії «Відродження» Олег Кулініч звіряє час за «Zenith El Primero», який вартує 9500 доларів. У лідера «Блоку Петра Порошенка» Юрія Луценка годинник за 11 тисяч доларів. Дорогий аксесуар чоловікові начебто придбала його дружина.

Хтозна, на яких географічних широтах звірятимуть депутати час. Спікер Володимир Гройсман закрив Раду до осені. Проте попередив: до 1 вересня може екстрено скликати депутатів, якщо виникне нагальна потреба. Зібрання позачергової сесії парламенту надто дорого вартує платникам податків. «Запустити» Раду на один день – означає витратити мільйони. Планова робота парламенту обходиться значно менше. Та й нардепи у звичайні сесійні дні активно прогулюють засідання. Мало віриться, що під час відпустки збіжаться на роботу.

А ось більшості пересічних українців ситуація, яка склалася у державі, не дозволить насолодитися відпустками. 68 відсотків наших співвітчизників змушені відмовити собі у відпочинку через складне фінансове становище. Водночас, кожен четвертий взагалі немає можливості та ресурсів, аби кудись поїхати. Основні витрати, підрахували соціологи, припадають на компослуги, оренду житла, купівлю ліків та продуктів харчування.

Оскільки на носі місцеві вибори, Яценюк порадував людей імовірною індексацією зарплат і пенсій. Уряд, сказав він під час телевиступу «10 хвилин із прем’єр-міністром», розробляє порядок проведення індексації для всіх українців, бо зараз законодавство такого механізму не передбачає. Наразі індексації підлягає лише два мільйони пенсіонерів. «А що робити з дев’ятьма мільйонами, у яких пенсія на рівні прожиткового мінімуму? З іншою бюджетною сферою, якій також потрібно провести індексацію?» – акцентував Яценюк. Він запевнив: уряд вирішить цю проблему, а також знайде гроші на підвищення зарплат і пенсій. За його словами, на індексацію треба 12 мільярдів гривень. Ці кошти можуть бути отримані від детінізації економіки, збільшення доходів на митницях, закриття податкових «ям» і припинення «відмивання» ПДВ. До слова, у червні Мінфін озвучував суму у 42 мільярди гривень, які можуть знадобитися для індексації доходів населення.

Оптимістичні заяви прем’єра на фоні повідомлення Мінсоцполітики звучать трохи дивно. Там кажуть: у Пенсійному фонді росте «діра». Керівник відомства Олексій Зарудний поінформував, що дефіцит Фонду, за підсумками цього року, планується на рівні 15,1 мільярда гривень.

…Перед виборами урядовці, партійні функціонери, місцеві «слуги народу» обіцятимуть що завгодно. Перш, ніж повестися на солодкі слова, огляньмося довкола себе. Знищені парки, вкрадені дитячі майданчики, забудовані площі та сквери, незаконні генделики на кожному кроці, «темні» земельні оборудки, корупційні скандали, дороговизна життя… Де ж ті «чесні» політики, представники влади, громадські діячі, які не зупинили цього всього? Зараз всі кинулися підрихтовувати господарку, розвинули бурхливу діяльність і браво звітують про це перед громадою. Панове, ви ж просто виконуєте свої посадові обов’язки. І все робите за державний кошт. Одні «наварюють» фінансові дивіденди на ціні на газ. Інші «наварюють» політичні дивіденди на банальному піарі… Якщо народ ще вірить, то…

Ольга ЧОРНА. 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *