Робимо добриво з опалого листя і сміття

Робимо добриво з опалого листя і сміття
Як приготувати перегній на дачі знають досвідчені городники

Чи використовуєте ви перегній на своїй дачній ділянці? Якщо ні, то ви здивуєтеся, скільки корисних речовин і компонентів він може дати ґрунту. Листяний перегній здатний виконати відразу кілька функцій: поліпшити структуру ґрунту, мульчувати, а також підкислювати ґрунт для тих рослин, яким це необхідно для повноцінного розвитку. Як приготувати перегній на дачі? Для цього не потрібно мати особливі вміння та знання, достатньо дотримуватися порад досвідчених городників.

З чого почати?

Перегній готують восени. До його складу входить опале листя, якого у цей період багато не тільки на самій ділянці, а й поблизу – скрізь, де ростуть дерева. Живильних речовин листяний перегній не містить практично ніяких, тому як підживлення розглядати його нема рації. Зате ґрунт, перемішаний з ним, здатний набагато довше втримувати вологу в кореневій зоні рослин, що допомагає їм у посушливий період. Саме в перегної люблять жити дощові хробаки, що спрощують життя садівника, збагачуючи ґрунт гумусом. Це й хороша добавка до компосту. Що не менш важливо, готування листяного перегною повністю рятує від необхідності спалювання листя.

Яке листя потрібне?

Підійдуть будь-які листочки, крім горіхових. У горісі міститься гіркота, яка буде заважати кореневій системі рослин розвиватися. Збирати матеріал можна в будь-яку погоду, але краще у вогку, оскільки мокре листя швидше розкладається. Якщо в арсеналі садової техніки є пилосос  або газонокосарка, можна скористатися ними, тому що в цьому випадку листя буде ще й подрібнюватися, а ви заощадите час. Як і вологе листя, подрібнене також буде швидко розкладатися. Але збирати листя технікою можна лише в суху погоду, а працювати газонокосаркою потрібно хоча б через день: при накопиченні занадто великого шару опалого листя її робота буде мати малий ефект.

Як зберігати? 

Зібране листя зволожують, якщо в цьому є необхідність, щільно укладають і трамбують. Для укладання листя можна використовувати сітчасті куби або садові мішки зі щільного поліетилену. Верх залишається відкритим. Також у продажі є спеціальні мішки, призначені саме для готування перегною. Грибки, що розкладають листя та перетворюють його на перегній, кисню практично не споживають, але їм потрібна підвищена вологість. У якості зволожувача краще використовувати зелену траву, змішуючи її з листям.

Скільки чекати?

Процес утворення листяного перегною триває рік. Так що до часу закладання чергової партії листя, попередня вже готова для використання. Для одержання листяного перегною підійде будь-яке листя. Найшвидше  розкладається листя берези, клена, дуба та інших листяних дерев. Вічнозелені і хвойники вимагають два або три роки, тому перед закладкою їх бажано добре подрібнити садовим пилососом, газонокосаркою або шредером.

Молодий перегній, який утворюється через рік після закладання, містить не до кінця перегнилі «кістяки» листя, невеликі сучки, рідше зустрічаються майже цілі листочки. Його додають у ґрунт на ділянці або в контейнери, використовують для прикопування під рослини, або як мульчу, з його допомогою вирівнюють газони і підсапують багатолітники перед зимівлею.

Витриманий перегній виглядає як темна, практично однорідна маса, у якій відсутні листяні залишки. У ньому добре пророщувати насіння і розсаду.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *