Садимо арахіс, як картоплю: родина з Рівненщини вирощує горіхи на власному городі (ФОТО)

Хочете їсти смачні і корисні продукти – посадіть їх на своєму городі. На власному досвіді переконалася у цьому Оксана Молчанова із села Хрінники, що на Рівненщині. Вони навчилися вирощувати надзвичайно смачні полуниці, великі кавуни, арахіс та іншу городину без жодних хімічних добрив та засобів захисту від шкідників.

Домашнє – смачніше і корисніше

Оксана та Юрій  переїхала в село з Дніпра майже чотири роки тому у березні. Їх синочку Роману тобі було три роки. Почали займатися господарством, посадили сад.

– Причиною того, що ми зайнялися городництвом, став наш син, – розповідає жінка. – Ми дуже хотіли, щоб він їв смачні і корисні продукти без жодної хімії. А купуючи овочі і фрукти на ринку, не завжди знаємо, яка їх якість і скільки різних засобів використали для їх вирощування. Тож ми посадили всього потрошку для власних потреб, випробовували різні сорти, щоб знайти той, який підходить саме нам. Тепер у нас ростуть смачні полуниці «Сельва», які родять з початку червня і до морозів безперервно. Смородина сорту «Добриня»  має великі і солодкі ягоди, а ще в неї такий хвостик, що відривається, не травмуючи ягід, тому вона зберігає товарний вигляд після збирання. Лише її навесні обробляємо спеціальними засобами від тлі – іншу городину вирощуємо без жодної «хімії».

З арахісом у родини Молчанових взагалі пов’язана цікава історія.

– Сину дуже смакували солоні горішки  «Козацька розвага» і він завжди просив нас йому купувати їх, – пригадує пані Оксана. – З часом ми з чоловіком почали сміятися, що треба посадити на городі арахіс. В інтернеті прочитали, що ці горішки дійсно можна вирощувати при нашому кліматі. Замовили насіння шести сортів. Усі вони зійшли і гарно росли, але коли дійшла справа до збирання врожаю, то ми побачили, що достиг лише один сорт. У деяких горішки були зовсім зелені, інші навіть не зав’язалися, хоч догляд за ними був однаковий.

Цікаво, що домашній арахіс значно смачніший і солодший, аніж купований, тож посадити його на власному городі варто.

Грунт м’який і без бур’янів

Арахіс можна вирощувати як у відкритому грунті, так і з розсади. Садять його з насіння. Якщо ви обрали розсадний спосіб, тоді саджати насіння потрібно на початку квітня на глибину три сантиметри у заздалегідь приготовлені ємкості – найкраще торфяні стаканчики, адже їх можна посадити згодом на город, не пошкодивши коріння.  Грунт для арахісу має бути рихлим і розпушеним, так як він дуже любить м’який грунт. Стаканчики з висадженими насінинами потрібно поставити на сонячне підвіконня, поливати помірно. Висадити у відкритий грунт на початку червня. Перед тим, як висадити розсаду в грунт, необхідно добре підготувати грядку: перекопати, розпушити землю і повністю позбавити від бур’янів. Схема посадки, 60 – 70 сантиметри між рядами, 15 – 20 сантиметрів між рослинами в ряду.

– Ми вирощуємо арахіс безрозсадним способом.  Насіння у відкритий грунт можна висівати тоді, коли повітря прогріється до 20 °C, а земля до 15 °C, – розповідає пані Оксана. – Такі умови зазвичай бувають на початку або всередині травня. Садимо за такою ж схемою, як картоплю. Для цієї культури важлива рихлість грунту, тому що при утворенні зав’язі боби никнуть на землю і буквально «закопуються», дозріваючи під шаром землі. Ми переконалися, що арахіс росте на будь-якому ґрунті і на суглинку також. Важливо регулярно його підгортати. Через 10 днів після того, як зацвів арахіс, робимо перше підгортання. Потім через 10 днів знову. Так можна 2-4 рази. Чим більше нагорнете, тим більше стручків зав’яжеться.

Рослина любить світло

Кращими попередниками для арахісу, як і для інших бобових є картопля, капуста, томати, огірки. Неприпустимі попередники – інші бобові.

Арахіс – рослина світлолюбна, тому місце на ділянці, відведеній під посіви арахісу має весь день добре освітлюватися сонцем. Хоча, невелике затінення він виносить.

– Ми не поливали арахіс, – зізнається пані Оксана. – Йому було достатньо всього і особливого догляду він не потребував. Добрив ми також не вносили. Серед шкідників, які загрожують, – дротяники і личинки хруща.

 

Викопуємо арахіс на початку жовтня

Оскільки боби арахісу дозрівають в товщі землі, неможливо точно визначити час збору врожаю. Зазвичай, це роблять наприкінці вересня на початку жовтня. Можна викопати один біб і подивитися, чи він дозрів. Кущ підкопують лопатою і виймають із землі повністю.

– Просушували ми арахіс в будинку, виклавши тонким шаром, адже восени вже погода не дозволяє зробити це на вулиці, – додає жінка. – Зберігати його також потрібно в будинку у бобах – розкласти в ящики. Арахіс не любить ані надмірної жари, ані холоду, тож кімнатна температура ідеальна. Навесні перед посадкою його потрібно вилущувати з бобів і садити по зернині. З неї може вирости 57 бобів  – це найрясніший кущ у нашій практиці. У кожному –  від 1 до 4 зернин.

 

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    Юрий

    А на який врожай слід розраховувати? Якщо на вагу наприклад, скільки кілограмів… Та цікаво, по скільки бобів оптимально висажувати. Наприклад, якщо по 3, чи не буде від цього поганий врожай (3 – це про запас), чи краще все таки по одній горошині? Підскажіть будь ласка…

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *