Семеро селян із Тернопільщини отримали гранти на розвиток власної справи (ФОТО)

На цю подію учасники конкурсу «Село: Кроки до розвитку» із 5 областей України чекали майже рік. Його організатор і головний інвестор — агрохолдинг МХП — оголосив авторів найкращих бізнес-планів, які отримали гранти.

За умовами конкурсу сільські жителі повинні були підготувати прибуткові проекти власної справи. У Тернопільській області з представлених бізнес-планів вибрали сім переможців. На втілення ідей вони отримали гранти на суму 50 тисяч гривень кожен.

Кошти на мрії для селян

Більшість підприємств агрохолдингу МХП розташовані в сільській місцевості, тому керівництву компанії відомо, наскільки важко живеться людям в регіонах.

Аби вони повірили в себе та побачили перспективу розвитку і кращого життя у себе вдома, МХП вирішив підтримати їхні ідеї щодо розвитку мікропідприємництва.

– Ціль конкурсу—започаткувати на селі малий бізнес, щоб люди не залишали свої домівки, не шукали кращої долі за кордоном, а втілювали свої ідеї і таким чином розвивали громади, — розповів під час нагородження радник голови правління МХП Дмитро Камбулов
.

Конкурс «Село: Кроки до розвитку» починали в 2016 році в Черкаській області з 10 грантів по 40 тисяч гривень. Тепер він охопив уже 5 областей. Бюджет цьогорічного конкурсу —понад 4 мільйони гривень. Загалом це 83 гранти по 50 тисяч гривень кожен.

Такі ініціативи відображають політику холдингу як представника соціально відповідального бізнесу. Серед його пріоритетів — інвестиції в громади, де представлена компанія.

— Сьогодні в агрохолдинг входить близько 30 підприємств, які розташовані в 14 областях України. Зокрема, і в Тернопільській та Івано-Франківській. Наша ідеологія полягає в тому, що великий бізнес має бути провідником та інвестором на тих територіях, де він працює, — каже Дмитро Камбулов.

Сироварня, зелений туризм, земля і тваринництво

Минулого тижня в Івано-Франківську оголосили імена переможців із Тернопільської та Івано-Франківської областей. Сімнадцять селян, які подали найкращі бізнес-плани для створення власної справи, приїхали отримати грошові сертифікати та розповісти про свої ідеї.

Переможцями стали ініціативні жителі сіл, які готові працювати вдома та залучати односельчан до активної діяльності. Кожен із переможців під час отримання сертифіката розповідав про соціальну складову свого проекту, і як його втіленняпокращить життя громади.

З Тернопільської області гранти отримали семеро мешканців сіл із Бережанського, Збаразького та Монастириського районів. Тематика проектів, які здобули перемогу, вражала різноманітністю.

Василь Чайковський на отримані гроші придбає обладнання для зберігання сиру. Розповідає, що для нього —це велика підтримка, оскільки лише започатковує власну справу.

— Вісім років я працював за кордоном, в Австрії, — каже він. — Поїхав туди після того, як закінчив інститут. Спершу працював просто робочим на фермі, де була обладнана і сироварня. Пізніше домовився з власником, що пройду курси, і так навчився варити сир. Австрійці їдять його на сніданок і додають до різних страв. Це твердий сир швейцарської якості, такого в нас нема. Для нього потрібне чисте непастеризоване молоко, фермент і закваска. Так виникла ідея почати щось подібне вдома. Я вже почав будівництво цеху для переробки молока. Три роки варив сир для австрійців, а тепер почну справу в рідному селі.

Ще один переможець — Олексій Вовк із Божикова Бережанського району — виграв грант для облаштування міні-готелю, де зможуть жити діти зі Сходу. Він працює вчителем у місцевій школі й теж мріяв розпочати власну справу.

— Кожного року, коли до нас приїжджають діти з Донецької чи Луганської областей, виникає питання, де всіх поселити. Телефонують і до вчителів, аби вони взяли когось на тимчасове проживання, щоб на Різдво дітлахи могли відчути атмосферу свята. Так виникла ідея створити міні-готель в Божикові, щоб вони безкоштовно проживати. Там у мене є хата, в якій я не живу. Гроші витрачу на завершення ремонту. Свою садибу я назвав «Вовче лігво». Ця назва надихала мене і на ідеї з ремонтом.

Грант на розвиток зеленого туризму отримав і Дмитро Куриляк із Коропця. Володимир Бойко з Комарівки Монастириського району грантові кошти витратить на заготівлю сільськогосподарської продукції, Андрій Піцань із Бережанського району — на організацію переробки зернових культур. Двоє інших переможців – сільський обслуговуючий кооператив «Волошковий край» і фермерське господарство «Костюк». Перші витратять їх для обладнання, щоб вирощувати малину. А кооператив планує розвивати тваринництво.

Розвивати своє  

Усі переможці з натхненням розповідали про власну справу. Вони готові ділитися досвідом, розвиватися, створювати робочі місця й сплачувати податки у себе вдома. Партнер проекту, голова правління громадської організації «Громадський центр» «Еталон» Леся Аронець під час спілкування з журналістами зазначила, що рушійною силою в нашому сільському господарстві є аж ніяк не іноземні інвестиції. Імпульс до розвитку надають люди, які прагнуть створити власну справу там, де вони живуть.

— Зараз в нас є багато сіл, де стоять пусткою двоповерхові будинки, бо люди працюють за кордоном, — каже вона. — Можна і тут знайти роботу. Ми тішимося, що є люди, які не побоялися взяти участь у конкурсі. Найчастіше таким ентузіастам не вистачає малого — вміння написати бізнес-план і знайти кошти, які стануть стартовим капіталом.

Саме такі можливості забезпечує конкурс «Село: Кроки до розвитку». Компанія не збирається зупинятися на досягнутому інаступного року продовжуватиме залучати мешканців сіл до розвитку своїх громад. Можливо, з часом такі ініціативи підтримають й інші великі підприємства.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *