У Настасові на Тернопільщині з криниць зникає вода (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Місцеві жителі б’ють на сполох. Кажуть, причиною цього є три свинарники, які місцевий фермер спорудив неподалік людських осель. Через таке сусiдство, на думку селян, у них однi бiди.

DSC_0014

Аби на власні очі побачити, як живеться людям у Настасові, вирушаємо на зібрання місцевих жителів. Специфічний запах відчувається вже при в’їзді в село. Особливо сильно «пахне» біля ферми, яку спорудили останньою. Це кінець населеного пункту. За кілька десятків метрів хата бабусі Марії.

Жінка бідкається: вдома господарства не має, зате одяг пахне так, ніби тільки прийшла зі стайні. Коли їде в автобусі до райцентру, часто ловить на собі обурливі погляди. Та що вдієш – від місцевих «парфумів» сховатися нікуди.

DSC_0999

– Я не можу дихати чистим повітрям, – каже жінка. – За радянського союзу ферма не смерділа, хоч там були коні, вівці. А тепер готують хімікатами –  і люди бідні, і свині бідні. У моїй хаті немає чим дихати. Я не тримаю ніякої господарки, а запах гною страшний.

Цього літа додались проблеми з водою. У криниці пані Марії Баб`як її відчутно поменшало. То ж як набере три відра, то на четверте вже потрібно чекати, щоб вода підійшла.

– Я виросла у цьому селі, знаю тут кожен камінчик, кожен куточок. Настасів завжди славився мальовничою природою, а зараз що, – зітхає жінка. – Владі байдуже, як ми живемо, що тут відбувається. Про нас згадують лише тоді, коли потрібно за них голосувати.

DSC_1002

У Настасові люди призвичаїлися до місцевих реалій і навіть дослідили особливості співжиття із трьома фермами

– Куди вітер дує, туди й іде запах. – каже Руслан Пхітіков. –  Щоправда «пахне» зі всіх сторін, адже у кожному кінці села є ферма. Особливо смердить, коли возять гноївку. Тоді відчувається в роті певна гіркота. От виходиш вранці подихати свіжим повітрям, а на вулиці сморід.

Селяни стурбовані тим, що відбувається. Кажуть, протестують проти свинарників з 2012 року, та не можуть нічого добитися.

DSC_1007

– На фермах вирощують більше 50 тисяч свиней, – розповідає жителька Настасова Ірина Куріца. – Недавно ми зробили аналізи води у криницях. У цьому нам допомогла незалежна екологічна організація «Край». Виявляється, у воді, яку ми п`ємо, нітрати перевищують норму від 6 до 12 разів. Неякісна вода навіть у школі та дитсадочку.

Люди нарікають, що рівень води у криницях впав, а в декого води взагалі немає. Переживають, що невдовзі в селі взагалі неможливо буде жити.

– Минулого місяця за вказівкою головного санітарного лікаря області проводили забір води у криницях сімей, де є маленькі діти, – додає Олексій Сорока. – Брали 29 проб. У 19 випадках сказали, що дітям пити ту воду не можна. Я також купую бутильовану воду в магазині.

DSC_1050

Люди принесли осад, який залишається після фільтрування води. Побачене вражає.

– Мені дуже боляче за це село, адже тут жили мої діти та прадіди, – додає Іван Зальопаний. –  Кажуть нам, не треба піднімати зараз це питання, бо війна в державі. Але як можна мовчати? Нам же тут жити. Треба думати про майбутнє. Люди мають роботу, а як же здоров`я? П`ють воду, дихають цим повітрям і діти, і вагітні. Боляче, що там, на Сході, нас вбивають росіяни, а тут нас знищують свої. Патріотизм починається з рідного дому. Скільки можна думати про одне лиш збагачення…

DSC_1047

У сільській раді кажуть, проблема є, але винні у цьому не ферми. До того ж, це проблема всієї України. Аналізам екологів посадовці не довіряють.

– Щоб була хороша вода потрібно дотримуватися всіх санітарних вимог, –  зазначає сільський голова Настасова Дарія Блащак. – Септики повинні знаходитися не менше, аніж за 20 метрів від колодязя, також гноєзбірники, канілізаційні ями. У нас цих вимог люди не дотримуються. Колодязі давно ніхто не чистив.

Пані Дарія показує аналізи дослідження питної води у школі. У ній збільшений аміак у 2,5 рази.

DSC_1039

– Я це пов`язую з кладовищем, яке знаходиться дуже близько, – додає жінка. – А от вода на фермі відповідає всім санітарним вимогам.

Кажуть, ферми у селі – це і робота для людей, і надходження у місцевий бюджет, і благоустрій населеного пункту. А ще у сільській раді запевняють:  аналізи місцевої санепідемстанції не співпадають з результатами екологічного клубу «Край». Тож домовилися зробити ще одну незалежну  експертизу.

Натомість фермери кажуть, проблема з водою сезонне явище – виникає воно, коли довго немає дощу. Саме ж підприємство працює легально і має всі документи.

DSC_1004

DSC_1003

– Цей свинокомплекс існував ще за радянських часів. Ми розуміємо, що природу треба берегти. Ніхто тут не працює на шкоду екології, – каже директор підприємства Андрій Баран. – Всі будівлі введені в експлуатацію, є відповідні документи. Вони пройшли всі експертизи. Відходи з ферми ми вносимо як органічне добриво на поля. У нас немає потоків гною. Ми вивчаємо різні технології, які використовуються у світі, щоб неприємного запаху не було. От нещодавно повернулися з Чехії, де ферми по 10 тисяч свиней розташовані в центрі містечка поряд зі школою і стадіоном.

DSC_1001

За словами пана Андрія, проблеми з водою виникають у посушливі роки.

Ми використовуємо не підшкірну, а воду з артезіанських свердловин. Маємо на це всі дозволи. До того ж, у нас немає джерел забруднення, які б потрапляли у воду.

DSC_0020

Фермери готові шукати компроміс з місцевими жителями і оплатити незалежні аналізи, аби з`ясувати, чи дійсно вода у криницях не придатна для вживання, а також провести аналізи у сусідніх селах для порівняння. Хочеться вірити, що європейський досвід активно впроваджуватимуть у Настасові, а  український бізнес стане соціально відповідальним і розвиватиме українське село.

Юля ТОМЧИШИН.

Автор




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    справедлива

    Ось тому і так живемо, що свині хлебчуть артезіанську воду, а люди гавно. А поїдьте на лановечину – там дихнути не можна. майже у центрі міста свинарник. а люди ледве не ригають, але вірять побрехенькам влади, що до грудня ту смердоту заберуть. та до зими самим можна здохнути. терпіть, дурні українці, нехай мільйонери наживаються. а ше пан чайківський навішав по всіх дорогах реклами, що продає ті свині. А що свині справді не винні. Вмні раби-українці, які живуть гірше як свині

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *