Тернопільським учням продемонстрували секретні матеріали СБУ (ФОТО)

Тернопільським учням продемонстрували секретні матеріали СБУ (ФОТО)

Інформаційно-просвітницький проект «Спротив геноциду» відкрили в Тернопільській облдержадміністрації 27 листопада. Так розпочали заходи вшанування жертв голодомору в Україні 1932-1933 років.

6

У рамках проекту тернопільським учням презентували фотодокументальні стенди, розроблені Українським інститутом національної пам’яті спільно із Галузевим державним архівом СБУ, Центром досліджень визвольного руху та Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32-33 років в Україні.

Як зазначив заступник голови ОДА Віктор Овчарук, виставка включає секретні матеріали, які  оприлюднили  вперше.

5

«Проект презентує унікальні раніше засекречені матеріали, які повністю розкривають масштаби спротиву українського народу проти тоталітарно-комуністичного режиму та знищення нашої нації, – продовжив Віктор Овчарук. – На стендах представлені документи та фото із СБУ, державних архівів. Вони є свідченням того, що голодомор був спланованою акцією проти нашого народу. Сьогодні ми вкорте переосмислюємо ці події та об”єднуємось, щоб вшанувати жертв політичних репресій».

4

 

Виставка проходитиме в облдержадміністрацїі протягом тижня. Її демоструватимуть також у навчальних закладах області.

«Я ознайомилась з певними статистичними даними  і по-новому зрозуміла суть цієї трагедії українського народу, – поділилась враженнями учениця школи № 4 Катерина. – Думаю, що ці матеріали достукаються до серця кожного відвідувача виставки. Ми повинні пам”ятати, що без минулого немає майбутнього. Події можуть повторюватись, якщо не робити висновків із пережитого нашими попередниками».

2

Усіх тернополян закликають також приєднатись до акції «Запали свічку», яка відбудеться 28 листопада на Театральному майдані (о 15.15 год).

3

Довідково:

Автори  проекту “Спротив геноциду” – Володимир Тиліщак (керівник проекту), Володимир Бірчак, В’ячеслав Василенко, Володимир В’ятрович, Сергій Горобець, Володимир Іванченко, Ніна Лапчинська, Олександр Штоквиш, Богдан Патриляк (науковий консультант). Вперше вона була показана у Києві у 2014 році. Загалом виставка складається із 18 стендів.

У першому розділі виставки розкриваються історичні обставини, в яких опинилась Україна у 1920-х роках: Українська революція 1917-1921 років, Україна в умовах НЕПу та українізації у 1920-х роках та наслідки для України сталінського «великого перелому» наприкінці 1920-х років.

Другий розділ виставки присвячено селянським виступам і повстанням напередодні Голодомору 1932 – 1933 років. Найбільше загострення протистояння між режимом і селянством припадає на 1930 р., коли в Україні відбулось понад 4000 масових виступів, у яких взяло участь біля 1,2 млн. осіб. На виставці  представлені матеріали які розкривають ці протести. Окремі стенди присвячені значним повстанням, як Павлоградське повстання 1930-го р., та збройні повстання на Чернігівщині у 1931 р.

Третій розділ виставки розкриває механізми вчинення злочину геноциду у 1932 – 1933 роках.

Четвертий розділ присвячений спротиву українців тоталітарному режиму в умовах Голодомору.

На стендах виставки розкриваються різні форми протестів: волинки, напади на склади, вбивства активістів, поширення листівок, затягування вивезення зерна, відмови виходити на роботу, тощо.

Також показано трагічну ситуацію представників місцевого керівництва, які у намаганні врятувати односельців від голодної смерті ставали жертвами репресій режиму.

Окремий плакат присвячений праведним діянням під час Голодомору 1932 -1933 років.

Завершується виставка плакатом, що присвячений наслідкам Голодомору, на якому представлено карту із районним розподілом надсмертності в Україні, а також плакатом присвяченим вшануванню пам’яті жертв Голодомору – геноциду українського народу.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *