У Гадинківцях на Тернопільщині вшанували блаженного Григорія Хомишина (ФОТО)

Минуло 150 років з дня народження відомого єпископа з Тернопільщини

0994

Григорій Хомишин народився 25 березня 1867 році в Гадинківцях Гусятинського повіту Тернопільської області. У 1888 році з відзнакою закінчив Тернопільську гімназію, у 1893 – богословський факультет Львівського університету. Його вважають першим і, мабуть, єдиним євроінтегратором в УГКЦ у першій половині ХХ ст. За його сприяння була створена мережа читалень «Скала», він написав десятки важливих теологічних праць, заснував першу українську семінарію у Станиславові, побудував сиротинець та дбав про розвиток українського підприємництва. Григорія Хомишина радянська влада заарештовувала двічі. Його серце перестало битися 28 грудня 1945 року о 10 год. після восьми місяців фізичних і моральних тортур у Лук’янівській в’язниці. 27 червня 2001 року Папа Іоан Павло ІІ у Львові проголосив блаженними 28 мучеників греко-католиків, серед яких був і єпископ Григорій Хомишин.

0995

На Тернопіллі – мала батьківщина блаженного єпископа. Тож урочистості з нагоди ювілейної дати відбулися у селі Гадинківці Гусятинського району.  У місцевій школі провели обласну науково-практичну конференцію, приурочену 150-річчю від дня народження єпископа Григорія Хомишина.

– Під час цього заходу педагоги та запрошені змогли більше дізнатися про відомого уродженця нашого села, про його нелегкий життєвий шлях, формування його світогляду та просвітницької діяльності, – розповідає директор Гадинківської ЗОШ І-ІІІ ст, член Конгресу ділових жінок України Любов Білик. – Григорій Хомишин був взірцем відданості українському народу. Він присвятив своє життя боротьбі за зміцнення греко-католицької віри та проти комуністичних ідей.

0996

У Гадинківцях пишаються своїм відомим земляком. За словами сільського голови Марії Бісюк, у селі встановили меморіальну дошку на будинку, де народився владика. А на території місцевої церкви споруджено пам’ятник Григорію Хомишину. У неділю, 26 березня, громада села, духовенство і місцева влада зібралися разом на спільній молитві у церкві Різдва Пресвятої Богородиці, яку збудовано за архіпастирського правління владики Хомишина в 1913 році.

0997

На святкування до батьківського села блаженного єпископа прибули почесні гості: митрополит та архієпископ Івано-Франківський Володимир Війтишин, правлячий архієрей Бучацької єпархії Дмитро Григорак та єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський Теодор Мартинюк. Після Літургії відслужили молебень до блаженного священномученика Григорія Хомишина. Владика Дмитро нагородив настоятеля парафії отця Василя Квіка правом носіння набедреника. Гадинківський церковний хор, хор з Копичинець та місцеві школярі виконували духовні пісні.

У Гадинківцях переконані, уродженець їх села – владика Григорій Хомишин був і залишається моральним авторитетом і прикладом вірності Христові і рідному народові для сучасників.

0998

1000 0999

 

Автор
Схожі публікації

1 коментар

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *