Україні дозволили поставити ногу у «євродвері», а далі не пускають

Україні дозволили поставити ногу у «євродвері», а далі не пускають

Ну ось, Грузія і Молдова стали асоційованими членами Євросоюзу. З першого липня. На відміну від українського договору, який діє на тимчасових засадах, угоди Молдова-ЄС і Грузія-ЄС уже ратифікували всі сторони. Угоди про асоціацію між згаданими країнами і ЄС були підписані 27 липня 2014 року, в той же день, коли Україна підписувала економічну частину свого договору. Їх остаточно ратифікувала Рада ЄС 23 травня цього року. Ратифікація ж української угоди поки відкладається через Нідерланди.

«А чи залишиться там хоч хтось до того часу?»

Часто, коли йдеться про Україну в контексті «безвізу» і членства в ЄС, на Заході кажуть: там війна, корупція… А як же Придністров’я? Невже Молдова вирішила проблеми з невизнаною республікою і з Росією? А Гагаузія, жителі якої симпатизують Московії? А в Грузії хіба зникли політичні тертя з РФ?

Українські політики грішать спекуляціями на питаннях євроінтергації та «безвізу». Гра в обіцянки триває роками. Крайні терміни набуття Україною членства у ЄС озвучували майже всі екс-лідери держави.

Так, екс-президент Леонід Кучма ще у 2003 році заявляв, що Україна ставить перед собою «амбіційну задачу» стати членом ЄС.

Членство України у Євросоюзі у 2017-у прогнозував Віктор Ющенко. «Я в це вірю, я у цьому переконаний», – заявляв Віктор Андрійович німецьким ЗМІ під час офіційного візиту, наполягаючи на ймовірності членства за десять років.

Вів Україну до Європи, а довів до Майдану і Віктор Янукович. У 2012 році президент-утікач запевняв, що Україна бачить своє майбутнє у Євросоюзі, а членство у ЄС є запорукою демократичного розвитку держави, економічного процвітання, свободи та добробуту кожного громадянина.

Україна стане членом ЄС у 2025 році – прогнозував у 2014-у кандидат у президенти, а нині чинний очільник держави, Петро Порошенко.

Тепер про членство України в ЄС через десять років заговорив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. «Мені це здається надто оптимістичним. Потрібно, щоб Київ запроваджував реформи та рухався до стандартів ЄС», – написав глава уряду у Twitter. Також прем’єр заявив про це в інтерв’ю ЗМІ, в тому числі й німецьким, повідомляє «Frankfurter Allgemeine Zeitung».

Однак Німеччина поставила крапку в європрогнозах Гройсмана. Прес-секретар МЗС країни в Берліні заявила: на сьогодні для Німеччини перспектива прийому України до складу Євросоюзу не стоїть на порядку денному. За її словами, залишилося ще багато невирішених питань, зокрема щодо подолання корупції.

Прогноз Володимира Гройсмана видається надто оптимістичним й експерту американського аналітичного центру «Brookings Institution» та екс-послу США в Україні Стівену Пайферу.

«А чи залишиться там хоч хтось до того часу?», – коментує слова глави українського уряду  впливове видання «Financial Times».

Закликав Україну забути про членство в НАТО і ЄС екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський, виступаючи на заході Фонду імені Кербера у Варшаві. «Україні варто відмовитися від своєї мрії стати членом НАТО. Також не варто зараз говорити і про досягнення мети стати повноправним членом ЄС», – сказав Кваснєвський, додавши, що він особисто «не має нічого проти цілей Києва коли-небудь стати повноправним членом Північноатлантичного альянсу».

Екс-президент, водночас, висловив стурбованість з приводу ситуації навколо Польщі, країн Балтії та Молдови, яка є найбільш небезпечною за останні 17 років. І анонсував, що під час саміту країн-членів НАТО, який відбудеться 8-9 липня у Варшаві, ухвалять рішення про посилення військової присутності в Польщі та країнах Балтії.

Дякувати Богу, в сусідів війни немає. Але про свою «оборонку» дбають заздалегідь. А Україні навіть повноцінно захищатися від російських окупантів не дозволяють.

Про «безвіз»говоритимуть восени   

Руйнує надії українців на інтеграцію в ЄС і Brexit, пише «The Wall Street Journal». Мовляв, рішення Лондона «опустить Україну в нижню частину списку пріоритетів Європи» і знизить шанси Києва отримати безвізовий режим.

Тим часом ЄС знову здивував, вiдкривши кордони для декiлькох екзотичних країн. Візи скасовано для громадян Палау, Тонга й Колумбiї.

Щодо останньої, то в цій країні процвітали наркокартелi, а поліцейські покривали наркобізнес. Тепер лавочку трохи прикрили. А ось корупції в Колумбії, мабуть, не менше, ніж в Україні. Нещодавно, приміром, екс-мера столицi Колумбії – Боготи – Самуеля Морено Рохаса засудили до 18 рокiв у в’язниці саме за корупцiю.

Палау й Тонга – маленькi острiвнi країни. Населення Палау складає 20 тисяч осiб, а Тонга – 100 тисяч. Однак цi країни, за словами директора Центру дослiдження програм громадянського суспiльства Вiталiя Кулика, цiкавi для ЄС тим, що європейський бiзнес має змогу вiдкривати там офшорнi компанiї. «Мотиви надання їм безвiзового режиму дуже прагматичнi – ЄС сподiвається на активну спiвпрацю з урядами цих карликових держав у справi запобiгання уникненню європейськими компанiями оподаткування на батькiвщинi», – сказав експерт у інтерв’ю «Експресу».

Україна ж і далі в очікуванні «безвізу». Комiтет постiйних представникiв країн ЄС на засiданнi не змiг дiйти одностайної згоди щодо цього питання, розгляд перенесли на вересень. Потiм можуть перенести ще…

Експерти кажуть: Україну хвалять за виконання умов ЄС, але кордони не вiдкривають. Це і є подвiйнi стандарти.

А які країни найчастіше відмовляють нашим співвітчизникам у візах?

За інформацією Міністерства імміграції, з питань біженців та громадянства Канади, за два останніх роки кожним трьом з десяти українців відмовляли в отриманні віз. Цьогоріч ситуація дещо поліпшилася. Якщо в січні-березні 2015 року відмову отримали двоє з п’яти громадян України, а це загалом 39 відсотків, то в першому кварталі нинішнього року – тільки один із п’яти (18 відсотків).

Кількість відмов у канадській візі значно вища, ніж у країнах ЄС. Навіть рівень відмови посольств Євросоюзу, які проводять стосовно України жорстку візову політику, не перевищує 10 відсотків, повідомляє «Дзеркало тижня».

Збільшилася кількість відмов і з боку Великої Британії. У 2014 році візи не отримали 12 відсотків українців. А в 2015-у – 19!

Жорсткий візовий відбір проводять і США. У 2014 році були відхилені прохання 27,7 відсотків українців, а торік цифра сягнула аж 34 відсотки.

І поки європейці, американці, канадці їздять в Україну без віз уже з 2005 року, наші громадяни змушені збирати купи документів, витрачати кошти, вистоювати у чергах, не маючи при цьому впевненості, що отримають дозвіл побачити світ.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *