Валеріана допоможе заснути: як робити настої, відвари, ванни й подушечки

Валеріана допоможе заснути: як робити настої, відвари, ванни й подушечки

Якість сну безпосередньо впливає на якість життя. Сьогодні українці переживають стрес і напругу, пов’язані з війною. Тому організму необхідно регулярно відпочивати, відновлюватися, що неможливо без повноцінного сну.

Але багато хто зіштовхується з проблемою: людина втомилася, сили немає, а заснути не може. Або засинає, але прокидається за найменшого шурхоту, в результаті відчуваючи себе «розбитою». Різні порушення сну зустрічаються і в дітей, особливо в період адаптації у дитячому садочку або в школі, емоційних перевантажень. Спеціалісти рекомендують налагодити режим дня, збалансувати раціон, більше гуляти на свіжому повітрі. Хороший помічник – лікарські рослини. 

Корінь валеріани був відомий у медицині ще в Стародавній Греції. Ця рослина містить близько 120 активних речовин, серед яких алкалоїди, ефірні олії, оцтова та яблучна кислоти. Валеріана справляється з порушеннями сну краще, ніж деякі синтетичні снодійні препарати. При цьому вона має такі переваги: не викликає почуття своєрідного «похмілля» вранці; не знижує показників концентрації уваги; не викликає звикання; коштує недорого.

Її прийом у різних формах дозволений і дітям після двох років, але перед цим необхідно проконсультуватися з педіатром і знати, чи немає у дитини алергії.

Коли та кому корисна

Валеріана ефективна при епізодичних проблемах зі сном. Препарати на її основі підійдуть, якщо не вдається заснути перед важливою подією, оскільки її діючі речовини знижують збудження в мозку. При хронічному безсонні вона також гарантує результат, оскільки стабілізує стан нервової системи.

З цієї рослини готують відвари й настої. Для них використовують сухе подрібнене коріння. Щоб посилити їхню дію, валеріану нерідко комбінують з шишками хмелю, ромашкою, листям м’яти.

Для приготування настою столову ложку сировини заливають 200 мл окропу та настоюють близько 10 годин. Вживають по 1 ст. л. тричі на день. Щоб зробити відвар, 2 ст. л. сировини заливають 200 мл окропу й варять близько 15 хвилин на водяній бані, настоюють і проціджують. П’ють двічі на добу по 2 ст. л.

Корисно просто вдихати перед сном аромат рослини. Для цього оптимально підходять спеціальні подушечки з валеріаною. Їх можна зробити самостійно: чохол пошити з тоненької тканини або марлі, а всередину покласти валеріану; можна також додати м’яту або мелісу, шишки хмелю. Спати на подушці з валеріани не потрібно: достатньо покласти її на постіль або біля ліжечка дитини (від 2-х років).

Ще один спосіб розслабитися й міцніше заснути – вечірня ванна з валеріаною. Але лежати в ній не потрібно, краще прийняти сидячу ванну, щоб вода не доходила до рівня грудей. Температура не повинна бути високою, оскільки це підвищить серцебиття. Краще поступово привчати організм до ледь теплої води; проводити в ній потрібно не більше 7 хвилин. Для приготування відвару для ванни 5 ст. л. подрібненого кореня заливають 1 л окропу, варять 15 хвилин, проціджують і виливають у ванну.

Лікування валеріаною безпечне, оскільки рослина не токсична. Але потрібно пам’ятати, що можлива непереносимість або індивідуальна (зворотна) реакція. Перевищення дозування й надто довготривалий прийом ведуть до сонливості та в’ялості вдень.

Чай з мелісою – від нервів і нудоти

Ще один заспокійливий засіб – чай з мелісою. Ця рослина ефективна при стресах, неврозах. Пийте її, якщо не в змозі заснути або роздратовані через дрібниці. Вживати цілющий напій показано і діткам, нервова система яких теж вимагає підтримки. Також особливий аромат меліси бореться з нудотою.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *