Від дорогого світла темніє в очах, а від гречки – гіркне в роті

Від дорогого світла темніє в очах, а від гречки – гіркне в роті

Влада продовжує переконувати: мусимо за все платити по-європейськи. І це, незважаючи на бідність по-українськи. Уже, наприклад, так «європеїзували» ціни на електроенергію, що світло у нас – найдорожче у світі. Хоча вугілля – вітчизняне. А з вересня електроенергія подорожчає знову.

В Україні діє неписане правило: дорожчає газ чи світло – зростає в ціні все. Так, підвищення вартості енергоносіїв спричинить подорожчання у сфері послуг. Власники та орендарі офісних приміщень, ресторанів, кафе захочуть відбити гроші, витрачені на оплату опалення.

Збільшать ціни, прогнозують експерти, й магазини. Торговельні площі потрібно обігрівати. І за це заплатять покупці.

Станції техобслуговування, перукарні, кожна маленька майстерня з ремонту одягу, взуття змушені будуть підвищити вартість своїх послуг.

Немає речей, продуктів або праці, які не залежать від вартості електрики. Тому зміняться майже всі цінники.

Збільшення вартості товарів та послуг почнеться влітку, а восени очікує колосальне подорожчання, наголошують економісти.

Високі ціни на компослуги вплинуть на рівень інфляції. Цієї осені вона може суттєво зрости, вважають в Українському інституті економічних досліджень, і сягнути 20 відсотків і більше, замість 8-12, обіцяних урядом та президентом.

До збільшення темпів інфляції призводить також непродумана політика уряду стосовно соцвиплат і підняття зарплат, вважають експерти. Звісно, мінімальні зарплати в Україні дуже низькі. Але, підвищуючи їх, уряд погіршує економічну ситуацію, оскільки збільшує обсяги гривневої маси. Через це дешевшає національна валюта.

До слова, нещодавно глава Державної фіскальної служби Роман Насіров заявив, що мінімальну платню потрібно підвищити з 1,45 тисячі гривень до п’яти тисяч. Але… чи багато роботодавців готові на цей крок? Їм вигідніше буде звільнити добру частину людей, аніж офіційно платити п’ять тисяч плюс немалі податки.

І ще одна невтішна новина: українці можуть назавжди забути про дешеву гречку. Доступний продукт через дороговизну перетворюється у делікатес. Не кожен зараз може заплатити за кілограм цієї крупи близько 60 гривень. Така середньостатистична тепер ціна. За словами гендиректора і засновника Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, гречка й далі щотижня дорожчатиме, як мінімум, на гривню-півтори. Цікаво, до яких висот злетить ціна?

В Антимонопольному комітеті визнали: причиною постійного здорожчання гречаної крупи є те, що певні організації скупили весь торішній урожай і тепер продають його утридорога. І що з того? Горе-бізнесменам стало соромно і вони покаялися?

Раніше влада вживала певні заходи, аби контролювати ціни. Зараз мовчить і не обмежує ринок ні в чому, зазначила політичний експерт Тетяна Лупова.

У європейських країнах, натомість, влада виконує функцію захисту людей і забезпечення їм благ, починаючи від охорони та безпеки, і закінчуючи допомогою під час кризи. Коли щось відбувається серйозне в державі, то тамтешнім громадянам скасовують відсотки на кредити, надають фінансову допомогу тощо. А в Україні під час війни та економічної кризи підвищують зарплати чиновникам. Дають можливість швидко збагатитися людям, які мають відношення до влади. Прості ж українці залишаються наодинці зі своїми проблемами. Або їдуть шукати кращого життя на чужину.

У МЗС підрахували: за кордоном легально перебуває приблизно п’ять мільйонів громадян України. Крім того, як стверджують різні джерела, два мільйони наших співвітчизників, а, може, й більше, є нелегалами. Цифра вражає. І, на жаль, вона зростатиме, прогнозують фахівці. Людей гнітить безробіття, неадекватні ціни та невідомість, коли в політиці, соціалці, в економіці намітиться якесь поліпшення.

До речі, у рейтингу конкурентоспроможності економіки Україна посіла 59 місце із 61 країни. Про це йдеться у доповіді Міжнародного інституту розвитку менеджменту зі Швейцарії. Нижче нас – лише Монголія та Венесуела. Торік в України був майже аналогічний результат – 60-е місце. Ось такі «здобутки» і життя по-новому.

На думку експерта Андрія Новака, українська економіка досягла найнижчої точки падіння, тобто, дна. Зростання залежатиме від діяльності уряду та Нацбанку.

Поки що діяльність НБУ на чолі з Валерією Гонтарєвою ознаменувалася ціною долара у 25 гривень і «банкопадом». А діяльність уряду – захмарними комунальними тарифами та масовим субсидіюванням країни, мільярди від якого поповнюють трохи схудлі через війну та санкції рахунки олігархів.

Народу ж від дорогого світла темніє в очах, а від гречки – гіркне в роті…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *