Як зберегти зір до старості: поради тернопільського офтальмолога

Як зберегти зір до старості: поради тернопільського офтальмолога

grebenyk

Завдяки органу зору людина отримує 90 відсотків усієї інформації. А ще наше око, крім основних семи барв, здатне розрізняти до 10 мільйонів кольорових відтінків. Водночас, орган зору – це надзвичайно тендітний і вразливий оптичний прилад. Отож, як зберегти найдивовижніший дар природи, розмовляємо із кандидатом медичних наук, завідуючою офтальмологічним відділенням Тернопільської університетської лікарні Інною ГРЕБЕНИК.

– Інно Мар’янівно, здається, око таке невеличке, та на нього чатує багато захворювань. Це не лише травми, а й вікові зміни, різні супутні недуги, які ведуть до втрати зору.

– Хтось сказав, що очі – це відчинені вікна у світ. Тому кожному потрібно пильнувати, образно кажучи, чистоту цих «вікон», при найменших порушеннях звертатися до лікаря-офтальмолога, не нехтувати порадами спеціалістів. А то, буває, людині вже варто негайно розпочати лікування чи провести оперативне втручання, а у відповідь чуємо: ще ж трішки бачу, а вдома – господарка, город не зібраний чи щось подібне. Пацієнт відкладає усе на «потім», а тим часом хвороба прогресує ще більше. До речі, у нашому відділенні, у центрі мікрохірургії ока, надаємо і консервативну, і хірургічну допомогу. Минулого року провели реконструкцію операційного блоку, оснастили його сучасним обладнанням, що дозволило впровадити новітні технології у лікуванні очних  патологій.

– Одним з найпоширеніших захворювань ока нині є катаракта.

– Катаракта – це помутніння кришталика, який розташований між переднім і заднім відрізком ока і який, по суті, є живою лінзою. І коли вона потерпає, у людини погіршується зір аж до цілковитої його втрати. Як я уже зауважувала, завдяки сучасному обладнанню, видалення катаракти у нашому відділенні проводять малоінвазивним шляхом з мінімальними розрізами – два-три міліметри, які самогерметизуються і не потребують накладення швів. Кришталик дуже легко забирається й імплантується штучна лінза, людині практично повертається стопроцентний зір. Операція проводиться під місцевим знеболенням протягом 15-20 хвилин. Сьогодні ми використовуємо різні моделі кришталиків, наприклад, коли лінза вміщує у собі силу і для читання, і для того, щоб бачити далеко. Тоді людина уже не потребує додаткових окулярів. Це – зручно і дешевше для пацієнта. У Європі видалення катаракти взагалі є амбулаторною операцією, пацієнти не потребують перебування у лікарні. У себе ми також зробили зручну палату  післяопераційного догляду. Тут пацієнтам призначають відповідні крапельки і, буває, через кілька годин ті вже ідуть додому.

– Наші читачі запитують, чи є якісь профілактичні методи, аби уникнути оперативного втручання при катаракті?

– Розумієте, при катаракті з кришталиком відбувається щось подібне як з яйцем: якщо його зварити, у рідку форму вже не повернеш. Звичайно, є різні краплі і закапувати потрібно, але це не виліковує, хіба знижує прогресування процесу. У сонячну погоду слід користуватися захисними, але тільки якісними окулярами, це також попереджує розвиток катаракти. Але в кожної людини є фізіологічне старіння, так само і кришталика стосуються вікові зміни. А от глаукому попередити можна.

 

 – Розкажіть про це детальніше.

– Глаукома – дуже серйозна патологія, яка призводить до інвалідності, до втрати зору. Це захворювання характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску, звуженням поля зору і, відповідно, пошкодженням зорового нерва. Люди часто цього не помічають, тому що не втрачають зір центральний, а периферію. Вони можуть бачити сто відсотків перед собою, а поле зору в той час уже звужене до мінімуму. І звертаються до спеціалістів тоді, коли настає критична ситуація. Та повернути зір уже неможливо, бо відбулася атрофія зорового нерва. Тим захворювання є дуже небезпечне. А якби кожен хоча б раз у рік, особливо після сорока, перевіряв в офтальмолога внутрішньоочний тиск, поле зору, у багатьох випадках глаукомі можна було б запобігти. Тим паче, що у поліклініці нашої лікарні є глаукомний кабінет, де якраз займаються цією проблемою. Важливу роль у виникненні глаукоми відіграє спадковість. Тож якщо у родині було це захворювання, слід бути особливо уважним.

Лікування глаукоми може бути консервативним( за допомогою використання різноманітного арсеналу гіпотензивних крапель, нейропротекторної терапії),  а також оперативним: хірургічне і лазерне лікування, яке  досить активно в наш час проводиться в умовах офтальмологічного відділення. Головною метою лікування глаукоми є   збереження зорових функцій  Також у нашому центрі мікрохірургії ока запровадили новий метод хірургічного лікування – імплантація спеціального мікроскопічного пристрою для фільтрації внутрішньо очної рідини EXPRESS.

 – З якими ще проблемами можуть звертатися жителі області у  ваше офтальмологічне відділення?

– Хочу похвалитися: хоч яким важким економічно був минулий рік, ми започаткували хірургію заднього відрізка ока – так звану вітреоретинальну хірургію. У західному регіоні цей  напрямок в офтальмології не особливо розвинений. Розкажу про це трохи детальніше. Отож, око взагалі поділене на передню і задню камери. І задній відрізок ока потребує спеціального обладнання для виконання оперативних втручань. Найчастіше така хірургія проводиться при відшаруваннях сітківки, крововиливах у скловидне тіло, ускладненнях при діабетичній ретинопатії… У багатьох випадках – це єдина можливість зберегти зір. Це складна хірургія, раніше таких хворих ми направляли в Одесу або до Києва. Тепер такої необхідності немає, що на користь і пацієнтам. Адже проживання у чужому місті, дорога, лікування за межами області коштують недешево. Ми не лише придбали для таких операцій сучасне обладнання, наші лікарі пройшли спеціальні курси по цьому розділі хірургії. Також їх консультують спеціалісти з Києва, які приїжджають до нас зараз на оперативні втручання.

Виконуємо і профілактичну лазерну коагуляцію сітківки. Цей метод особливо ефективний при діабетичній ретинопатії – захворюванні сітківки ока, яке розвивається як ускладнення цукрового діабету. Проводиться амбулаторно, не потребує анестезії. Також операційна офтальмологічного відділення оснащена апаратом кріодеструкції – єдиним в області. Його використовуємо при лікуванні пухлин ока різного ґенезу: приморожуємо місце локалізації новоутвору, щоб не було рецидиву. Цей апарат застосовуємо і для хірургічних втручань при глаукомі.

– Ваше відділення єдине, де надають невідкладну допомогу при травмах очей.

– Таку допомогу наші лікарі надають цілодобово, причому не лише дорослим, а й дітям. До речі, у новоріччя до нас потрапило троє малолітніх пацієнтів. Взагалі,  відділення розгорнуто на 55 ліжок. До послуг хворих – палата комфортного перебування. Лікарі практично всі – вищої категорії, висококласні хірурги. На базі відділення розміщена і кафедра офтальмології Тернопільського медичного університету, де працюють досвідчені фахівці.

– Пані Інно, тож якщо хтось із наших читачів захоче звернутися до вас…

– Їм обов’язково буде надана висококваліфікована офтальмологічна допомога. Лише не затягуйте візит до лікаря – краще бачити світ різнокольоровим. До речі, якщо хочете мати не тільки здорові, а й гарні очі, теж завітайте до нас. Кандидат медичних наук офтальмолог Ніна Шкільнюк здійснює ще й пластику повік, при вікових змінах та інших захворюваннях повік. У цьому зарадимо і жінкам, і чоловікам. Отож, чекаємо.

Зіна КУШНІРУК.

 

Автор

Зіна Кушнірук

Редактор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *