Закон про амністію – від влади. Слово президента було вирішальним

Закон про амністію – від влади. Слово президента було вирішальним

верховна радаВерховна Рада 29 січня ухвалила за основу і в цілому законопроект «регіонала» Юрія Мірошниченка щодо амністії учасників акцій протесту. Тобто, проголосувала амністію за сценарієм влади. За відповідне рішення віддали голоси 232 народних депутати. Це – позафракційні Бадаєв, Калєтнік, Кравчук, Круглов, Купчак, Кутовий, Поплавський, Рибак, Рибаков, двоє Табалових, 189 регіоналів і 32 комуністи.

Документ передбачає, з одного боку – звільнення адміністративних будівель мітингувальниками – йдеться про органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади. А також про звільнення автошляхів. У відповідь буде застосована амністія до всіх людей, які брали участь у масових заходах і перебувають під слідством, або до яких застосовані санкції.

Цікавий факт: не всі «регіонали» знають, що написано в законі про амністію, який вони ухвалили, пише «Українська правда». Зокрема, депутат Партії регіонів Владислав Лук’янов не зміг переказати змісту законопроекту. Так, на прохання ведучого «Громадського телебачення», він не зміг назвати будівлі, які, згідно з документом, змушені будуть звільнити мітингувальники в обмін на звільнення арештованих.

Окрім того, за словами Лук’янова, текст законопроекту не було змоги роздати народним депутатам, присутнім в парламенті.

Чому був проголосований законопроект від партії влади, а не від опозиції? Як відомо, до Верховної Ради несподівано прибув у день голосування Віктор Янукович, який провів «конкретну» розмову з фракцією регіоналів. Його слово стало вирішальним. Принаймні, про це сказала нардеп Ганна Герман. «Ми підрахували наші голоси, перевірили наші сили, і коли побачили, що голосів вистачає, то проголосували за проеки Мірошниченка, – сказала вона. – Якби у нас не було голосів, ми б пішли на будь-який компроміс, і голосували б за будь-який компромісний законопроект. Ми підійшли з позиції більшості, обраної народом». На запитання журналістів, чи не голосували регіонали під тиском Януковича, який пригрозив парламенту розпуском, Герман заявила: «Президент – великий авторитет для нас, і слово президента було, є і буде вирішальним».

Журналісти поставили запитання, що буде, коли люди відмовляться залишати будівлі й вулиці, і чи готова Герман особисто взяти на себе відповідальність за можливе кровопролиття. Вона відповіла: «Закон є закон».

Опозиція виступала категорично проти ухвалення даного законопроекту. І

не має наміру виконувати його, повідомив комендант Майдану Андрій Парубій, додавши, що в центрі Києва укріплять оборону з метою перешкодити силовому розгону.

За словами Парубія, опозиція після голосування за законопроект Мірошніченка відчуває себе певною мірою ошуканою, а «мітингувальники не збираються розходитись з Майдану та звільняти адмінбудівлі».

Розкритикував ухвалений закон про амністію Лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок, зазначивши: з його допомогою влада визнає, що «бере заручників». «Насправді у парламенті був ухвалений закон про заручників. Влада сама визнала, що бере заручників – як терорист, щоб потім звільненням цих заручників торгувати», – сказав він журналістам після позачергової сесії парламенту, пише «Інтерфакс-Україна». «Там, у законі, є навіть окрема стаття про це», – сказав він, маючи на увазі норму про відтермінування вступу у дію закону на 15 днів.

Лідер «Свободи» додав: закон ухвалений із жорстким порушенням Регламенту Верховної Ради, оскільки його не обговорювали у профільному комітеті, і не повинні були ставити на голосування першим. «Це голосування було абсолютно нелегітимним… Влада звикла вже ухвалювати закони з порушенням регламенту і Конституції, виходячи зі своєї політичної доцільності», – підкреслив він. Відповідаючи на питання, чи розійдеться Майдан, Олег Тягнибок сказав: «Звичайно ж ні».

ВО «Свобода» має намір внести до Ради постанову про скасування закону про амністію авторства регіонала Юрія Мірошниченка, повідомив нардеп-свободівець Ігор Швайка, інформує «Телеканал новин 24».

Лідер фракції «УДАР» Віталій Кличко вважає: ухвалення закону про амністію авторства народного депутата фракції Партії регіонів Юрія Мірошниченка лише загострить ситуацію в суспільстві. «Замість того, щоб знизити градус у суспільстві – навпаки, температура буде підвищуватися», – сказав Кличко, коментуючи ухвалення закону, інформує «Інтерфакс-Україна».

Лідер «УДАРу» зазначив, що опозиція «залишається на колишніх позиціях» і має намір добиватися звільнення затриманих і заарештованих активістів.

Закон про амністію у редакції депутата фракції Партії регіонів Юрія Мірошниченка не був узгоджений з опозицією, як про це заявляють «регіонали», сказав народний депутат «Батьківщини» Андрій Павловський в ефірі «Громадського телебачення». І додав, що законопроект – «не компромісний».

Щодо до пунктів закону «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідувань і покарання осіб у зв’язку з подіями, які мали місце під час проведення мирних зібрань». Він вводиться в дію тільки з дня появи на сайті Генпрокуратури інформації про звільнення протестуючими всіх адмінбудівель і розблокування вулиці Грушевського, повідомляє ТСН.

Згідно з текстом документа, від кримінальної відповідальності звільняються особи, підозрювані або обвинувачені у скоєнні низки статей КК України за умови, що ці злочини пов’язані з масовими акціями протесту, які почалися 21 листопада 2013. Кримінальні провадження відносно таких людей мають бути закриті.

Згідно статті 9, закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, однак вводиться в дію з дня, наступного за днем публікації на офіційному веб-сайті Генеральної прокуратури повідомлення генпрокурора про фактичне здійснення учасниками масових акцій протесту сукупності певних дій. Серед таких – звільнення всіх зайнятих у Києві та інших населених пунктах України під час акцій протесту будівель або приміщень органів державної влади та органів місцевого самоврядування, зняття інших перешкод для належного функціонування зазначених об’єктів, розблокування транспортних комунікацій на вулиці Грушевського в Києві учасниками масових акцій протесту.

Також у законі йдеться про розблокування інших вулиць, площ, провулків, бульварів у Києві та інших містах, крім тих, на яких відбуваються мирні акції.

Стаття 10 відводить протестувальникам на виконання сукупності дій 15 днів із наступного після набуття чинності закону дня.

Стаття 11 уточнює, що після закінчення цього терміну закон втрачає дію.

«Закон не передбачає необхідності звільнення вулиці Хрещатик і прилеглих до неї вулиць. Він стосується лише вимоги звільнення приміщень, пов’язаних з діяльністю органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади. Про згортання Майдану мова не йде. Можливість мирних протестів залишається», – пояснив автор закону, нардеп Юрій Мірошниченко.

Хоча закон про амністію ставить жорсткі вимоги майданівцям, усі сприйняли цю новину доволі спокійно, зазначають ЗМІ. Подібним чином відреагували й демонстранти на вулиці Грушевського. Вони називають прийняття закону хоч і добрим знаком, але не перемогою, адже це була другорядна вимога. Тому, запевняють, стоятимуть далі. Основна вимога, яку виголошують демонстранти, – перевибори.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *