Жовтіє розсада помідорів: що робити?

Жовтіє розсада помідорів: що робити?

Не варто ігнорувати жовті плями на листках томатів. Від зовнішнього вигляду плямистості визначають проблему і методи боротьби. Це може бути банальне порушення правил агротехніки, а може виявитися серйозним захворюванням, здатним привести до загибелі рослин.
Поява плям жовтого кольору на розсаді однозначно свідчить про те, що у рослини стресова ситуація. Це може бути недолік певних мікроелементів, сонячний опік, підвищена вологість, кладоспоріоз (бура плямистість).
Дуже часто зміна забарвлення листя залежить від нестачі певних мікроелементів. При нестачі міді, але надлишку органічних речовин поверхня листочків покривається цятками блідо-салатового або жовтуватого кольору. При нестачі марганцю нижній ярус жовтіє, а новий росте в цяточку. Нестача заліза провокує пожовтіння та опадання листя. При нестачі азоту з’являються вкраплення світло-зеленого або жовтого кольору. При нестачі магнію пігментація буває не тільки жовтого кольору, а й коричневого, або темно-червоного кольору.
Виправити подібну проблему нестачі мікроелементів дуже легко – достатньо почати регулярно вносити добрива, в складі яких переважають відсутні мікроелементи.
На забарвлення листя може вплинути неправильне освітлення. Плями білого або світло-жовтого кольору можуть з’явитися як від надлишку прямих сонячних променів, так і від нестачі світла. При сонячному опіку щільність розташування плям може бути абсолютно різною: від дрібних цяточок до великих плямам, які покривають всю поверхню.
Найчастіше формуються плями в тих місцях, куди потрапляє вода при поливі. Її краплі стають своєрідними лінзами. Тому, поливаючи розсаду, стежте, щоб вода не потрапляла на вегетативну частину рослини, а тільки вбиралася в грунт.
Якщо в приміщенні висока вологість, воно регулярно не провітрюється, а полив проводять надто часто, то на листі почнуть з’являтися жовті плями. В таких умовах починають розвиватися грибкові захворювання. Щоб виправити ситуацію досить нормалізувати графік поливу. Помідорам потрібен регулярний рясний, але рідкий полив. Досить 2 рази в тиждень. Це грибкове захворювання, яке спочатку вражає нижній ярус листя, а потім переміщується вгору по кущу. Спочатку з’являються дрібні жовті вкраплення, які поступово зростаються і зливаються. Плоди дорослих рослин не страждають. Якщо вчасно не вжити заходів, то поступово все листя набуває бурого кольору, висихає і відпадає.
Вживати заходів слід при появі плям на нижніх листках. Їх видаляють, а рослину слід обробити біологічним фунгіцидом. Правила і кількість процедур завжди зазначено в інструкції препарату.
Знизити швидкість розвитку грибка можна регулюванням вологості. При вологості менше 70% розвиток спор грибка припиняється. Аналогічні дії проводять для лікування будь-яких грибкових захворювань.
Одна з найнебезпечніших хвороб – вірусна мозаїка. Першими ознаками захворювання є нерівномірно забарвлене листя, на ньому з’являються жовтуваті плями і вкраплення. Також листя скручується вниз. Уражену рослину вже не врятувати, її знищують, щоб вірус не перекинувся на інші рослини. Найбільш частою причиною появи цього захворювання є заражене насіння. Для ефективної профілактики слід проводити знезаражування насіння шляхом замочування їх в розчині марганцю.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *