Нинішнє покоління дітей та молоді є гіперінформованим. Інформація, яка дає знання, – це корисно. Та загрозою є те, що маючи безмір інформації, юнь не завжди знає, що з нею робити. Сучасні прагматичні та амбіційні молоді люди намагаються реалізувати себе, заробляти на свої потреби та навчання, часто нехтуючи своїм здоров’ям і навіть життям.
Користуючись тим, що зараз у нашій державі важко знайти роботу, працедавці змушують молодь працювати за сірими, вигідними лише їм схемами, добре розуміючи, що у людей без трудового стажу і досвіду немає іншої альтернативи. А, відповідно, такі працівники не захищені законодавчо. Якщо з ними трапиться нещасний випадок на виробництві, Фонд соціального страхування України не виплатить їм відповідні види допомог. Адже страхові виплати такій особі не передбачені, як і послуги медико-соціальної реабілітації, бо особа вважається застрахованою, якщо вона працює на умовах трудового договору (контракту).
Саме про ці та інші питання профілактики безпечної праці ми поговоримо із начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Федором Бортняком.
– Не можна так категорично узагальнювати. Є чимало юнаків та дівчат, які не лише цікавляться інформацією про охорону праці, а й належно дотримуються цих вимог, пильнують і своє здоров’я, і життя та здоров’я оточуючих. Адже якщо підлітки та молоді люди вирішили забезпечувати себе самостійно, вони мають знати усі професійні ризики та дотримуватися норм безпечної праці.
Саме тому мета Дня охорони праці, який щороку відбувається 28 квітня – донести до таких працівників, їх роботодавців і батьків, що гідна праця та економічне зростання, її реалізація в інтересах молодого покоління потребує узгодженого комплексного підходу. Насамперед, до популяризації культури профілактики безпеки і гігієни праці. І, звісно ж, викорінення дитячої праці. Адже рівень травматизму серед молоді на роботі на 40 % вищий, ніж серед працівників старше 24 років. Тут важлива профілактика – це перш за все знання та можливість ці знання примінити. Як кажуть, посієш обережність, пожнеш безпеку.
Страхові експерти з охорони праці управління та відділень виконавчої дирекції Фонду в Тернопільській області тісно працюють зі страхувальниками, надаючи їм фахові консультації, допомагаючи організувати безпосередньо на підприємствах систему управління охороною праці. Приміром, лише за І квартал цього року на 101 підприємстві зафункціонувала з допомогою працівників Фонду СУОП. Проводяться наради, навчання, семінари, круглі столи з роботодавцями, людьми, відповідальними за безпеку виробництва, розробляються нормативні акти, механізми реалізації заходів з профілактики виробничого травматизму. За цей період на 62 підприємствах області наші спеціалісти проводили навчання та перевіряли рівень знань у працівників.
Міжнародна організація праці цього року визначила девіз Дня охорони праці – «Захищене і здорове покоління». Цей девіз збігається із завданнями і метою Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, який відзначають 12 червня.
– Структури управління виконавчої дирекції Фонду в області постійно та планомірно працюють в цьому напрямку. Відстоюючи права людини праці, зокрема, молоді, в кожному конкретному випадку ми стикаємось з необізнаністю із законодавством, незнанням працівниками своїх прав, особливо тих, що стосуються щоденної роботи, її безпеки. Тому активно практикуємо читання лекцій на тему безпеки праці, її законодавчого підгрунтя в навчальних закладах, починаючи зі шкіл, закінчуючи університетами, дискутуючи, відповідаючи на запитання. Вже постійними стали зустрічі представників управління виконавчої дирекції Фонду в області зі студентським активом юридичного факультету ТНЕУ. Це відбувається не лише в День охорони праці. Адже за даними МОП, в Україні працює майже кожен третій віком від 15 до 24 років, а це понад один мільйон наших громадян. І завдання як роботодавців, так і організацій, дотичних до сфери безпеки праці – зберегти молоде покоління як безцінний потенціал для процвітання нашої держави.
– Як хороший лікар ставить безпеку та інтереси кожного пацієнта понад усе, так і хороший роботодавець має дбати про своїх працівників, людські ресурси. Адже його бізнес, організація чи установа залежить саме від цієї основи – кадрового потенціалу.
Не рідкість і випадки, коли працівники взагалі офіційно не оформлені на роботі. І коли, наприклад, трапляється на виробництві нещасний випадок – працівник полишений сам на себе, адже законом він не захищений. Минулого року хлопець з Теребовлянського району, якому було лише 22 роки, втратив життя буквально на другий день, відколи влаштувався за цивільно-правовою угодою на приватне підприємство. Виконуючи роботи електрообладнанням з реконструкції вантажної ями для зернових, він впав з висоти. Чи можна було попередити цю трагедію? Чи варто було давати в руки непідготовленому працівнику електрообладнання? На ці питання життя вже дало відповідь…
– На жаль, конкурентний тиск змушує багатьох роботодавців заощаджувати на охороні праці і розглядати профілактику травматизму та охорону здоров’я працівників як додаткові перепони на шляху до збільшення прибутку. Та це не спрацьовує. Щоб отримати прибуток, потрібно вкласти кошти, технології, зусилля, ресурси, однак без фахових працівників, їх знань і навичок колесо бізнесу не покотиться. І робітники не мали б погоджуватись працювати у будь-яких умовах, аби більше заробити грошей. Бо часто знання з охорони праці вони отримують, як кажуть, нашвидку, розписавшись в журналі. А підсумки тоді трапляються трагічні.
«Потрібно, щоб умови, а не керівники змушували людей працювати», – вважав японський прем’єр–міністр Р. Хасімото. Бо робота, яка робиться з примусу, ніколи не принесе бажаних результатів. Тому нині звертаюся як до роботодавців, так і до працівників: від вашого порозуміння, ставлення до праці залежить і процвітання вашого підприємства, і розвиток нашої держави.