100 днів без звичних благ цивілізації провели учасники експедиції “Данастріс-Альтернатива”. Наприкінці травня від міста Галича вони почали сплав Дністром. Мандрували на плоті, зробленому з пластикових пляшок.
Дністер вперше побачив “пляшконавтів” у 2008 році. Батьком ідеї сплаву на пластикових пляшках заради очищення берегів від пластикового сміття був закоханий у красу заповідного Дністровського каньйону Сергій Хлєбас. Саме він запалив своїм ентузіазмом друзів Юрія Бачинського, Валерія Сеньківа, а також громадських діячів, політиків, журналістів з усієї України і сам потрапив у пригоду довжиною у 7 років під назвою “Данастріс-Альтернатива”.
У перший рік існування мандрівного табору Дністер показав свій крутий характер. Повінь залишила без житла багатьох людей і відступила, залишивши товстий шар намулу. Саме тоді мандрівники розпочали свій перший сплав Дністром. Знайомство з природою каньйону викликало силу-силенну планів і цікавих рішень. За рік у результаті інтернет-голосування, до якого активно долучились і тернополяни, Дністровський каньйон став одним із семи чудес України. Влітку Тернопільщина отримала ще одну офіційну туристичну родзинку – кулінарний фестиваль “Короп-фест”. Промине два роки – і свято в Коропці, місті над Дністром, увійде у десятку найкращих кулінарних фестивалів України.
Назву фестивалю, на якому щороку місцеві господині частують гостей неповторними стравами з коропа, подарував Коропцю той же невгамовний Сергій, а місто відтоді завжди радо приймає усю його команду.
А пліт? Пліт починає свій шлях щороку з новою місією та новими ідеями. Мандрівники знову збирають 10 000 пляшок, старанно закручують усі кришечки і упаковують у спеціально пошиті міцні мішки. На них встановлюють збиті з дерев’яних дощок секції майбутнього плавучого дому, у якого підлога є, а от замість даху нескінченне небо. Від гарячого сонця захищає блакитне накриття, а ще тент може слугувати частково вітрилом, коли вітер попутний, а може і гальмувати пліт, коли вітер дує проти течії річки.
На смерекових дошках достатньо місця для вогнища, господарських ящиків, наплічників та десятка людей. Пліт-тихохід повільно рухається, сплавляється від селища до селища, від стоянки до стоянки. Розбирається та повертається машиною назад і знов – вниз за течією.
Дністер завжди як новий, щоранку інакший. Дослідники та гості відкривають для себе береги – фотографують пліт, травертини та водоспади, печери, зустрічають тварин, птахів, ловлять рибу, знайомляться з жителями навколишніх сіл і міст, ночують просто неба, відкривають джерела і навіть знаходять викопних морських тварин, назавжди закарбованих у кам’яній книзі буття під назвою Дністровський каньйон.
Цього року сплав-експедицію троє вже досвідчених мандрівників Сергій, Юрій та Валерій вирішили присвятити тим людям, які на Сході країни зупиняють інакшу повінь – терористичу. Мандрівний табір “Данастріс-Альтернатива” впродовж літа приймав учасників АТО та волонтерів. Сплавлялись плотом і діти, які приїхали на Тернопільщину з Луганщини.
Слово “реабілітація” навряд чи зможе передати ту невимушену атмосферу, яка оточує кожного, хто тільки наважиться ступити на смерекові дошки плоту площею 62 квадратні метри. Його, як дитячу іграшку, легко несе швидкоплинний Дністер. Тут є своїх правила, які не обговорюються і обов’язкові для виконання – у річку та на берег можна ступати тільки взутими, інакше гострі раковини молюсків або розбите скло можуть розкраяти ногу, а це означає закінчення пригоди, пірнати з плоту у воду категорично заборонено. Дністер – гірська річка, і глибина під плотом може бути як чотири метри так, і 50 сантиметрів. Треба бути обережним біля камбузу-кухні – чудернацької конструкції, де завжди палає вогонь та щось булькотить або печеться. Без догляду не можна залишати “кіндерят”, тобто дітей – ні у воді, ні на суші. А ще обов’язково треба спробувати дністровських смаколиків та напоїв – чай з тринадцяти трав, запеченого хліба й маленьких рибок, а ще молюсків і раків. Капітан Юрій поділиться мистецтвом керманича, навіть довірить весло, якщо добре його помиєш зранку.
Сплав і ночівля щодня на новому місті будь-кого навчать бути дисциплінованим, уважним, невибагливим. На ходу вчишся і готувати на мангалі, мити посуд у річковій воді, і, врешті-решт, зручно влаштовуєшся на цих 62 квадратних метрах. І коли одного ранку річкова дорога приводить пліт до берега, то ніби вперше оцінюєш усі блага цивілізації.
А ще мандрівка вчить, що пліт цікавіше переносити через мілини разом, і разом цікавіше дивитися у нічне небо з міріадами зірок. Разом згадувати пісні та вчити нові…
“Данастріс-Альтернатива” – місія, подія для кожного, хто дотичний до сплаву. З усіма, хто цього літа сплавлявся Дністром з мандрівним табором, каньйон щиро поділився своїми дововижами, а господарі плота зробили ці дні незабутніми та неймовірно позитивними. Покриті засмагою, помиті річковою водою, загартовані наметовим таборуванням, вирушаємо додому… Хіба це реабілітація? Це життя, це мрія, заради якої можна багато чого зробити. Це наша Україна. Це справді альтернатива війні – це мир, який кожен може відшукати у собі.
Олена МУДРА.
Фото автора та Мирона ПОСТОЛЯНА.