Зараз ми не уявляємо життя без блакитного палива. Усе це – результат наполегливої та невтомної роботи працівників газових господарств. Вони залишаються за кадром, сумлінно виконуючи свою роботу і у великих містах, і в найменших селах.
30 років дарує блакитний вогник жителям найвіддаленіших куточків Тернопілля колектив Бучацького управління з експлуатації газового господарства. Кажуть, все починається з малого: найширша річка – зі струмка, хмаросяг – із маленької цеглини. Так само довелося працювати колективу господарства, завдяки якому жителі Бучаччини і Монастирищини сьогодні отримують природний газ.
Як усе починалося, про успіхи і труднощі, про людей, які забезпечують безперебійне постачання голубого палива до осель споживачів, розмовляємо з начальником Бучацького управління з експлуатації газового господарства Михайло КАЧУРОМ.
– Ваше підприємство було створене 2 січня 1992 року. І хоч нині без газу не обходиться жодна сім’я, ми рідко замислюємось, як нам доставляють голубе паливо. Розкажіть, які основні завдання виконує «Бучачгаз»?
– Основне завдання – це безаварійне та безперебійне постачання споживачів природним газом, а також технічне обслуговування та експлуатація газопроводів і споруд на них. Це газорегуляторні пункти, шафні газорегуляторні пункти, катодні станції та засувки. Інженерно-технічні працівники, слюсарі, контролери, власне, весь колектив забезпечують ремонтні роботи, впровадження інвестиційних програм. Якщо оглянутися у 1992 рік, коли на базі Бучацької дільниці було створене управління, то, звісно, нині ми працюємо за новітніми технологіями. Наприклад, замінюємо стальні газопроводи на поліетиленові, які не піддаються корозії металу. На даний час ми обслуговуємо Бучацьку, Золотопотіцьку та Трибухівську громади, тобто тих самих споживачів в межах колишнього Бучацького району, територія не змінилася. Блакитне паливо надходить у 16 872 житлових будинків і квартир. Для порівняння: у 1994 році, коли я прийшов на роботу у «Бучачгаз», в районі було газифіковано 4 села і місто Бучач. Нині на Бучаччині газифіковано вісім промислових та 265 комунально-побутових підприємств, 44 школи, 26 дитячих садочків. Голубим паливом користуються 211 закладів соціального призначення, а також 29 релігійних громад.
З першого липня 2010 року до складу Бучацького управління з експлуатації газового господарства увійшла також Монастириська дільниця. Тож наші служби працюють цілодобово, щоб забезпечити, повторюся, безперебійність та безаварійність доставки газу до споживачів.
– Пригадую, як раніше газифікували села, це було справжнім святом. Люди з нетерпінням чекали голубого вогника у своїй хаті.
– Якщо погортати сторінки історії, то у 60-х роках минулого століття розпочалася реалізація скрапленого газу в Бучачі та селах району. Перші наповнені балони привозили з Рівного. Склад для їх зберігання був у будівлі міської ратуші, а першим працівником газового господарства був Петро Машталір. У 1972 році в Бучачі розпочали будівництво газонаповнюючого пункту. У 1984-му через територію району був прокладений підвідний газопровід до Бучача, а вже через рік спорудили першу чергу газопроводів високого, середнього та низького тисків, регулювальні пункти, які забезпечували газопостачання вулиць міста.
– А чи є села, хутори, куди досі не підведене голубе паливо?
– На сьогодні Бучаччину газифіковано фактично повністю. Є хутір Пожежа і невеличке село Кордебанівка. Але там вже порожні хати. Люди живуть в Тернополі чи за кордоном, навесні, влітку навідуються, хтось ще садить грядки, хтось приїжджає як на дачу відпочити. Наразі про газифікацію цих населених пунктів не йдеться. Зараз взагалі села старіють, молодь перебирається туди, де є більше роботи, комфортніші умови для життя. Але
є новобудови у нас на Бучаччині, куди заселяються жильці, тож споживачів газу практично не зменшується. Зменшується кількість споживання, бо люди економлять, доступні також різні енергозберігаючі технології. Але ще раз скажу, у новобудови люди все одно під’єднують газ, бо це зручно і не завжди дорожче, як дрова чи електроенергія.
– Аби досягти успіху – важлива команда.
– Так, як мовиться, один у полі не воїн. Сьогодні наше управління – це потужний колектив, який об’єднує газовиків Бучаччини та Монастирищини. Завдяки керівнику «Тернопільгазу» Олегу Івановичу Караванському підприємство щороку розширюється, модернізується, нарощує виробничі потужності. Кістяк колективу сформований давно. Є фахівці, які працюють у Бучачгазі» більше трьох десятків літ. Є цілі династії. Гуртував людей мій попередник Михайло Миколайович Навроцький, який очолював підприємство 37 років. Зараз тут працюють його дочка і дружина. Свій тридцятилітній досвід молодшим передають слюсарі Петро Степанович Музика, Володимир Степанович Петришин, електрогазозварник Михайло Мирославович Кобилянський, водій Василь Петрович Вуйда та інші шановані наші працівники.
– «Тернопільгаз» славиться своїми талантами, різними мистецькими дійствами, спартакіадами.
– Наш колектив теж завжди із задоволенням бере в цьому участь. Часто займали призові місця. Гордимося жіночим ансамблем у Бучачі, а в Монастирськах – чоловічим. Маємо спортивні нагороди, які часто завойовували діти наших працівників. Адже участь у змаганнях беремо цілими сім’ями. І це дуже здружує колектив, приносить позитивні емоції, додає щирості у стосунках – як у добрій родині. Людям хочеться радості, щастя, і для цього не потрібно великих коштів, а тільки бажання щось гарне зробити. Правда, останні «ковідні» роки внесли певні корективи. Ці заходи проводили більш локально. Але віримо, що після перемоги України у війні з російськими окупантами розквітнуть ще яскравіше усі таланти.
– У газовій службі ви теж працюєте майже 30 років. Чи змінили б щось у житті, якби можна було повернутися в минуле?
– Ні, хоч я сам будівельник за професією. Хоча пізніше здобув і спеціальну освіту. З легкої руки попереднього керівника і свого наставника Михайла Навроцького потрапив у колектив газовиків, який для мене став рідним, своїм. Спочатку працював майстром-будівельником, мали зводити нову базу. Потім став головним інженером, колектив мене підтримав. А моє завдання нині – зберегти і примножити напрацьоване. Адже система потребує модернізації, свіжі газифікації – коштів і праці людських рук, вміння. Коли щось, не дай Бог, стається, газовики за будь-яких умов ідуть і ремонтують. Ми не належимо до підприємств, які закривали на карантин, бо мусимо дбати про безперебійне постачання природного газу до кожного споживача. І в час війни наша професійна діяльність також покликана гарантувати енергетичну безпеку та незалежність держави.
– Що побажаєте з нагоди ювілею собі та вашому колективу?
– Насамперед усім нам перемоги. Розуміння і терпіння у цей складний час. Міцного здоров’я і всіх земних благ. Мирного неба над Україною і кожним з нас.
Зіна КУШНІРУК.
Шановні працівники газового господарства Бучаччини! Дорогі ветерани праці!
Прийміть сердечні вітання та найкращі побажання з ювілейною датою – 30-річчям утворення газового господарства Буччачини.
Сьогоднішній ювілей – це значуща подія в життi людей, які присвятили себе нелегкій, але дуже потрiбнiй справi. Не одне покоління газовиків Бучацького району зробили свій внесок у прокладання життєво необхiдних підземних газових артерій краю, розвиваючи тим самим господарську та соціальну інфраструктуру, доносячи життєдайний блакитний вогник у найвіддаленіші села Бучаччини та Монастирищини.
У трудовому колективі газовиків Бучацького управління працює багато вiдданих справі високопрофесійних фахівців, які примножують славні традиції дуже важливої для людей галузі і забезпечують безперебійне та безаварійне газопостачання всiєї категорії споживачів.
Важко переоцінити значення події в житті, коли в місто або віддалене село приходить справжне благо – природний газ. Ви, шановні працівники газового господарства Бучаччини, причетнi до цього, адже не просто даруєте людям тепло в домівки, а робите це по-європейськи, застосовуючи новiтнi технології.
Ми також високо цінуємо ветеранів галузі – тих, хто в числi перших до осель жителів Бучацького та Монастириського районiв приносив блакитний вогник. Впевнений, що нинiшнє покоління газовиків примножуватиме славні традиції своїх наставників, вкладаючи свою працю в розбудову Української держави.
Тож, шановні ювіляри, щиро зичу усім нам мiцного здоров’я, добробуту, стабільності і впевненості у завтрашньому дні. Нехай Ваш дім завжди буде зігрітий увагою і турботою близьких, а добробут стане невід’ємною частиною Вашого життя.
Голова правління «Тернопiльгаз” Олег КАРАВАНСЬКИЙ.
Шановні працівники газового господарства! Дорогі ветерани праці!
2 січня 2022 року був важливий день у житті нашого колективу – 30-річчя заснування Бучацького управління з експлуатації газового господарства. Сердечно вітаю усіх, хто вклав душу і серце у його розвиток, а також дякую кожному за спільну працю. Ми досягли значних успіхів і нам є чим пишатись.
Від початку заснування підприємства головним прагненням колективу було забезпечити наших клієнтів високоякісними послугами, завдяки чому ми постійно розвиваємось. Сьогодні Бучацьке управління з експлуатації газового господарства ПрАТ «Тернопільгаз» – це потужний колектив, який об’єднує газовиків Бучаччини та Монастирищини. Кожен рік успішної роботи під незмінним керівництвом Олега Івановича Караванського сприяв розширенню та зростанню підприємства. Хочу відзначити вагомий внесок у розбудову та встановлення управління керівника Михайла Миколайовича Навроцького, який очолював наше підприємство 37 років.
Шановні колеги! Наша професійна діяльність пов’язана із надзвичайно важливою галуззю господарства, яка покликана гарантувати енергетичну безпеку та незалежність держави. Ваш особистий внесок у забезпечення цієї великої мети впродовж 30 років воістину вагомий, адже це сотні кілометрів газових мереж, які спроектували та проклали працівники колективу, мільйони кубів газу, які зігрівають оселі жителів краю.
Бажаю нам і надалі залишитися єдиною командою цілеспрямованих людей. Тож нехай робота ладиться, а наполегливі старання і спільні зусилля завжди підтримують репутацію управління.
Ми чудовий колектив, ви – сумлінні, чесні, працьовиті та хороші люди. Хочу побажати мінімум втоми, максимум ефективності, ідей і можливостей. Нехай Господь завжди обігріває і підтримує Вас у всіх справах, щедро дарує Вам міцне здоров’я, наснагу і радість.
З повагою – начальник Бучацького УЕГГ Михайло КАЧУР.