Більшість жителів Тернопільщини вважають себе бідними, а середнього класу майже нема

Більшість жителів Тернопільщини вважають себе бідними, а середнього класу майже нема

Поки влада рапортує про ріст доходів українців, число людей, яких можна віднести до середнього класу – зменшується. За нещодавніми дослідженнями Центру Разумкова, «середняків» у нашій країні близько 25 відсотків. Але… за доходами до середнього класу віднесли тих, хто на місяць має не менше двох прожиткових мінімумів на людину – 3400 гривень. Якось це неправильно. Бо що нині три з лишком тисячі? Економісти впевнені: рівень доходу повинен бути набагато більшим. А, за словами керівника секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрія Забловського, дохід для однієї родини середнього класу повинен складати не менше тисячі доларів на місяць, тобто 27 тисяч гривень.

У світі до середнього класу входять ті, хто має достатньо коштів на повноцінне харчування і лікування, можуть дозволити собі кілька разів на рік відпочити, в змозі придбати житло чи автомобіль самостійно або в кредит. Із скромними 3400 гривнями усе це не лише не світить – навіть не блимає. То ж  справжніх «середняків» у нашій країні, мабуть, надто малий відсоток. А на Тернопільщині й поготів.

Так, Головне управління статистики в області провело опитування домогосподарств із метою дослідження самооцінки населенням Тернопільщини рівня своїх доходів у 2017 році. Результати невтішні. За оцінкою матеріального добробуту, 71,4 відсотки домогосподарств краю віднесли себе до бідних. До небідних, але ще не представників середнього класу, – 27,5 відсотків. До середнього класу аж 1,1 (!) відсоток. До заможних ніхто з обстежуваних домогосподарств себе не відніс. Може в таких не запитували?

Хто чи що гальмує зростання економіки України? Корупція? Непрофесійні посадовці? Політикум та чиновники, які дбають про власне збагачення і виводять гроші в офшори? А ні… У Нацбанку вказали на інших винуватців. Заробітчан. Через трудову міграцію в Україні може прискоритися зростання цін і сповільнитися економічне зростання, йдеться в інфляційному звіті Нацбанку.

НБУ наголошує: вже зараз підприємці відзначають брак кваліфікованих кадрів, який, у першу чергу, пов’язаний з виїздом українців до Польщі та в інші країни. Трудова міграція, на думку НБУ, також перешкоджає росту темпів виробництва, найбільше – в будівництві, промисловості, сільському господарстві, транспорті та зв’язку. Майже 50 відсотків трудових мігрантів з України подали торік у Польщі заяви на працевлаштування саме у цих видах діяльності.

От, тільки не згадали в НБУ, що у згаданих сферах платня в Україні мізерна.

Інший аспект. Заробітчанські гроші. Для прикладу, з тієї ж Польщі у першому кварталі цього року, за даними тамтешнього Центробанку, наші заробітчани переказали додому 2,9 мільярдів злотих. Це – понад 920 мільйонів доларів. А скільки грошей не проходять через банки?

Заробітчанські гроші «годують» вітчизняну медицину, освіту, будівельну галузь, торгівлю, ресторанний бізнес, туристичний… І, чого гріха таїти, «наганяють» ціни.

І ще про «економічне гальмо». Щороку Україна втрачає 4 мільярди євро від корупції на митниці, йдеться у розслідуванні німецького видання «Süddeutsche Zeitung». Це більше однієї десятої всієї дохідної частини бюджету і в два рази більше тієї суми, яку Україна цього року хоче отримати від Міжнародного валютного фонду, ЄС та Світового банку. У нашій владі знають про ці втрачені мільярди? А про махінації, що застосовуються для ухилення від мит? Ввезені в Україну товари в процесі митної реєстрації часто змінюють маркування. Приміром, парасольки «перетворюються» у щітки або дзеркала – і лише на одній партії вантажу держава втрачає тисячі євро.

За результатами опитування, проведеного «PricewaterhouseCoopers», цьогоріч із випадками корупції та хабарництва зіткнулися 73 відсотки українських компаній. У 2016 році – 56 відсотків. Якими темпами у нас відбуваються «реформи»!

Україна випрошує два мільярди доларів позики у світових фінансових інституцій. МВФ диктує умови, які тягарем лягають на простих українців. На кону – вимога Фонду підвищити ціну на газ. Якщо український уряд піде на такий крок, це може викликати соціальне невдоволення. Бо ті «середняки» із 3400 гривнями доходу вже й так не можуть дати ради з цінами. Однак підвищення вартості «голубого палива» для населення зменшить дефіцит держбюджету. А там вічна прірва.

Якби згаданих 4 мільярди євро осіли не в кишенях «чесних» митників і чиновників, а надійшли у бюджет, то не треба було б стояти з простягнутою рукою перед МВФ. І, взагалі, важко уявити, скільки «корупційних» грошей крутиться в Україні, якщо лише в одній сфері – мільярди…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *